Noc literatury se konala na pěti místech v Táboře













Na Střelnici vystoupila hvězda letošní Noci literatury, herec a dabér Igor Bareš. Čtení z knihy Tommyho Barnese Pivo na Loiře se konalo v atmosféře vřelé, přátelské a dávalo znát, že Igor Bareš je na prknech, které znamenají svět, jako doma. Návštěvníci se s radostí bavili životními peripetiemi hlavního hrdiny, sužovaného psem Bertem, ale především sebou samým.
Jen kousek odtud, v Divadle Oskara Nedbala, četl novinář a rozhlasový reportér Jan Kopřiva z knihy Časokryt Georgiho Gospodinova. Ukázka vykreslovala znepokojivý obraz Evropy, která se pokusila řešit své problémy opravdu pozoruhodným způsobem: odvrhla budoucnost a vrátila se do minulosti, do doby už prožité, známé, prozkoumané. Virus minulosti se šíří a třeba takový Evropský parlament brzy vypadá jako německá silvestrovská show z osmdesátých let.
Když zemřete, je třeba se v první řadě zbavit té hrozné závislosti. Na čem? Na životě! V Bistru Pražská se příchozí přesvědčili, že i po smrti člověk může zažít dost švandy. Kontroverzní kniha Dimitriho Verhulsta Mít a být v procítěném podání Jaroslava Nováka jistě vzbudila mnoho emocí přesně tak, jak si autor knihy přál. Jen kdyby v tom záhrobí byly cigarety.
Klubovku v knihovně na Žižkově náměstí 10 rozezněl suverénní přednes Sébastiana Trpáka, který v sobě nezapřel divadelníka. Hořkosladký příběh skupiny italských kamarádů z knihy Zádrhely Giana Marca Griffiho byl jízdou od začátku do konce.
Jižanská nálada pokračovala i v Café Mañana: pedagožka Eva Kotrčková četla z knihy Zpívám já a hora tančí španělské spisovatelky Irene Solà. Spolu s ní se posluchači přenesli do katalánských Pyrenejí. Jaké to je, odejít z města do hor za svou láskou, naučit se vesnickému životu, porodit děti, pečovat o staré, když vám hora hned nato vezme váš největší poklad – vašeho milovaného muže? Večerem na všech zmíněných místech provázeli uvaděči z řad studentů Gymnázia Pierra de Coubertina.
Diskuse k článku