Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Black and white

    neděle 18.8 19:00 - Veselská ozvěna, kostel v Zálší

    Koncert.

  • Strakonický drak

    neděle 18.8 10:00 - Strakonice, Lávka u pivovaru

    Závod dračích lodí na Otavě.

Zobrazit všechny události
 

Firma SIKO otevřela obří areál doma

Společnost SIKO představila ve čtvrtek 17. května v Čimelicích svým partnerům i přátelům nové logistické, prodejní a administrativní centrum.

 

Dá se říct, že kruh se uzavřel. Po 27 letech a expanzi z rodinného obývacího pokoje a první čimelické provozovny do celé řady velkých měst nejen v České republice se s poslední investicí společnost  SIKO  vrátila domů do Čimelic. Vyrostla tu skladová hala o rozloze sedmi fotbalových hřišť, administrativní zázemí a veliký showroom, kde si můžete prohlédnout 50 koupelen a 11 kuchyní. Na slavnostní představení nových prostor přijeli hosté z Itálie, Německa, Číny, Španělska, Slovenska či Polska a samozřejmě i zástupci tuzemských firem a představitelé regionu.

Nic nebylo zadarmo

Zakladatelka firmy Jaroslava Valová zavzpomínala na začátky, kdy se v roce 1991 rozhodla její rodina podnikat, Život se jí obrátil naruby. "Začali jsme prodávat obkladačky a chvíli nám trvalo, než jsme pochopili, že draze nakupujeme od překupníků a že se musíme dostat přímo k výrobcům," vyprávěla žena, která s rodinou a spolupracovníky vybudovala největší prodejní síť koupelnového vybavení v republice. V posledních letech pak firma SIKO sortiment úspěšně rozšířila o kuchyně a také dveře, kterých dnes nabízí na 400 typů k okamžitému odběru. K nabídce zboží patří i poradenství a další služby.

Nic ale nedostala Jaroslava Valová zadarmo. Podělila se o zkušenost, kdy se v začátcích vydala s Avií k výrobci umývadel do Bechyně: "Nakoupila jsem šedivá umývadla, protože se mi líbila. Čekalo mě ale zklamání, v obchodě je nikdo nechtěl. Tenkrát jsem si uvědomila, že musím myslet hlavou zákazníka."

Nevynechala ani to, že její manželství zátěž neuneslo a zůstala s dětmi a milionovými úvěry sama. Měla na vybranou jen dvě možnosti - buď firma přežije anebo půjde i s dětmi ke dnu. Dnes už příběhy, kdy sociálka přišla řešit, že v obchodě prodává teprve čtrnáctiletá dcera, nebo kdy vnučka běhala v noční košilce po skladu a hledala tátu nebo babičku, budí úsměv. "Dvacet sedm let jsem každý den řešila chod firmy se svými třemi dětmi. Dnes vidím, že to stálo za to," řekla Jaroslava Valová. Tvrdé práce se nikdy nebála. Když v roce 2001 koupila firma budovu na pražském Černém mostě a pronikla tak do Prahy, se svými zaměstnanci šest měsíců prakticky žila na stavbě a ohřívala řemeslníkům párky.

Předávání štafety

Ani tím se rozvoj firmy SIKO nezastavil. Dnes provozuje v Čechách a na Slovensku přes 50 prodejen a zaměstnává kolem 900 lidí. Jaroslava Valová říká, že za úspěch vděčí svým dětem a svým kolegům.

Na jeviště při slavnostním otevření pozvala hlavní designérku Soňu Němečkovou, která stojí za podobou čimelického showroomu, a také Tomáše Smrčinu, který všechny práce na stavbě nového centra koordinoval. Představila i své nástupce. Generálním ředitelem firmy je dnes syn Tomáš a do řízení firmy už se zapracovává i vnučka Monika. I Tomáš Vala se neubránil vzpomínkám. "Vidím tu lidi, kteří kdysi jezdili k nám do obýváku," poznamenal při pohledu mezi návštěvníky. Řekl, že zůstal velkým čimelickým patriotem, a tak k rozměrným halám, které firma SIKO vybudovala na okraji městečka, přibude ještě 7 tisíc sazenic, z nichž vyroste kolem firemního areálu a parkoviště park i s dětským hřištěm. "Chceme, aby sem mohli přijít obyvatelé Čimelic a našli tu příjemné prostředí," dodal Tomáš Vala.

Jeho nejstarší dcera Monika bezpochyby svou babičku vzala nejvíc za srdce. Když se před časem zúčastnila celosvětové konference rodinných firem v Belgii, zjistila, že všechny úspěšné firmy na celém světě řeší stejný problém - kdo jednou firmu převezme. "Tenkrát jsem si uvědomila, jaký kolos naše rodina vytvořila, a že i já chci pro SIKO pracovat," řekla Monika Valová.

Po hudebním překvapení, kdy se náhle z davu vynořili operní pěvci a potěšili známými áriemi, a rodinném vyznání Valových následoval příjemný večer uprostřed krásně naaranžovaných interiérů koupelen a kuchyní nejrozmanitějších stylů a trendů - od módního skandinávského stylu, francouzského Provence, stylu country až po chalupářský styl, protože Češi jsou národ chalupářů. Probíhaly prohlídky skladových i administrativních prostor a kdekdo se během večera snažil stisknout ruku drobné ženě, Jaroslavě Valové. Její zásluhou se SIKO stalo pojmem a v Čimelicích, kde kdysi v obýváku začínala, teď s potomky otevřela velký moderní komplex.
-pr-

 

Další zprávy z regionu

 
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace