banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Pouťové posezení s harmonikou

    neděle 16.6 11:00 - Božetice, místní kaplička a koupaliště

    Mše od 11.00 a ve 13.30 hodin začíná neckyáda.

  • Sekáč Podlesí

    neděle 16.6 8:00 - Tažovice, Kolčava

    Třetí ročník závodu v sečení kosou.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Oblíbený Zátavák snad nenahradí betonová zrůda

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

PÍSEK/KESTŘANY – Písečtí zastupitelé po dlouhé diskuzi rozhodli, že město přispěje Jihočeskému kraji na rekonstrukci známého Zátavského mostu. Ta je jablkem sváru mezi městem a krajem už několik let. Kraj chce postavit co nejlevnější betonovou konstrukci s nosníky, Písek bojuje za zachování původního kamenného vzhledu s oblouky. Rozuzlení se přiblížilo, ovšem bude to stát víc než deset milionů z městské kasy.

 

„O tom, že most potřebuje opravu, se hovoří už asi deset let,“ tvrdí starosta Kestřan Lubomír Málek. Jedná se přesně o dva téměř navazující mosty na silnici III/1403 z Písku do Kestřan, které nevyhovují současným požadavkům z hlediska stavebního stavu, šířky a zatížitelnosti.

Podle starosty Málka by z estetického hlediska bylo vhodnější most buď opravit, nebo postavit jeho repliku. Ovšem dodává, že z hlediska občanů Kestřan a Zátaví je samozřejmě nejdůležitější, aby se po mostě dalo jezdit, aby byl opravený v co nejkratším termínu.

Kauza začala v roce 2011, kdy písecké zastupitelstvo nejdříve schválilo, ale následně zamítlo prodej pozemku ve vlastnictví města, který je k rekonstrukci zapotřebí.

Most měl být původně rekonstruován při zachování původní podoby, případně nahrazen podobným typem, ale pak kraj vybral nejlevnější betonovou variantu, která by ráz místa zcela změnila. To se zastupitelům nelíbilo, a tak začátkem roku 2012 odhlasovali, že odsouhlasí dokonce darování pozemku kraji, ale pouze v případě návratu k původnímu projektu. Z další korespondence města a kraje vyplynulo, že oblouková konstrukce mostu je možná, ale zvýší náklady podle prvních odhadů až o 20 milionů, což kraj odmítl hradit, stejně jako přepracování projektové dokumentace.

Nyní zastupitelé odhlasovali, že město poskytne kraji příspěvek. Podle tohoto usnesení získá kraj na úpravu projektové dokumentace mostu od města 528 224 korun. Dále usnesení říká, že Písek na rekonstrukci přispěje maximálně 15 procent skutečných nákladů, nejvýše ovšem deset milionů korun. Tato částka bude zahrnuta do rozpočtu na příští rok.

 

                                                                                                             Zdenka Jelenová

 

Více podrobností i názory zastupitelů najdete v aktuálním tištěném vydání Týdeníku Písecké postřehy.

 

 

 

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace