Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Promítání z cest do přírody

  středa 19.6 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

  Berounsko a další místa.

 • Pletky s Vlastou

  středa 19.6 9:00 - Písek, Senior Point - klubovna DFŠ

  Tvořivé setkání.

Zobrazit všechny události
 

Nový úsek D3 má 48 mostů

Do konce roku 2013 budou osobní automobily po nově otevřeném úseku D3 jezdit bez poplatku. , Autor: Ilustrační foto

Do konce roku 2013 budou osobní automobily po nově otevřeném úseku D3 jezdit bez poplatku.     Autor: Ilustrační foto

VESELÍ NAD LUŽNICÍ / TÁBOR – Výstavba asi pětadvacetikilometrové dálnice přišla na 12,5 miliardy korun, stavěla se pět let. Měl by tak výrazně snížit dopravní zatížení, hlavně odbourat dlouhé kolony v Plané nad Lužnicí. V Soběslavi skoro tříkilometrový úsek pomůže odbourat rozdělení města na polovinu.

V budoucnu by měla nová dálnice spojit Prahu, Tábor, České Budějovice a hranice s Rakouskem, kde naváže na další úsek do Lince. Prozatím vede Středočeským a Jihočeským krajem, na Táborsku pak od Chotovin přes Tábor do Veselí nad Lužnicí.

Dálnice D3 je součástí panevropské komunikace E55, která je velmi vytížená bývá zvláště pak na začátku prázdnin, protože slouží jako nejrychlejší spojnice Prahy či severních Čech s Rakouskem a tím i Chorvatskem. Celoročně po jihočeské E55 v průměru projede každý den kolem dvacet tisíc aut. Cestou po dálnici tak odpadne neustálé zpomalování na 50 km/h, průměrná rychlost se tak zvedne takřka na dvojnásobek. Otevření nového dálničního úseku uvítají také obyvatelé obcí, jejichž středem prochází silnice I/3, zlepší se životní podmínky i bezpečnost.

Přestože všichni nový úsek dálnice vítají, tak se obyvatelům měst na Táborsku stále dělají vrásky na tváři, protože nová dálnice nezamezí většího výskytu kamionů, které se budou chtít, do konce roku, vyhnout placení mýtného na novém úseku D3.

Do konce roku bude dálnice D3 v předčasném uzívání a řidiči budou zproštěni od poplatku za dálniční známku. Úleva se ale netýká nákladní dopravy, mýtné brány budou v provozu ihned. S výjimkou napojení v Táboře a prozatímního konce dálnice se ale bude jezdit až po Veselí nad Lužnicí plnou rychlostí. V okolí dálnice však ještě budou pokračovat práce, ŘSD mohlo následně požádat o vydání kolaudačního rozhodnutí.

Stavby D3 0307 a 0308 Tábor–Soběslav–Veselí n. L.

 • celková délka: 25 010 m
 • jízdní pruhy: 4
 • mimoúrovňové křižovatky: 5 (Tábor, Planá, Soběslav, Dráchov, Veselí)
 • mostů: 48
 • protihlukové stěny: 10 objektů (3 639 m)
 • zhotovitel: sdružení D3 Tábor–Veselí nad Lužnicí (Strabag, Metrostav, Eurovia CS, Inžinierske stavby)
 • cena: 12,5 miliardy Kč (vč. DPH)
Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace