Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Postavme se na své nohy

    pondělí 18.11 17:30 - Katolický dům, Dačice

    Přednáška s fyzioterapeutkou Jitkou Jakubcovou. Uvědomme si společně, jak krásné může být, stát na vlastních nohách.

  • Burza škol

    pondělí 18.11 9:30 - Písek, KD

    Prezentace středních škol, odborných učilišť a firem.

Zobrazit všechny události
 

Nedonošené děti měly o víkendu setkání v parku před budějovickou nemocnicí

 Autor: Lenka Pokorná

    Autor: Lenka Pokorná

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Setkání pro předčasně narozené děti pořádali lékaři a sestry neanalogického oddělení v Českých Budějovicích v sobotu 5. září.

 

V parku před ředitelstvím českobudějovické nemocnice se těchto dětí sešla víc než stovka. Program byl koncipován pro čtyř až pětileté děti. Nechyběli zde klauni, pohádky, různé soutěže nebo diskotéka v bublinkách.

„Šlo o setkání dětí těch nejnižších váhových kategorií, které se narodily v naší porodnici, a následně byly ošetřovány na našem oddělení," řekl primář neonatologického oddělení nemocnice, Milan Hanzl. "S těmito dětmi samozřejmě po propuštění domů z nemocnice ještě pár let žijeme, kontrolujeme je, sledujeme jejich vývoj. To znamená, že jsme dlouhodobě v kontaktu nejen s nimi, ale samozřejmě i s jejich rodiči. Rozhodli jsme tedy uspořádat akci, která by nezaváněla medicínou, a všichni se na ní dobře bavili. Po pravdě řečeno, vstup do života neměly tyto děti jednoduchý a my chceme, aby nás viděly i jinak, než jen v bílých pláštích a přes skla inkubátorů."

Lékaři a sestry z neonatologického oddělení českobudějovické nemocnice běžně pečují o těžce nebo extrémně nezralé děti s porodní váhou nižší než 1500 gramů, které by ještě před několika lety neměly šanci na přežití.

Vděčnost lékařské péči, které se jí a jejímu synovi dostalo, projevila Petra Štolková, matka dnes pětiletého Honzíka: „Jenda se narodil v 27. týdnu těhotenství, vážil 940 gramů. Měl operované bříško, v nemocnici jsme strávili tři měsíce. Péče neonatologického oddělení byla úžasná a já nikdy nepřestanu být zdejším lékařům vděčná, že mu zachránili život.“

„Je to nádherný procit vidět tyto děti s odstupem času, šťastné a rozesmáté, už i proto, že se s nimi v ambulancích setkáváme pravidelně zhruba do dvou let věku, takže se poměrně dobře známe a navzájem si jeden druhého pamatujeme.  Je to výborná zpětná vazba pro všechny,“ dodala vrchní sestra neonatologického oddělení, Jitka Troupová.

V současnosti působí v České republice dvanáct perinatologických center.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace