banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Bomberos

  Úterý 16.7 16:00 - Tábor, Rajský dvůr

  Hasičská groteska.

 • Enkaustika aneb Krácení dlouhé chvíle pana Josefa Novotného

  pondělí 1.7 až Úterý 31.12 - Strakonice - Šmidingerova knihovna

  Obrázky tvoření žehličkou a voskem

Zobrazit všechny události
 

Papež uspěl ve sporu s církví

Ředitel hřebčince Karel Kratochvíle a právní zástupce Vladimír Papež opouštěli soudní budovu spokojeně.

Ředitel hřebčince Karel Kratochvíle a právní zástupce Vladimír Papež opouštěli soudní budovu spokojeně.

ČESKÉ BUDĚJOVICE / PÍSEK – Rozsudek, který v pátek 16. září vynesla soudkyně Krajského soudu v Českých Budějovicích Kamila Drábková, nepotěšil Římskokatolickou farnost Písek, potažmo českobudějovické biskupství. Zamítla totiž žalobu církve proti rozhodnutí Státní pozemkového úřadu, který písecké farnosti nevydal v rámci restitucí necelý hektar louky v bezprostředním sousedství Zemského hřebčince v Písku. Pozemek má hřebčinec od státu pronajatý. Naopak právní zástupce hřebčince Vladimír Papež opouštěl soudní budovu v dobrém rozmaru. „Přece jen existuje boží spravedlnost, když církev něco zaplatí Papežovi,“ pohrál si se slovíčky. Soud uznal úspěšnost jeho klienta z Písku v plném rozsahu a farnost tedy zaplatí i soudní výlohy protistrany.

 

Pozemek církevní původně byl

Kus louky vedle hřebčince odděluje tento provoz od sousední nové bytové výstavby. „Dokonce jsme tam vysadili stromy, aby došlo k odclonění. A požádali jsme, aby tento prostor byl stanoven jako ochranné pásmo národní kulturní památky, kterou hřebčinec je. Nechápu, k čemu by farnosti necelý hektar pozemku u hřebčince byl,“ zmínil senátor Karel Kratochvíle (ČSSD), který je zároveň ředitelem státního podniku Zemský hřebčinek Písek. Rozhodnutí o ochranném pásmu ale zatím nepadlo.

Soudkyně Kamila Drábková uznala, že tato louka byla církevním pozemkem. Církev ji získala v roce 1943 směnou s městem Písek. Stát ji pak výměrem z 11. února 1949 vykoupil, ale nikdo nebyl u soudu schopen prokázat, jestli za pozemek také bylo skutečně zaplaceno. Soudkyně tedy tento úkon definovala jako odnětí bez náhrady.

Spor o funkční souvislost

Advokát hřebčince Vladimír Papež ale poukazoval na to, že tento pozemek nemá žádnou funkční souvislost s ostatními nemovitostmi, které římskokatolická církev v Písku vlastní, což jsou kostely, fara, garáž u ní a plocha bývalého hřbitova. A že restituční zákon mluví o vydávání funkčních celků. Advokát Václav Kaska, který farnost zastupoval, ale předložil svůj pohled na funkční souvislost – podle něj by církev pozemek pronajala, nejspíš opět hřebčinci, a z profitu by financovala svůj provoz. A v tom spatřuje funkční souvislost, protože stát sice církvi vrací nemovitosti, ale ty jsou namnoze zdevastované.

Soudkyně se k tomuto pohledu nepřiklonila. Zmínila několik judikátů, z nichž plyne, že na funkční souvislost se nahlíží ve smyslu provozního fungování celku. A vyslovila přesvědčení, že tvůrci restitučního zákona měli v úmyslu společné vydávání budov a pozemků pod nimi nebo v bezprostředním okolí, nikoliv aby funkcí bylo zajišťovat si obživu.

Uzavřela své rozhodnutí komentářem, že restituční zákon hovoří o zmírnění některých křivd, tedy ne všech, a právě proto bylo státem přiznáno i finanční plnění ve výši přes 47 miliard korun. Kde tedy nebude vydán majetek, řeší náhradu peníze. „V případě, že by se vydal i veškerý majetek, tak by žádné finanční náhrady nemusely být, protože jinak by církve vlastně získaly dvojí plnění,“ řekla.

Proč na památky nezbývá?

Advokát Papež předtím podotkl, že v Jihočeském kraji bylo už vydáno 95 procent požadovaných nemovitostí. „Tak na co jsou peníze, které stát ještě navíc platí,“ položil řečnickou otázku.

Na to v září odpověď naznačil táborský katolický farář Michal Pulec, když obhajoval, proč jeho farnost i po církevních restitucích neustále žádá město Tábor o peníze na opravu církevních památek. Připustil, že finanční plnění z restitucí potřebuje církev hlavně na platy. „Českobudějovické biskupství se všemi zaměstnanci stojí ročně 80 milionů a částka, kterou dostaneme každý rok z restitucí, je 100 milionů. Ty zbylé peníze nemůžeme dát na opravu památek. Ty musíme investovat, abychom později měli jako církev z čeho fungovat,“ vyjádřil se farář při obhajování žádosti o příspěvek města na opravu věže děkanského kostela na zářijovém jednání táborského zastupitelstva.

Hektar louky jako precedens

Soudkyně Drábková tedy rozhodla, že důvod pro vydání pozemku v hřebčinci tu není a církev už za něj de facto náhradu dostala v penězích od státu. Jak podotkl advokát farnosti Kaska ve své závěrečné řeči – jde o precedens. Teď se dozvěděl, jaký precedens tu krajský soud spatřuje.

Mimoto soudkyně podotkla, že nájem z hektarového pozemku těžko může nějak významně sanovat potřeby písecké farnosti. Zemský hřebčinec totiž platí státu za pozemek nájemné 2000 korun za hektar ročně, což zhruba odpovídá obvyklým pronájmům pozemků tohoto druhu v místě. Ledaže by nový majitel chtěl nájem vyšponovat na několikanásobek. Jako parcely louku taky prodávat nelze. Zastupitelstvo Písku zde před časem změnilo územní plán a tato lokalita pro zástavbu určena není.

Pokud se písecká farnost s tímto rozsudkem nesmíří, může se odvolat. Rozhodovat pak bude Vrchní soud v Praze.

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Tady nejde o diskutovaný problém navrácení majetku církvi. Tady, v tomto jmenovitém případě, jde o vyč****** protistranu, která mele co se jí hodí. Kdyby se soudili s váma o váš soukromý majetek, brali byste Papeže a spol. za něco jinýho.

  Vloženo 16.10.2015 22:32:44

 • Martin Goldstein 

  Reagovat

   

  Konečně pozitivní zpráva!

  Vloženo 16.10.2015 21:23:07

 • Luca 

  Reagovat

   

  Tak to je výborný. Že by se blýskalo na lepší časy?!

  Vloženo 16.10.2015 21:15:03

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace