Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Seniorský večer - Milevská čtyřka

  Čtvrtek 21.11 17:00 - Písek, KD

  Zahraje k poslechu a tanci kapela Milevská čtyřka se zpěvačkou.

 • Miroslav Donutil - Cestou necestou

  Čtvrtek 21.11 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Populární herec, bavič, vypravěč Miroslav Donutil Vás navštíví se svojí show Cestou necestou. Skvělé historky, nové příběhy a zážitky nám připomenou, co vše se může přihodit na cestách.

Zobrazit všechny události
 

Osobní bankrot za nulu aneb o novele insolvenčního zákona

Lucie Demeterová. , Autor: Archiv

Lucie Demeterová.     Autor: Archiv

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V Českých Budějovicích se nedávno konala bilanční pracovní porada advokátů, insolvenčních správců a soudců, kteří se podílí na projektu Bezplatné insolvenční poradny působící již třetím rokem po celém Jihočeském kraji. Chystanou novelu insolvenčního zákona přibližuje advokátka Lucie Demeterová, která působí ve strakonické advokátní kanceláři a stála u zrodu Bezplatné insolvenční poradny v jižních Čechách.

 

Novela insolvenčního zákona nazývaná „osobní bankrot za nula", by měla být účinná v první polovině příštího roku. Jaké jsou cíle chystané novely?
Novela má pomoci většímu množství lidí dostat se z dluhových pastí. V současnosti jsou exekutory vedena nevymahatelná exekuční řízení proti stovkám tisíc obyvatel. Kvůli tomu, že však nesplňují současnou podmínku úhrady alespoň 30 procent svých dluhů během pěti let, nemohou o oddlužení žádat. Nyní nemohou splnit podmínky vstupu do oddlužení například matky samoživitelky a osamělí senioři či lidé s nízkým příjmem. Lze očekávat, že tito lidé budou po novele insolvenčního zákona splňovat okamžitě podmínky pro oddlužení.

Jak dlužník dosáhne na oddlužení podle novely?
Novela, mimo jiné, přináší možnost splnění oddlužení v případě, že dlužník za pětileté období vynaloží veškeré úsilí, aby uhradil co nejvyšší část dluhu. Zákon toto zjednodušuje, když říká, že veškeré úsilí vynaložil ten, kdo uhradil alespoň 30 procent dluhů. U těch, kteří na tuto hranici nedosáhnou, bude třeba toto úsilí prokázat. Bude se například zkoumat, zda dotyčný chodí do zaměstnání, v případě nezaměstnanosti, zda usiluje o jeho získání, zda chodí na pracovní pohovory, zda má reálný přehled o nabídce zaměstnání, zda zpeněžil veškerý nadbytečný majetek a podobně.

Opět tam ale 30 procentní hranice figuruje. Není to pouze odstranění této hranice na vstupu a její přesunutí na konec oddlužení a tedy nejistota dlužníka až do konce oddlužení?
Já se domnívám, že nikoliv. Úkolem insolvenčního správce bude, aby každý rok trvání oddlužení dal soudu zprávu, zda doporučuje zrušit schválené oddlužení a z jakých důvodů. Soudy slibují, že pokud během pětileté doby nebude žádný problém, nevidí důvod, proč by oddlužení nemělo být splněno. Domnívám se, že o to víc je nyní nezbytné, aby se dlužník obrátil na advokáta nebo exekutora nejen ohledně sepisu návrhu na povolení oddlužení, ale aby jej zkontaktoval opětovně před vypršením pětileté lhůty. Pokud budou dělat vše pro to, aby věřitelům splatili co nejvíce, a pokud k tomu bude mít vhodné podklady, je pro ně oddlužení skutečně reálné i bez 30 procentní hranice.

Jaké jsou další přínosy novely?
Nulové oddlužení je částečně „vykoupeno" tím, že dlužníci budou za určitých podmínek nuceni vydat ke zpeněžení majetek, jenž by nyní zůstal v jejich dispozici. V současné době platí, že bez souhlasu dlužníka nemůže dojít současně ke kombinaci zpeněžení majetku a splátkového kalendáře. Nově již souhlasu dlužníka nebude třeba. Toto vnímám pozitivně jako spravedlivou ochranu věřitelů. Dlužník je zde naopak chráněn zásadou nedotknutelnosti obydlí. Parametry obydlí, které bude v tomto případě nedotknutelné, budou stanoveny vyhláškou. Ještě bych zde možná uvítala možnost nedotknutelnosti pracovních prostředků. Jestliže má dlužník například hlavní příjem z cestování za prací, měl by být chráněn také dopravní prostředek, který jej tam odveze. Na toto novela zatím nemyslí a v praxi by to mohlo působit potíže. Pozitivně vnímám také příznivější podmínky pro starobní důchodce a důchodce invalidní ve 2. nebo 3. stupni. Těm se zpřístupní varianta „3 roky za 0", tedy oddlužení za 3 roky bez nutnosti uhrazení dluhu nebo jejich poměrné části. Takové oddlužení by ale mohli využít jen jednou.

Může si dlužník podat návrh na zahájení insolvenčního řízení a oddlužení sám?
Ne. I nadále bude platit, že návrh musí za dlužníka podat advokát, soudní exekutor a podobně. Odměna za podání návrhu je stanovena pro všechny stejně, tedy 4000 Kč bez DPH, nebo 6000 Kč bez DPH v případě společného oddlužení manželů. Za stejnou cenu tedy každý dlužník může mít radu advokáta nebo exekutora, který poradí mnohem šířeji než různí samozvaní odborníci bez příslušeného vzdělání. Už několikrát jsme v podkladech od klienta objevili například nezákonně vedené exekuce, které se nám následně podařilo zastavit, nebo jsme poukázali na neplatné smlouvy a klient tak vůbec nebyl nucen proceduru oddlužení podstoupit.

Kde se lidé mohou dozvědět více podrobností o tom, jak postupovat?
Určitě doporučujeme navštívit Bezplatnou insolvenční poradnu, která působí v jednotlivých okresních městech po celém Jihočeském kraji, a které je naše advokátní kancelář rovněž součástí. Insolvenční poradna funguje vždy první čtvrtek v měsíci od 14 do 16 hodin v budově Městského úřadu Strakonice na Stráži, kde sídlí živnostenský odbor. Případně se můžete obrátit na kteréhokoliv advokáta, exekutora či insolvenčního správce. Přehled advokátů, kteří jsou připraveni za vás sepsat a podat návrh na povolení oddlužení, naleznete v databázi VESTA https://vesta.justice.cz/, kde si podle města každý může vyhledat toho, kdo je mu nejblíže.

Diskuse k článku - 13 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Bedřich 

  Reagovat

   

  Kolem sebe neznám lidi, kteří by se do zadlužení a insolvence nedostali vlastní vinou.

  Vloženo 23.12.2018 09:10:42

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Slovo "reálné" lze přeložit i tak, že často nereálné. Schvalování konce oddlužení soudem po 5 létech je absolutní opruz, vracející exekutorům dlužníka zpět do hry. V zákoně totiž nejsou přesně podmínky za jakých soud může oddlužení neukončit. Paní Lucie Demeterová vypadá na obrázku velmi sympaticky. Tak sympatická dáma určitě nemá potřebu balamutit dlužníky, pro které byl původní návrh doktora Pelikána na 7 let bez podmínek vysvobozením ze zadlužení způsobenými nekalými praktikami státu - exekuční zákon, nemravné daně, nemravné úroky na sociálním a zdravotním pojištění, nemravné chování bank - IPB, Družstevní záložny, nemravné zvyšování nájemného, úmyslná devalvace koruny vůči EUR, atd. Za takový paskvil jako je nový insolvenční zákon se ANO 2011 musí hodně vnitřně stydět, pokud mají ještě trochu občanského citu. Jejich hlasování bylo zradou do vlastních řad. Absolutní hnus a hnis. 900.000 občanů a na ně navázaných rodinných příslušníků musí pykat za blbý socialistický zákon o soukromých exekutorech a blbý navazují insolvenční zákon. Někomu prostě vyhovuje zaměstnávat lidi na černo. Je to vážně skrytá nezaměstnanost.

  Vloženo 21.12.2018 15:24:04

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Tak zadlužení si především způsobují lidé sami.
   Pakliže nemám odpovídající příjem, nemohu si ledacos dovolit, což je logické. Chce-li si někdo zvednout životní úroveň, půjčování asi nebude ta nejlepší cesta. ( což ale drtivá většina dlužníků s klidným svědomím dělá )
   Asi bude lepší zkusit změnit zaměstnání, popřípadě ještě "vedlejšák". Není-li člověk schopen pracovat, nebo prostě nemůže, je zde poměrně štědrý sociální systém. A rodina.
   Ještě než se na mou hlavu sesype snůška nadávek a jízlivých poznámek, dovolil bych si položit otázku. Jak to, že u dlužníků v procesu oddlužení to najednou jde - pracovat, "nezemřít hlady" a zároveň ještě něco málo splácet?
   Ono to bude trochu i o finanční gramotnosti.

   Vloženo 21.12.2018 16:34:52

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Nejde o finanční, ale o celkovou gramotnost dlužníků. Levičáctví, tj. rovnost všech ve všem, je podvod na negramotných lidech. Vedoucí protagonisté levičáctví káží vodu a chlastají víno. Není pak divu, že méně grmaotní, kteří jim na jejich sliby naletí, s možností využívat půjček které jsou jim ze všech stran nabízeny tyto využívají, aby dosáhli stejné životní úrovně jako levicoví předáci. Bohužel většina není schopna půjčky splácet a dostávají se tak do dluhové pasti. Je to zničující systém, jehož účelem je držet lidi v závislosti na komunistické či socialistické vládě.

    Vloženo 22.12.2018 08:28:26

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Určitě by se všichni rádi měli jako pravicoví předáci.

     Vloženo 22.12.2018 11:32:13

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Komunisti byli proti mnohým současným soudruhům břídilové ...

     Vloženo 22.12.2018 13:24:17

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Jo jo, za komunistů tu byl ráj na zemi.
      Jen mi vrtá hlavou, jak je možné, že v zemích kde komunismus (socialismus) nikdy nebyl, se mají lidé o dost lépe než my tady?
      Já vím, západní pozlátko....

      Vloženo 22.12.2018 20:27:04

      • petr 

       Reagovat

        

       Ráj to určitě nebyl. Mnoho věcí se změnilo k lepšímu, máme vyšší životní úroveň, můžeme více cestovat (i když někde je to o život), ale horší už je to s mezilidskými vztahy, morálkou, úctou k zákonu slušnosti a toleranci. Mimochodem, my jsme principy "socialismus" většinou opustili, ale západ je zavádí. A tak se zase reguluje, omezuje, usměrňuje, dotuje a přerozděluje, vydávají se nové směrnice a nařízení, která lidem komplikují život. Jen si nenechme vzít naše tradice, svátky a víru. Hezké vánoce.

       Vloženo 23.12.2018 07:26:44

       • anonymní čtenář 

        Reagovat

         

        Zase se reguluje. bodejť by se neregulovalo, když komunisti stále vládnou. Komunista na Hradě, komunista v čele vlády, komunistů v parlamentu, u soudů a všude jinde jak na*ráno. Jen chvilku po listopadu se ta pakáž držela zpátky, ale když zjistili, že mezi Čechy je převaha omezených tupců, kteří nejsou schopni sami o sebe se postarat, opět vystrčili rohy a trkají jako před listopadem. Komunismus a socialismus o ničem jiném než o zákazech, příkazech, usměrňování a přerozdělování, nikdy nebyl a nebude. A vo tom to je!

        Vloženo 23.12.2018 17:27:10

        • petr 

         Reagovat

          

         Já myslím, že daleko více regulací chodí z EU a ne z Hradu. Češi nejsou tupci, jak píšete, proto taky nepřijímáme vše, co nám UNIE chce nařídit, proto jim taky ležíme v žaludku. Nedejme si všechno vzít, máme svoji hrdost, tradice a krásnou zem ! Hezké svátky.

         Vloženo 24.12.2018 02:44:26

     • anonymní čtenář 

      Reagovat

       

      Ne nadarmo se říká, že žák bývá nad učitele. A mladí komunističtí frackové dokazují, jak bedlivými žáky svých otců byli. Kradou stejně, jen jsou mnohem fikanější, lstivější, a proto nebezpečnější.

      Vloženo 23.12.2018 17:31:03

   • J H 

    Reagovat

     

    Naprostý souhlas většinou za dluhy a exekuce si lidi mohou sami já chci tohle hned a navíc ještě ty reklamy na fofr půjčky :-) . Já osobně mám názor nemám na to nepořizuji si to :-) .

    Vloženo 22.12.2018 18:01:56

    Vaše reakce:

    Zbývá znaků: 1200
     
   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Spousta jedinců se do problémů dostala kvůli vymáhání pohledávek státu - za nedoplatky daní a pojištění + penále. Ne každému se v živnosti daří, ne každý živnostník má pod sebou dostatečný finanční polštář, aby překryl náhodné výpadky příjmů, nemoc, dopravní nehodu atd. Nemusí jít jen o finanční negramoty, potkává to i lidi z businessu.

    Vloženo 23.12.2018 06:40:18

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace