Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Relaxační malba pro dospělé

  pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

 • Václav Neckář se skupinou Bacily

  pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Otazníky kolem letecké záchranky. Přesune se z letiště v Plané do Bechyně?

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Na čtvrtečním zasedání krajského zastupitelstva se znovu rozhořela debata o přesunu letecké záchranné služby pod armádu. Vláda rozhodla, že se tak v Jihočeském kraji má stát od 1. ledna 2017. Náměstkyně hejtmana Ivana Stráská už dříve upozornila, že se tím pravděpodobně vyhodí z okna investice v řádu desetimilionů do úprav letiště v Plané u Českých Budějovic pro potřeby letecké záchranky. Armádní vrtulníky W-3A Sokol tu podle Úřadu pro civilní letectví provozovat nelze a jejich stanoviště by se zřejmě muselo přesunout na letiště v Bechyni.

 

V České republice provozují leteckou záchrannou službu na osmi stanovištích dvě soukromé firmy - Alfa-Helicopter a DSA, v Praze a Středočeském kraji tuto službu zajišťuje policie a v Plzeňském a Karlovarském kraji armáda. Jelikož soukromým provozovatelům na konci letošního roku vyprší smlouvy, vláda rozhodla, že výběrová řízení vypíše už jen na šest stanovišť a konkrétně jihočeskou leteckou záchranku přičlení pod armádu. 

Vedení Jihočeského kraje protestuje, zatím marně. "Pokud Úřad pro civilní letectví nepovolí armádním vrtulníkům Sokol přistávat na letišti v Plané u Českých Budějovic, budou muset přistávat v Bechyni. Vysvětlujeme, že tím přijdeme pro pacienta o čas, protože z Plané ho velmi rychle jsme schopni přemístit do traumacentra krajské nemocnice. Z Bechyně bychom o tuto časovou výhodu přišli," upozorňuje Ivana Stráská.

Vrtulníky Sokol vzhledem ke své váze a velikosti nemohou přistávat ani na heliportech okresních nemocnic a ani kdekoliv v terénu, kam se nyní dostávají menší vrtulníky dosavadního provozovatele. "Argumenty, že v Sokolech je víc místa a dá se tam i operovat, jsou mimo dosavadní koncepci, my usilujeme o to dostat pacienta co nejrychleji na špičkové traumacentrum v nemocnici. Dvacet let budujeme týmy a systém, který se teď má úplně rozbít. Především je to ale snížení komfortu pro pacienty a zvýšení rizika pro ně," varuje náměstkyně hejtmana. 

Letecká záchranná služba v Jihočeském kraji přepravovala v roce 2015 451 pacientů. 

Krajským zastupitelům si mohla ale Ivana Stráská jen postěžovat. Podnět pro postupné převádění letecké záchranky pod státní složky jako jsou armáda a policie přišel od ministra financí Andreje Babiše, který tu vidí možnost levnějšího provozu. 

 

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Jarda von Bechyně 

  Reagovat

   

  Osobně se domnívám, že veškeré uvedené argumenty jsou zástupné, zavádějící a mnohdy i z části nepravdivé. Jde tu o prachy a to ostatní nikoho nezajímá. Ne zcela vedlejší jsou také osobní zájmy zainteresovaných. Planá se nerekonstruovala primárně pro záchranku a technicky nevidím důvod proč by zde nemohl přistávat vojenský vrtulník. Logické by bylo najít střed obsluhované oblasti a tam hledat zázemí. Při vší úctě k Alfa-Helicopter (UZNÁVÁM ŽE JSOU FAKT DOBRÝ) si myslím, že i armáda to zvládá na vysoké úrovni. Rozhodnutí je tedy politické a (snad) ekonomické. O pacienta až tak moc nejde. Myslím, že problém by vyřešilo kdyby si sedli záchranáři a zástupci provozovatelů s ekonomi ke stolu a vyložili argumenty. Za hodinu by bylo jasno a nemusel by nás nikdo krmit polopravdami.

  Vloženo 23.7.2016 12:52:06

 • JANA 

  Reagovat

   

  Úplně nejlepší je, že nedávno zrekonstruovali Planou a teď to chtěj přemístit do Bechyně? Aha taky se mohli rozhodnout dřív, než začnou vyhazovat peníze na přestavbu v Planý. Tady opravdu někdo nemá mozek, fakt.

  Vloženo 29.6.2016 09:29:01

 • Entroslav 

  Reagovat

   

  Nezlobte se na mne, ale přesunout leteckou záchranku do Bechyně značně vzdálené od krajské nemocnice se špičkovým vybavením, mohl vymyslet jen pablb 1. řádu. Ale v kolonii zvané Česko je možné vše. :-((( Lidem je to v podstatě jedno, a přitom jde o jejich životy.

  Vloženo 25.6.2016 13:36:22

  • pedro 

   Reagovat

    

   jasně pacient je kus, to se nemůžou ty hovada domluvit dopředu. Ať mi nikdo neříká že to je rozhodnutí ze dne na den.To může vymyslet jen pablb

   Vloženo 26.6.2016 00:08:14

   • Jirka 

    Reagovat

     

    Tak to si přečtěte všechny články, co k tomu kde na internetu jsou. Dočtete se, že Babiš si myslí, že by to neměly dělat soukromý firmy ale stát. Prej to vyjde levnějš. Tak by mu mohli zestátnit ty jeho zemědělský a potravinářský latifundie třeba by nás to všechny stálo míň kdyby to provozoval stát.

    Vloženo 26.6.2016 09:25:52

    • Fantom 

     Reagovat

      

     No argument o vzdálenosti od nemocnice není zrovna ten pravý, vrtulník předává pacienta na heliportu v nemocnici nebo někde poblíž, ať má základnu kdekoli, (a letět z Bechyně, Hosína nebo Plané je opravdu rozdíl pár minut) spíš je na pováženou, že naše úžasná socialistická vláda dovolí vyhodit několik desítek milionů za stavbu základny a vzápětí ti samí členové této vlády umožní tuto investici de facto vyhodit z okna.
     Ale třeba to bude všechno nakonec úplně jinak - aby nakonec nevznikla divize Air Agrofert a potichoučku se LZS nestalo dalším zlatým teletem........

     Vloženo 26.6.2016 11:37:32

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace