Kdy a kam

  • Taneční pro pokročilé

    Úterý 19.2 19:00 - Písek, KD

  • Večer pod lampou

    Úterý 19.2 18:00 - Planá nad Lužnicí, knihovna

    Beseda s Petrou Steinerovou a péči o pleť.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Miss čtenářů Jižní Čechy TEĎ

Která soutěžící se vám líbí nejvíce?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nová kniha Kláry Smolíkové představuje šestnáct řemesel

 Autor: Lucie Váchová

    Autor: Lucie Váchová

TÁBOR – V táborském Husitském muzeu pracovala Klára Smolíková tři roky a rozjížděla tam některé nové formáty doprovodných programů. Na některé nápady se jí podařilo získat granty, díky kterým se oživilo táborské podzemí tematickými zastaveními a kostýmovanými prohlídkami s lucerničkami nebo začaly nočním prohlídky Kotnovské věže s Císařským regimentem. Klára Smolíková nyní pracuji na pozici vedoucí oddělení vzdělávání a kulturních aktivit v Národním muzeu v Praze. V minulém roce vydala s Janem Smolíkem v návaznosti na husitskou expozici knihu Husité a letos v říjnu k ní přidali knihu nazvanou Řemesla.

Jak kniha Řemesla vznikala?

Před víc než rokem mě oslovil tým připravující novou třebíčskou expozici Cesty časem zaměřenou na dětské návštěvníky, zda bych se neujala sestavení vzdělávací nabídky, scénáře úvodního filmu, pracovních listů a proškolení průvodců. Samozřejmě jsem třebíčské kolegyně pozvala do Tábora, kde je mimo jiné zaujala prezentace expozice Husité prostřednictvím stejnojmenné knihy pro děti. A protože výtvarníkem třebíčské expozice je Jan Smolík, hned jsme začali přemýšlet, co bychom mohli z třebíčské expozice převést do knihy. Nakonec volba padla na řemesla.  

Kolik řemesel je v knize popsáno?

Řemesel je v knížce šestnáct, od mlynáře a pekaře po tkalce nebo provazníka. Původně jsem zamýšlela zařadit dvojnásobné množství, každé řemeslo přehledně představené na dvoustraně, ale to by mi nezbýval prostor pro příběh. V muzeu návštěvníkův zájem poutají vystavené předměty, knihou musí provést vyprávění. Vymyslela jsem si líného mlynářského učedníka Matěje, který se vydá na vandr s čertem Lukášem, a cestou zažívají různé žertovné příhody. 

Objeví se v knize i neznámá řemesla?

Knížka je určená dětem, takže nebylo mým záměrem představovat řemesla zapomenutá typu hacníka nebo flekýře. Soustředila jsem se na řemesla, která děti znají, jen o nich už mnoho nevědí. V knize se dozví, jak postupoval bednář při sestavování sudu či uhlíř, který v milíři pálil dřevěné uhlí. V doprovodných informacích ale dojde i na kytléře, caletníka nebo lízníka.

Kde mohou čtenáři Táborska knihu Řemesla koupit?

Doufám, že v knihkupectvích. A určitě je k dostání v pokladně Husitského muzea.

Celý rozhovor s Klárou Smolíkovou najdete v aktuálním Táborsku.

Lucie Váchová

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace