banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Swing Band Tábor

    neděle 25.8 19:30 - Milevsko - 1. nádvoří kláštera

    Koncert.

  • Bartolomějské posvícení

    neděle 25.8 13:30 - Milevsko, park Bažantnice

    Neděle v lidovém tónu - Moravanka, Bohemia, myslivecké slavnosti a mnoho dalšího.

Zobrazit všechny události
 

Obchodní akademie v Písku pozvala i do muzea administrativy

Zdeněk Mareš s chotí a přáteli se přišli ohlédnout do minulosti. , Autor: Obchodní akademie a Jazyková škola Písek

Zdeněk Mareš s chotí a přáteli se přišli ohlédnout do minulosti.     Autor: Obchodní akademie a Jazyková škola Písek

PÍSEK – Den otevřených dveří na Obchodní akademii a Jazykové škole Písek využili nejen zájemci o studium, ale i ostatní, kteří chtěli vidět první exponáty ze vznikajícího muzea administrativy. Před několika týdny naše škola uveřejnila inzerát se zájmem o odprodej či darování psacích strojů. Byli jsme zaskočení velkým zájmem veřejnosti a kromě toho se nám sešly nejrůznější světové značky a typově velmi zajímavé stroje.

 

Mezi exponáty je možné nalézt například Remington z U.S.A. zhruba z roku 1920, světle modrý designově nadčasový československý cestovní Consul z padesátých let 20. století či přes 200 kg vážící sto let staré nůžky na tiskoviny, licenční výrobek firmy Beckert. Nůžky sloužily svému účelu naposledy v závodě Jitex Písek.

Z původního inventáře školy se starých strojů zachovalo minimum, v šedesátých letech se vyhazovaly do sběru, stejně jako je tomu dnes v případě recyklace porevolučních počítačů – tyto kusy ve své době s nástupem modernizace ztratily ze dne na den svou hodnotu.

Sama skutečnost, že škola stroje vlastnila, mohla rozhodnout v minulosti i o jejím osudu. Například když byly v lednu 1942 rozhozeny na nádraží v Ražicích protihitlerovské letáky, gestapo usoudilo, že letáky byly psány právě na psacích strojích tehdejší obchodní školy. Řediteli byla dána lhůta 14 dnů na zjištění pisatelů, jinak měly být proti škole zahájeny represe.

Pedagogický sbor tehdy vybral mezi sebou potřebnou částku a vyžádal si posudek soudního znalce Flanderky z Prahy, který prokázal, že letáky na školních psacích strojích napsány nebyly. Přestože se konkrétní profesoři v pozdějších měsících stali v souvislosti s jinými kauzami oběťmi nacistického běsnění, tentokrát se podařilo vedení školy a pedagogům ochránit studenty i zaměstnance před plošným zatýkáním a jistou cestou do koncentračních táborů.

Ti samí učitelé na konci války, když byla budova školy přeměněna v budovu německých uprchlíků, ukryli psací stroje u sebe doma či je zapůjčili píseckým podnikům. Zřejmě ještě měsíce po válce, když tito profesoři už zase procházeli kolem studentů klapajících do klávesnic strojů, běžel jim při vzpomínce na roli psacích strojů školy v roce 1942 mráz po zádech. Na závěr je třeba napsat, že zájem školy o psací a účtovací stroje dále trvá.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace