Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • On lâche les chiens (FR) + Accident Instantané (FR)

    neděle 21.7 20:00 - Tábor, Stánek (Žižkovo náměstí)

    Koncert.

  • S muzeem v přírodě

    neděle 21.7 8:00 - Písek, sraz Svatotrojický hřbitov

    Ornitologická procházka.

Zobrazit všechny události
 

Památce obětí z konce války se v Bernarticích přišli poklonit pamětníci, místní lidé i politici

BERNARTICE – V úterý 8. května se v Bernarticích na Písecku konal pietní akt jako vzpomínka na tragédii z konce války. Ustupující němečtí vojáci rozpoutali 8. května nesmyslný krvavý masakr.

 

Průvod se jako každý rok vydal od úřadu městyse na hřbitov a poté k památníku na vrchu Posvátném nad obcí, kde starosta Pavel Souhrada a hosté včetně poslankyně Radky Maxové položili věnce a ostatní lidé přidávali květiny. Starosta městyse připomněl, že v první světové válce padlo 30 bernartických mužů a málokoho napadlo, že za pár let po ní bude válečné běsnění ještě horší, a hlavně, že už nebude rozdíl mezi ztrátami na frontě a v zázemí.

V roce 1942 Bernartice jen těsně minul osud Lidic. Přesto 23 místních skončilo na klatovském a táborském popravišti za to, že místní rodiny udržovaly kontakt s československými parašutisty. Na samém konci války došlo v Bernarticích k vraždění civilistů německými vojáky. Mezi oběťmi byl starosta Bernartic a členové rodiny významné lékařky, rodačky Vlasty Kálalové–Di Lottiové.

Pietního aktu se zúčastnila čestná stráž dobrovolných hasičů, obyvatelé, hosté z Českého svazu bojovníků za svobodu a potomci bernartických obětí. Po skončení pietního aktu bylo pro účastníky připraveno posezení pod širým nebem s občerstvením a ukázkou historické vojenské techniky. Další informace přineseme v Milevských novinách a připojíme vzpomínky pamětnice tragických událostí Růženy Fučíkové z Bernartic.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace