banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Strakonický dudák aneb Hody divých žen

  pátek 23.8 20:30 - Hrad Strakonice - II. hradní nádvoří

  Hra J. K. Tyla v podání DS Čelakovský.

 • Vlksický Kašpar 2019 - Jonáš a Tingl - Tangl

  pátek 23.8 21:00 - Vlksice

  Divadelní představení.

Zobrazit všechny události
 

Piráti a ANO se vyjadřují k situaci kolem bazénu v Písku

Podoba bazénu pod lesnickou školou, jak ji město prezentovalo v roce 2017, tehdy za cenu 284 milionů. Nárůst o další desítky milionů zastupitele odradil. , Autor: Zdroj Město Písek

Podoba bazénu pod lesnickou školou, jak ji město prezentovalo v roce 2017, tehdy za cenu 284 milionů. Nárůst o další desítky milionů zastupitele odradil.     Autor: Zdroj Město Písek

PÍSEK - Písečtí zastupitelé na začátku dubna odmítli pokračování na přípravách stavby nového bazénu pod lesnickou školou. Město je s bazénem znovu v bodě nula. Reagují na to občané, ale i jednotlivé politické subjekty vysvětlují svůj postoj. Přinášíme stanovisko píseckých Pirátů a hnutí ANO, které je zaslaly.

Hnutí ANO k hlasování o novém bazénu v Písku

S ohledem na to, že se hnutí ANO nepodařilo najít podporu pro naplnění volebního programu, a to vybudování standartního bazénu do 200 milionů korun plně odpovídajícího potřebám města Písku, přiklonili jsme se ke komplexnímu řešení situace, kterým je realizace plaveckého stadionu v areálu bývalých vojenských kasáren. V areálu Žižkových kasáren bude řešen jak bazén tak dlouhodobě plánovaná multifunkční sportovní hala, kdy věříme v celkovou úsporu nákladů díky spojení těchto velkých projektů. V souladu s volebním programem odmítáme další zadlužování města a jedno značně tak odmítáme zcela nedůvěryhodné neustálé zvyšování ceny dosavadního projektu plaveckého bazénu "pod lesárnou". Za alarmující pak považujeme, pokud je toto navýšení v řádu desítek milionů korun oznámeno až v průběhu konání zastupitelstva!

Stejně jako mnozí občané jsme velice znepokojeni skutečností, že vládnoucí menšinová koalice s podporou KSČM se byla schopna ve velice krátké době po volbách dohodnout na rozdělení vedoucích pozic, a to včetně zvýšení počtu místostarostů. Nyní je však zjevné, že se tato koalice není schopna dohodnout na nejvýznamnější písecké investici za poslední desetiletí v řádu stovek milionů korun. Takovéto jednání považujeme za nedůvěryhodné a obáváme se dalšího vývoje města v čele se současným vedením.

Místní organizace hnutí ANO v Písku

Piráti k mimořádnému zastupitelstvu o bazénu a kasárnách

Dovolujeme si vám popsat z našeho pohledu celkový kontext plánované revitalizace bývalých Žižkových kasáren a umístění plaveckého bazénu k Písku. Právě o těchto dvou bodech jednali zastupitelé města na mimořádném jednání 4. dubna. Po více než dvouhodinové diskuzi bylo navrženo několik usnesení k budoucímu bazénu. O všech jste se mohli dočíst v médiích. Jako Piráti Písecko jsme rádi, že byl většinově 18 zastupiteli z 26 zúčastněných podpořen společný návrh Piráta Michala Horáka a místostarosty Petra Hladíka z KDU-ČSL na vznik nového bazénu se sportovní halou jako integrovaného areálu v Žižkových kasárnách.

„Dá se říci, že poprvé byla nalezena skutečně většinová shoda na umístění sportovního areálu napříč politickým spektrem. Oproti původnímu záměru umístění bazénu pod lesnickou školou, který byl tlačen silou a jaksi přes závit bez širší podpory v minulém zastupitelstvu pouze 14 zastupiteli, tedy těsnou většinou. K rozhodnutí takové převahy zastupitelů přispěla dle mého i v ten den konaná komentovaná obchůzka kasáren pro zastupitele, kteří se mohli přesvědčit o nesrovnatelném území, které si rozhodně zaslouží pozornost a komplexní řešení s vhodnějším dopravním napojením. A právě tam by byl zakomponovaný sportovní areál vhodnější," říká zastupitel za Piráty Zbyněk Konvička.

„Celá situace se mohla vyřešit již před lety, v roce 2015, kdy byly vyjasněné spory o vlastnictví pozemků v jižní části bývalých Žižkových kasáren. Pokud by v té době byla lokalita zastupiteli vrácena do hry a proběhlo hlasování, je pravděpodobné, že by dopadlo obdobně jako na posledním zastupitelstvu. Dnes jsme mohli být s projektováním bazénu v kasárnách mnohem dál, ušetřit čas a zároveň nemalé finanční prostředky," dodává pirátský zastupitel Tomáš Posekaný.

„Studiem bazénu jsem strávil desítky hodin času, vyžádal si nové a další materiály. Poslední kapkou byla situace, kdy po dvou hodinách diskuse nad bazénem jsme se dozvěděli – těsně před hlasováním! - že plánovaná částka 315 milionů korun, uvedena v materiálech, je chybná a kancelář zaslala opravu na částku 350 milionů korun bez DPH. Tato informace měla být zcela jistě oznámena před celým tímto bodem, protože výrazně mění ráz v rozhodnutí. Vysoutěžená cena by se tak nejspíš pohybovala mezi 340–380 miliony korun, a to bez částky na stavbu horního parkoviště nad umělou trávou, kde byla predikce investice dalších 10–15 milionů v případě zpevněného povrchu a dopravního napojení a vznik 80 dalších parkovacích míst. Celá částka může být v případě Zákona č. 134/2016 Sb. § 222 o zadávání veřejných zakázek navýšena v nejhorším případě o 45 procent (15 procent práce de minimis, 30 procent dodatečné práce), rozpočet by tak měl v krizové variantě vyblokovat půl miliardu, nebo vyčlenit pohotovostní rezervu alespoň 70 milionů korun," propočítává náklady místopředseda jihočeských Pirátů a zastupitel Josef Soumar.

„Chápeme rozčarování všech obyvatel, jedná se o stále stejný problém, na který upozorňujeme několik let. Jsou prováděny a placeny studie a projektové dokumentace: 1) bez širší politické podpory (lokalita a projektové práce byly často podporovány minimálním počtem zastupitelů), 2) bez diskuse s lidmi (před tímto, ani minulým zasedáním neproběhla veřejná debata a představení projektu občanům v dostupný čas a na dostupném místě), 3) chybí dostatečné informace a odborné posudky (zastupitelé si o ně musí speciálně žádat na odborech, byť se jedná o materiály nutné ke kompetentnímu rozhodnutí) a 4) jsou upřednostňována politická rozhodnutí bez širších souvislostí, s vizí dále než je čtyřleté funkční období. Sestavil jsem si tabulku hodnotící klady a zápory v 11 kritériích, jako je doprava, finanční náročnost, dostupnost, dlouhodobá udržitelnost, vhodnost lokality a povrchu, technické parametry, dostupnost škol, parkování, priority Písku a další. Předpokládám, že každý zastupitel se rozhodoval na základě více kritérií, ne pouze na základě jednoho – například – „rozhodnutím minulých zastupitelů to už stálo 10,6 milionu korun, musíme to postavit" a podobně. Navíc tento rok se bude ještě za dokumentaci doplácet 3,22 milionu," doplňuje Josef Soumar.

Bazén v Písku bude stále zajištěn, i Piráti ho navštěvují, a určitě není životu nebezpečný. Možná je nekomfortní a nemoderní, ale plavání umožňuje a jeho provoz bude zajištěn po dobu výstavby nového. Není to tedy tak, že by Písečtí přišli o možnost plavání, stejně tak sportovní oddíl a žáci. Na nutné investiční opravy stávajícího bazénu bylo za poslední čtyři roky použito 7.937.429 korun.

Velmi se divíme současnému vedení města, že otázku bazénu neřešilo již při vytváření koalice v říjnu minulého roku. Pokud by na plénu koalice s podporou KSČM, ani v široké koalici, nenašli podporu, nemusel být tento bod zařazen a mohly začít práce na nové lokalitě v areálu bývalých kasáren, kterou si obyvatelé v anketě zvolili. Referendum je samozřejmě závazné, je ponaučením, jak může být postavena jeho otázka a zda jsou obyvatelům dostatečně představeny všechny možnosti a reálné ceny staveb. Několik projektů, které se tvářily na 90 mil. korun a nakonec by vyšly na 220 má mnoho obyvatel ještě v paměti. Rozpočet si svou rezervu vytvořil zejména z prodeje bytového fondu a minulé vedení realizovalo čtyři velké investice – lávku s čistým nákladem 49 milionů korun včetně cyklostezky a dotace, 180 milionů korun úpravna vody a 125 milionů korun knihovna po odečtení dotace, se zápočtem vybavení a lyžařský svah. Do nových bytů se ale neinvestuje.

Situace kolem bazénu není jednoduchá, je provázána historickými souvislostmi, politickými tlaky a rozpočtováním. Je zřejmé, že výstavba či oprava bazénu, zablokovaná některými předchůdci, kterým se před 10 lety zdála oprava současného bazénu za třetinovou cenu vysoká, byla mylná. Bazén v Písku je však jedním z témat k řešení, nikoliv jediným. Obyvatelé si zaslouží nové lokality a možnosti k bydlení, zejména v areálech bývalých brownfieldů, řešení dopravní obslužnosti a dlouhodobou koncepci parkování centra i souvztažných sídlišť. Stejně tak si sportovní oddíly zaslouží lepší zázemí, než je dnešní oblouková hala, která působí mnohem více dojmem nebezpečnosti a ostudností nejen při zápasech s republikovými týmy.

Piráti věří, že bazén bude řešen jako jeden z projektů, nikoliv jediný. Na lokaci kasáren panuje prozatím dlouhodobá shoda a nejširší podpora. Doufáme, že město připravené finance na výstavbu bazénu alespoň z velké části ušetří a bude moci začít za pár let s komplexní výstavbou a přípravou lokace kasáren pro bydlení, sportování i volný čas. Stejně tak i řešení dalších zmíněných palčivých denních problémů, se kterými se obyvatelé setkávají.

Piráti Písecko

 

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Já2 

  Reagovat

   

  Odhad ceny bazénu v kasárnách je 580 mega. To je v pořádku?

  Vloženo 20.4.2019 19:02:45

 • :) 

  Reagovat

   

  ...a co na to Hitler? :)

  Vloženo 20.4.2019 13:13:24

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace