Nejvíc dluhů za nájem není na táborských sídlištích, ale na Starém a Novém městě

Kolik městu po privatizaci zůstalo bytů?
Město Tábor mělo k 31. květnu 3 056 bytů. Současná politická reprezentace rozhodla o ukončení privatizace bytového fondu, byty už dál nájemníkům neprodává. Dokončuje se pouze prodej městských bytů v domech, kde má město ve společenství vlastníků již pouze jednu bytovou jednotku.
Kolik je mezi nájemníky dlužníků?
Celkový počet dlužníků byl k 1. květnu 560. Ti dluží za nájem a služby celkem 22 845 000 Kč. Z toho jich ale 331 již v městských bytech nebydlí. U nich evidujeme pohledávky ve výši 18 353 000 Kč. Zbytek jsou bydlící nájemníci, kteří jsou v nějaké fázi řešení svého dluhu, a to v rozpětí od splátkového kalendáře, přes insolvenci, exekuci či očekávání soudního vystěhování, až k sociálním případům.
Jak se dluhy za nájemné v posledních letech vyvíjely?
Od roku 2015 jsme ve spolupráci s odborem správy majetku města a v součinnosti s komisí pro pohledávky postupně změnili postup ve vymáhání dlužného nájemného. Snažíme se o individuální přístup k dlužníkům. Jako startovací údaj uvádím rok 2015, kdy se dluhy na nájemném pohybovaly ve výši 29 172 000 Kč. Dluhy se nám daří postupně snižovat, k letošnímu květnu na 22 845 000 Kč. V případě, že s námi dlužník na řešení dluhu nespolupracuje, tak se snažíme takové nájemníky vystěhovávat. Se spolupracujícími dlužníky se naopak snažíme nastavit splátky tak, aby to z ekonomického hlediska bylo pro ně únosné, byli tyto splátky schopni platit a k radikálnímu kroku vystěhování jsme nemuseli přistupovat.
Před několika lety město odepsalo na dluzích nájemného 10 milionů. Jsou tyto dluhy lidem odpuštěny trvale nebo je možnost je ještě v budoucnu vymáhat?
Vyřazení pohledávek z účetní evidence ve výši 10 milionů korun proběhlo někdy v roce 2010. Pokud je možnost, že je pohledávka vymožitelná, pohledávka nezaniká, ale přesune se z účetní evidence do podrozvahové evidence. V praxi běžně dochází k tomu, že přijímáme platby na vyřazené pohledávky. Tyto pohledávky jsou totiž všechny exekučně vymáhané a stává se, že se vymožené platby dočkáme až po několika letech. V současné době vyřazujeme z evidence pouze pohledávky, které jsou nevymožitelné. Například pohledávky po zemřelém, který neměl dědice ani majetek, neuhrazené pohledávky ze schváleného oddlužení a podobně. Ale zaznamenali jsme i zajímavost. V minulosti byl jeden dluh den před vystěhováním nájemníka bytu uhrazen, když vyhrál ve sportce. Také se běžně setkáváme s případy, kdy i statisícové dluhy najednou uhradí příbuzní.
Jakým způsobem se při vymáhání postupuje? Zapojujete vymahačské agentury?
Všechny pohledávky vymáháme nejprve mimosoudní cestou. Tedy jde o telefonické upozornění, upomínky, výzvy k uhrazení pohledávky před podáním žaloby na úhradu dlužné částky a výpovědí z nájmu bytu. Pokud je mimosoudní vymáhání neúčinné, přistupujeme k vymáhání soudní cestou. Pokud je i toto vymáhání bez odezvy, pohledávky vymáháme exekučně. Služby vymahačských agentur nebyly v Táboře nikdy využity. Je důležité zmínit, že se nebavíme o pohledávkách společnosti Bytes, ale o pohledávkách města. Pokud by se město rozhodlo využívat tento způsob vymáhání, muselo by to projednat zastupitelstvo.
Ve které městské části vzniká na nájemném nejvíc dluhů?
Kupodivu to není žádné sídliště, ale je to lokalita Starého a Nového města, kde evidujeme nejvíce dluhů u bydlících i nebydlících, celkem 10 382 000 Kč. Z toho 8 570 000 Kč tvoří pohledávky již nebydlících osob. Do této lokality patří i objekt 1586 neboli Fišlovka, kde je trochu jiný přístup k dluhové službě. Všechny tyto pohledávky jsou však soudně nebo exekučně vymáhány.
Kdo jsou dlužníci? Dá se nějak zobecnit jejich sociální postavení?
Dluhy registrujeme napříč celým sociálním spektrem. Poslední dva až tři roky je z podepisovaných splátkových dohod zřejmé řešení drobných dluhů u mladších ročníků, případně samoživitelek. U těchto skupin je také patrná snaha tyto drobné dluhy řešit poměrně brzo po jejich vzniku, což je dobře. Když podepisujete splátkový kalendář například na 5 000 korun s rozložením do šesti i více splátek, uvědomíte si, že někteří nájemníci na tom zrovna dobře nejsou. Určité procento dluhů vzniká kolem Vánoc a po nastavení splátkového kalendáře je splaceno z přeplatků v polovině následujícího roku. Je zajímavé, že se nejedná o recidivu u stále stejných nájemníků, ale ke vzniku takovýchto dluhů dochází nahodile. Zjednodušeně lze říci, že někomu asi nestačily peníze na dárky a další rok už si dává pozor.
Mluví se o Milostivém létě 2. Týká se Milostivé léto i dluhů na nájemném v městských bytech?
Ano, už s prvním Milostivým létem jsem udělali dobrou zkušenost. Ukončeno bylo celkem 65 exekucí. U 12 exekucí jsme vybrali 417 tisíc, což byl základní dluh na nájemném a lidem se odpouštělo příslušenství. U 53 dalších exekucí už měli lidé jistinu splacenou, takže už nic nedopláceli, bylo jim odpuštěno příslušenství a zcela se očistili od dluhové zátěže.
Teď panují obavy z dopadů razantního zdražení energií. Dosavadní zálohy zřejmě nebudou stačit, v jakých procentech se může nárůst pohybovat?
S tím příliš nesouhlasím. Elektrickou energii, která je používána ve společných prostorech a je součástí záloh, město nakupuje prostřednictvím společnosti Bytes na základě veřejné zakázky. Pro rok 2022 se podařilo sjednat celkem přijatelnou cenu elektrické energie a výhled pro rok 2023 je také mírně optimistický. Cenu tepla, která také do záloh vstupuje, se nám po změnách v tepelném hospodářství v Táboře a podepsání dlouhodobé smlouvy se společností C-Energy Planá daří držet na rozumné úrovni i při současné energetické krizi. Pokud se nic nezmění, nevidíme nutnost razantního navýšení v řádu desítek procent tak jako v jiných městech. Jelikož jsou v Táboře v posledních letech výsledkem vyúčtování přeplatky ve výši kolem 25 milionů korun, které nájemníkům vracíme, dojde spíš ke snížení těchto přeplatků. Nedomnívám se tedy, že je důvod pro příští rok zvyšovat zálohy. Problém je u dvou domů na Starém městě, kde došlo k razantnímu navýšení ceny plynu, a to na nájemníky vliv bude mít. Tuto situaci se snažíme řešit. Druhá věc je, jak si nájemníci poradí s fakturami za vlastní smlouvy o dodávce plynu a elektrické energie. To na určité množství obyvatel určitě vliv bude mít.
Diskuse k článku