Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Talkshow s Miroslavem Donutilem

  pátek 19.7 19:30 - Třeboň, sál Aurora

 • Veselská ozvěna 2019 - S písní napříč staletími

  pátek 19.7 19:00 - Drahov, Kostel Nanebevzetí Panny Marie

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Pietní akt u památníku v Letech navštívili i ministři vlády

LETY – V sobotu 13. května se k památníku obětem romského holocaustu v Letech u Písku sjeli pozůstalí po obětech, zástupci státních institucí a hosté, aby tu položením květin připomněli existenci bývalého internačního tábora, který tu za druhé světové války fungoval. Účastnili se také ministr pro lidská práva Jan Chvojka a ministr kultury Daniel Herman. Mezi pozvanými hosty byli i velvyslanci cizích zemí, zástupce kanceláře prezidenta republiky Petr Mužák, senátor Jaroslav Větrovský, Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová a další.

Úvodem pozůstalý po obětech romského holocaustu a předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička popsal příběh jednoho z přeživších, jehož rodina odolala válečnému pronásledování. „Za protektorátu v Letech vraždili naše lidi a poté na stejném místě postavili prasečí farmu. To je nepochopitelné a nikde v Evropě to nemá obdoby,“ dodal Růžička. Výbor společně s aktivisty přes 20 let usiluje o zrušení vepřína, který částí zasahuje do plochy bývalého tábora. Firma Agpi, která vepřín provozuje, se nebrání dohodě o případném přestěhování. Nehodlá však budování nového objektu na jiném místě platit ze svého. Se státem tedy vyjednává o odkupu, který je podle vládních představitelů reálnou variantou.

Ministr kultury Daniel Herman v Letech prohlásil, že je přesvědčený o tom, že současná vláda zvládne tento problém vyřešit do konce mandátu. Ministerstvo si nechalo zpracovat posudek a na jeho základě bude jednat s majiteli vepřína, aby výkrmnu prasat prodali státu. „Jednání proběhnou do měsíce. Věřím, že budou pozitivní a že dojde k odkupu vepřína,“ řekl ministr pro lidská práva Jan Chvojka. Cenu zatím nechce nikdo zveřejňovat. 

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jihočech 

  Reagovat

   

  Proč není u některých pietních věnců použita česká trikolora.

  Vloženo 15.5.2017 09:58:08

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Chtělo by sem dát fotky od nějakého romského fotografa nebo redaktora,který fotografoval i účastníky jejich etnika. Ne jen ministra a ostatní gadži

  Vloženo 15.5.2017 09:28:21

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Asi jich tam bylo málo

   Vloženo 15.5.2017 10:31:18

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Čeněk Růžička, vždyť to čtete

  Vloženo 15.5.2017 07:53:57

  • dotaz 

   Reagovat

    

   Nemyslím placeného profesionálního Roma Růžičku, který je údajně poloviční Rom.

   Vloženo 15.5.2017 12:28:37

 • dotaz 

  Reagovat

   

  zajímalo by mne kolik se akce zúčastnilo Romů.

  Vloženo 15.5.2017 07:52:47

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace