banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Letní koncert pěveckého souboru Regina Vodňany

  středa 26.6 18:00 - Vodňany, Husův sbor

 • Zámecký park v Červeném dvoře

  Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

  Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Blog: Město Písek podalo tři žaloby na své občany. Soudilo se, aby mohlo zaplatit 170 korun navíc!

Jiří Hagara

Jiří Hagara

Město Písek podalo žalobu na Společenství vlastníků jednotek v Jablonského ulici č.p. 383, Písek (dále jen SVJ), ve kterém je předsedou výboru Rostislav Krejčí. Žalobu město podalo pro domněle chybný způsob rozúčtování části nákladů bytového domu za rok 2016. V domě s jednačtyřiceti jednotkami město vlastní tři jednotky s podílem 5,2 %. Město nesouhlasilo s rozúčtováním nákladů na odečty poměrových měřidel v bytech podle počtu měřidel, jak si výrazná většina vlastníků odsouhlasila, nýbrž chtělo tyto náklady rozdělit na byty stejným dílem. Tento způsob zvýhodňuje vlastníky velkých bytů na úkor vlastníků bytů menších. Proto většina SVJ používá spravedlivější způsob rozúčtování podle počtu měřidel.

 

V první žalobě šlo o to, jak rozúčtovat částku 11 543,28 Kč mezi jednotlivé vlastníky. Tato částka představuje 1,19% z celkových nákladů domu v roce 2016. Zvolený způsob rozúčtování, odsouhlasený drtivou většinou vlastníků, nezpůsobil městu žádnou škodu. Náklady související s podanou žalobou a soudní výlohy byly několikanásobně vyšší, než je částka, o kterou se město chtělo soudit.

Proč tedy město zažalovalo SVJ, aby dosáhlo rozúčtování marginální částky dokonce ve svůj neprospěch? Prý to vyžaduje zákon a změna je možná jen v případě souhlasu všech vlastníků. Nepodařilo se nám zjistit, jak k tomuto tvrzení město došlo.

Jako u většiny žabomyších sporů je i v tomto případě příčinou lidský faktor. Uražená ješitnost jednoho úředníka Domovní bytové správy Písek dokázala znepříjemnit život mnoha lidem. Pokud ona osoba dokázala zmanipulovat zaměstnance města, DBS i radní, výsledkem byla skutečnost, že město podalo žalobu na své občany proto, aby v případě, že u soudu uspěje, mohlo zaplatit 170 Kč navíc!

Takový postup proti svým občanům, členům SVJ, schválila rada města Písku 17. srpna 2017 usnesením č. 500/17. Návrh na podání žaloby pro radu města Písku zpracovali: Milena Hladíková vedoucí odboru, Zdeňka Šartnerová, ředitelka DBS Písek a Jiří Houdek, právní oddělení DBS Písek. Radě města Písku návrh žaloby předložil tehdejší místostarosta Jiří Hořánek, 2. místostarosta.

Smutným faktem je skutečnost, že město bylo až do 3. prosince letošního roku jediným neplatičem v uvedeném SVJ. Částku 2824 Kč z vyúčtování služeb za rok 2016 dlužilo od 31. srpna 2017. Zákonný úrok z prodlení, který by SVJ mohlo požadovat, činí 287,74 Kč. Rozum zůstává stát nad tím, když zjistíte, že město v pozici dlužníka, podalo celkem už tři žaloby na svého věřitele!

A ani v jednom případě u soudu neuspělo! Přesto v minulém roce město rozeslalo doporučené dopisy všem SVJ, ve kterých má město podíl, s tím, že prosazovaný nespravedlivý způsob rozúčtování nákladů pokládá za jediný správný. Pokud je SVJ neuposlechnou, cituji z dopisu: „Město Písek je připraveno chybná vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu reklamovat v zákonné lhůtě." Což nelze vnímat jinak, než jako zastrašování z moci úřední.

Město na výše uvedené společenství vlastníků podalo tři žaloby. První spor u Okresního soudu v Písku pravomocně prohrálo (rozsudek z 15. března 2018 čj. 9 C 207/2017/87). V dalších dvou případech žaloby stáhlo těsně před jednáním soudu. U třetí žaloby dokonce pouhé dvě hodiny před zahájením líčení u Krajského soudu v Českých Budějovicích, takže soudkyně ani nestihla zástupcům žalované strany oznámit, že je žaloba stažena. To nám oznámila až na místě, když jsme na jednání začátkem prosince dostavili.

Nicméně soudní výlohy a náklady na advokáta žalované strany za všechny tři podané žaloby město zaplatit muselo. Uhradí zbytečně vynaložené výdaje z veřejných peněz nebo bude požadovat náhradu soudních výloh po úřednících, kteří vše zavinili?

za správce domu č. 383 Jiří Hagara

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Karel 

  Reagovat

   

  Jó Písek, město všech možností...

  Vloženo 9.1.2019 10:45:22

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Mladokomunistická arogance je opět na postupu. a nejen v Písku! Budeme se ještě divit jak mladí bolševici strčí do kapsy ty staré.

  Vloženo 9.1.2019 10:11:19

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   A o kom píšete? Já co znám ty úředníky z DBS, tak jde spíš o staré komunisty.

   Vloženo 9.1.2019 11:11:19

   • Jan 

    Reagovat

     

    DBS je komunistický stát ve státě!

    Vloženo 9.1.2019 15:52:08

 • Dan 

  Reagovat

   

  To je možné pouze v Písku.

  Vloženo 9.1.2019 09:36:29

 • František Kocourek 

  Reagovat

   

  Tak to si myslím, že to městská kasa unese. Tak to například v naší obci o 130 obyvatelích s rozpočtem cca 2,6 mil, zavinil starosta obce svojí nedbalostí škodu na obecních financích cca 500 tisíc korun. Odůvodnil to na zasedání obce tím, že se jedná jen o drobné pochybení.
  To si pak člověk připadá jak v Kocourkově.

  Vloženo 9.1.2019 08:55:32

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace