Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Šrámkův Písek

    sobota 25.5 10:00 - Palackého sady

    Doprovodný program festivalu.

  • Květnové pečení chleba

    sobota 25.5 9:00 až 13:00 - Lenora, veřejná pec

Zobrazit všechny události
 

Co všechno může vzniknout z odpadu?

Třetí místo pro studenty Gymnázia Heyrovského za květiny z pet láhví.

Třetí místo pro studenty Gymnázia Heyrovského za květiny z pet láhví.

Každý Čech po sobě ročně zanechá kolem 339 kg odpadu. Polovina z toho skončí na skládce. Součástí komunálního odpadu je přitom obrovské množství druhotných surovin, které by se daly využít. Na tento problém se snaží poukázat také ministerstvo průmyslu a obchodu, a proto vyhlásilo druhý ročník soutěže Přeměna odpadů na zdroje. Odmění nejlepší projekty, které dokážou zužitkovat druhotné suroviny nebo výrobky s ukončenou životností. Loni ocenila odborná porota například betonové bloky vyrobené bez použití přírodního kameniva, podlahové desky z použitých kabelů, samozhutnitelné zálivky, originální oděvy z gramofonových desek a plastů nebo třeba loutkové divadlo z výrobků s ukončenou životností.


Své nápady do soutěže přihlašují podniky a samostatnou kategorií jsou firmy stavební, dále jsou vyhlášeny kategorie obce a města, studenti vysokých škol, studenti středních škol, žáci základních škol a vypsána je i kategorie video, kam žáci základních a středních škol mají zasílat videa s dokumentací nápadů na využití odpadových surovin. V této kategorii jsou ceny finanční - 5000 Kč pro vítěze, 3000 za druhé a 1000 Kč za třetí místo.

V ostatních kategoriích lze získat zábavné exkurze v hodnotě desetitisíců korun, studijní cesty, placené kurzy na vysoké škole, odborné poradenství, snímkování dronem, laboratorní služby nebo počítače. Jednou z cen je i luxusní křišťálové sklo.

Přihlášky do letošního ročníku je možné zasílat do 31. března. Kritéria soutěže a další podrobnosti jsou uvedeny na internetové stránce https://druhotnasurovina.mpo.cz. Tři nejlepší projekty z každé kategorie vybere a odmění odborná porota 15. června 2018 v Senátu. 

Pro inspiraci zařazujeme snímky některých vítězných prací z minulého ročníku. 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace