17. 7. 2022 21:51

Ohrožené druhy živočichů nacházejí místo pro život v obnovených tůních v pískovnách

JIŽNÍ ČECHY - Zánik mnoha drobných vodních ploch, intenzifikace chovu ryb v rybnících, regulace vodních toků nebo šířením nepůvodních druhů. To je příklad důvodů, proč z jihočeské krajiny mizí ohrožené druhy živočichů. S návratem do přírody jim pomáhá sdružení pro záchranu prostředí Calla. Během posledních dvanácti let vytvořilo či obnovilo už dvacet tůní v různých jihočeských pískovnách. Právě v nich je nižší obsah živin ve vodě, což vyhovuje celé řadě ohrožených druhů, zejména vodnímu hmyzu a obojživelníkům.

Entomolog Vojtěch Kolář z Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity vypracoval pro Callu před dvěma lety studii o oživení tůní v jihočeských pískovnách. Mimo jiné byla zaměřená i na lokality, o něž se stará Calla. Vyplynulo z nich, že tůně opravdu hostí velké množství druhů, včetně těch ohrožených a vzácných. V některých pískovnách třeba společně žijí všechny tři druhy jihočeských čolků, tedy čolek velký, obecný i horský. Účelem studie bylo také naplánovat další péči o tůně v pískovnách.

Tůně totiž nestačí pouze vytvořit, ale je třeba je dále sledovat a dlouhodobě se o ně starat. „Pokud je ponecháme pouze přírodním procesům, dostává se do nich listí a další materiál, který je postupně zaplní. Z takové tůně postupně mizí většina ohrožených druhů. Proto je důležité čas od času tůně obnovit nebo vedle vytvořit nové, případně v jejich okolí vyřezávat náletové dřeviny,“ vysvětluje Jiří Řehounek, který se v Calle věnuje ochraně přírody a obnově těžebních prostorů.

Od doby vypracování studie v jihočeských pískovnách přibyly tři tůně – jedna v Pískovně Třebeč nedaleko Borovan a naposledy dvě tůně v Pískovně Ledenice na konci loňského roku. „Letos je postupně objíždíme a sledujeme, jaké druhy se do nich zatím stihly nastěhovat. Mám radost, že nové tůně mají letos dostatek vody a mohou proto vodním živočichům nabídnout nový domov,“ říká Jiří Řehounek.

 

 

Monika Prokýšková
Monika Prokýšková

Diskuse k článku

Pro přidávání komentářů je nutné se přihlásit / registrovat.