Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Krampus

  sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

 • Adventní koncert k 200. výročí narození Františka Gregory

  sobota 14.12 17:00 - Písek, Kostel Narození Panny Marie

Zobrazit všechny události
 

Pan Dolejš mi nadával do čuňat, říká bývalý řidič autobusu z Dopravního podniku

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Údajné pronásledování, šikana zaměstnanců a následný vyhazov. O nekalých praktikách Dopravního podniku v Českých Budějovicích se rozpovídal Josef Pavelka, bývalý řidič, který dostal vyhazov za hrubé porušení pracovní kázně. Alespoň to se psalo ve zdůvodnění. Jak to ale bylo podle Josefa Pavelky doopravdy? A jak došlo ke vzniku petice na odvolání stávajícího ředitele Slavoje Dolejše, kterou odevzdali někteří zaměstnanci na radnici v průběhu února?

Slavoj Dolejš působí jako ředitel od podzimu 2013. Vy jste v Dopravním podniku pracoval jak dlouho?

Sedm let. Do té doby, než přišel pan Dolejš do funkce, tak jsem nikdy neměl v Dopravním podniku žádné problémy. Problém začal až ve chvíli, kdy jsem si musel odskočit na malou na čerpací stanici, nemohl jsem to vydržet. Jenže tam byla kamera. Pan Dolejš pak o mě roznesl mezi lidmi, že jsem tam pomočil hasicí přístroje, elektroskříňku a dokonce že jsem onanoval, což mě strašně urazilo. To by si neměl dovolit žádný manažer. Celý dopravní podnik se bavili videem, kde močím. Přitom existuje zákon, kdy do sto metrů musím mít k dispozici záchod, ale tam byl záchod osm set metrů daleko. A záchody, co tam byly k dispozici, tak na ně ani jako řidiči nesmíme.

A za to vás Slavoj Dolejš vyhodil?

Tím to všechno začalo. Já jsem se nemohl dovolat toho, že mi vzal prémie z výplat, na což neměl vůbec nárok. Pak kolem mě začala mašinérie. Lidi navrhli, že se napíše petice a říkali: To přece nejde, podívej, co s tebou udělal. Já jsem byl ten impulz, že se zaměstnanci přes všechny výhružky na arch té petice podepsali dobrovolně.

O jaké výhružky se jednalo?

Vyhrožovali ti jeho poskoci, jezdili jako „gestapáci“. Přijeli na konečnou a vyhrožovali, že když něco ostatní podepíšou, tak budou propuštěni a vedení podá trestní oznámení. Těch 200 lidí, co se proti petici vyslovilo, tak těm pan Dolejš vyhrožoval, že když mu prohlášení proti petici nepodepíšou, tak je propustí.

Stojí někdo v Dopravním podniku na straně pana Dolejše?

V Dopravním podniku je pět lidí, kteří chtějí, aby ve funkci zůstal. Tam je pět lidí, kteří z toho mají peníze. To jsou jeho poskoci a udavači. Dá se říct, že v podniku vládne systém STB. Oni třeba chodí a večer fotí pod řidičem smítka, aby je mohli okrást o prémie. Schválně pod něj hodí vajgl, drobky a vyfotí to. Navíc dopravní vzdělání tam nemá ani jeden.

Do petice proti Slavoji Dolejšovi se podepsalo přes 70 lidí. O jaké zaměstnance se převážně jednalo, šlo jen o řidiče?

Nejen o ně. Ale někteří to nakonec odmítli podepsat. Říkali, že to nemá cenu a spravedlnosti se nedočkáme. A taky se spousta lidí bála o místo.

Nejste zřejmě jediný, kdo měl s panem Dolejšem konflikt…

Rozhodně nejsem. On umí vyprovokovat. Vždyť kolika lidem on tam nadával a řval na ně, tam je plno lidí, kteří už odešli. On ale nikdo jiný do něj veřejně nepůjde. Jedině já, protože jsem důchodce, mám důchod, já si to můžu dovolit. Ostatní musí živit děti, rodiny a na krku mají hypotéky. Vidím to jako jeden z hlavních důvodů, proč se zaměstnanci bojí proti němu postavit.

A jak to tedy bylo tehdy s tou peticí, kterou jste na radnici nesli? Jaké byly reakce?

Na radnici jsem petici přečetl a pak jsem se nechal vyhecovat. Když vám někdo řekne do očí, že s vámi nejednal, že se mnou osobně vůbec nemluvil, tak se naštvete. Protože to nebyla pravda. Tak jsem se naštval a řekl mu, co si o něm myslím. Primátor mi říkal na radnici: Já panu Dolejšovi věřím, to je slušný člověk, ten mi nikdy nelhal. Ale přitom Dolejš tvrdí před všemi, že se mnou vůbec o incidentu nemluvil, i když jsme spolu mluvili, on ale tvrdí, že jsem u něj nikdy nebyl. Pan Dolejš vědomě lže. Další kolo bylo na patníku. Když mi tam předali rozvázání pracovního poměru, tak jsem na ně vyjel a řekl jsem jim z plných plic, co si o nich myslím. Bylo to celé velmi ponižující.

Co bylo na ukončení pracovního poměru napsáno? Jaké tam bylo zdůvodnění?

Hrubé porušení pracovní kázně. Já jsem použil hrubá slova na radnici, víte. Oni mi toto vytknou, ale nikdo neřeší, že mi vzali peníze z platu a jak se ke mně chová zaměstnavatel. Já vám něco povím, já málokdy brečím, ale já jsem brečel jako malé dítě, když jsem šel z jeho kanceláře a když mi nadával „ty čuně tlustý, vypadněte!“ Takto na mě řval na celou chodbu, já jsem stál mezi dveřmi a prosil ho, aby mi nenadával a on na mě „čuně, ven!“ Přál bych panu Dolejšovi, aby zažil stejné ponížení, jako jsem prožil kvůli němu já.

Já jsem například jednou marodil a pan Dolejš volal mému obvodnímu lékaři a nařknul ho, že je podvodník a že se mnou falšuje neschopenky. Můj doktor mi řekl: Pane Pavelka, 37 let jsem lékař, ale nikdo se ke mně ještě nechoval takhle hulvátsky.

Jak tu situaci budete řešit dál, podáte trestní oznámení?

Podám, ale počkám si na něj, až to udělá on.

Myslíte, že podepsaná petice u primátora něco změní?

Nevěřím tomu, asi je to ztracená věc. Pan Dolejš a primátor jsou dobří přátelé. Bohužel.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Fanda 

  Reagovat

   

  Kolegové, by měli si vzít masku a všichni na to "pietní" místo chodit čůrat, lepší než petice

  Vloženo 15.2.2017 18:28:08

 • Martin Goldstein 

  Reagovat

   

  TAK ZROVNA V DOPRAVNÍM PODNIKU SE ŘIDIČI MŮŽOU VZEPŘÍT TAKOVÁ STÁVKA MHD BY JIM NA RADNICI RYCHLE ROZVÁZALA OČI PROTOŽE BY NIKDE TAK RYCHLE NESEHNALI TOLIK LIDÍ KTERÝ MŮŽOU POSADIT ZA VOLANT TROLEJBUSŮ A AUTOBUSŮ LIDI ČEHO SE BOJÍTE?

  Vloženo 6.3.2015 06:38:52

 • Postižená. 

  Reagovat

   

  Mám se svým bývalým šéfem stejnou zkušenost, kdy na mne doslova řval a ředitel pobočky to slyšel a potom jeho jednání popřel - kamarádíčci. Také jsem byla nemocná a řval i na mého lékaře.
  Jo, dnes je doba horší, než za totáče a nikde se pravdy nedovoláte. Čím větší hulvát, tím vyšší
  funkce a lidi " dole " mají za póvl a stejně tak s ním jednají.

  Vloženo 6.3.2015 00:21:40

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace