Kdy a kam

 • Naše třída

  Úterý 22.1 19:00 - Tábor, Divadlo Oskara Nedbala

  Emocionální drama.

 • Maškarní ples

  Úterý 22.1 19:00 - Sezimovo Ústí, Spektrum

  Projekce opery.

Zobrazit všechny události
 

Hostinský z Cajsky dostal za ubodání hosta dvanáct let vězení

ČESKÉ BUDĚJOVICE/VOJNÍKOV – Krajský soud v Českých Budějovicích poslal zatím nepravomocně na dvanáct let do vězení hostinského z restaurace U Caisů nedaleko Vojníkova na Písecku, který na začátku ledna během myslivecké zábavy při potyčce vytáhl na jednoho z hostů nůž a několika ranami ho usmrtil.

Obžalovaný spolumajitel restaurace Roman Plechšmíd se před soudem hájil tak, že ho host napadl a on se jen bránil. Svědci potyčku popsali jako strkanici, během které Plechšmíd vytáhl nůž a druhého muže několikrát bodnul. Incident se stal ke konci myslivecké zábavy. Svědci, kteří zůstali až do konce, těžce zraněnému Martinu M. poskytovali první pomoc. Do příjezdu záchranné služby zraněný zemřel.

Hostinský u soudu tvrdil, že při potyčce nožem jen mával kolem sebe. Znalci ale uvedli, že některé rány byly zasazeny se střední až velkou intenzitou. Po činu se na těle hostinského nenašly ani stopy po údajném napadení, takže soud verzi o sebeobraně nevěřil.

Po potyčce se obžalovaný Roman Plechšmíd z restaurace překvapivě vytratil. U soudu to vysvětlili tak, že byl opilý a v šoku. Navíc prý užívá antidepresiva a potřebuje péči psychiatra. Později si měl sám zastavit projíždějící policisty v autě, kteří ho dovezli zpět na místo. Muž už má trestní minulost kvůli krádežím a podpoře a propagaci hnutí skinheads.

Státní zástupce Petr Dušek v obžalobě uvedl, že Plechšmíd během konfliktu před hospodou vytáhl nůž s automatickým otevíráním a Martina M. usmrtil pěti bodnými a bodnořeznými ranami do hlavy, hrudníku a břicha. Smrtelná rána zasáhla srdce. Nikdo ze svědků ale samotnou potyčku přesně neviděl.

Obžalovanému hrozilo deset až 18 let vězení. Zatím nepravomocně ho krajský soud poslal na dvanáct let za mříže. Zaplatit má i nemajetkovou újmu – nezletilé dceři zavražděného 150 tisíc a její matce 600 tisíc korun. Soudkyně Olga Smrčková souhlasila s návrhem státního zástupce, který pro Romana Plechšmída požadoval trest při dolní hranici trestní sazby. Ulehčila mu údajně už tak těžká životní situace a snaha omluvit se rodině zabitého. Žádná ze stran se k rozsudku nevyjádřila, ten tedy zatím není pravomocný.

Na začátku února se v píseckém Divadle Pod čarou konal spontánní benefiční koncert s dobrovolnou sbírkou pro rodinu zabitého Martina M., který zemřel ve svých 38 letech. Po hrozné zprávě se mezi jeho přáteli a kolegy rozběhla sbírka. Při koncertu vystoupila řada kapel bez nároku na honorář. Při sbírce se vybralo 57 256 korun, které dostala Martinova rodina.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Vrazi existují od nepaměti, ale tresty jaké za vraždy dostávají dnes, jsou směšné. Život člověka nemá pro zákonodárce žádnou cenu. Grázl u sebe měl kouchák, na co asi? Chudáček vrah, má těžkou životní situaci, a co sirotek a vdova, ty odbydou pár korunama? TO JE HNUS!

  Vloženo 16.6.2018 11:59:17

  • KLUK 

   Reagovat

    

   Souhlasím s Vámi.
   Jen ještě možná to, že ten sirotek a vdova ty peníze nikdy bohužel neuvidí.
   Až ho pustí za 7-8 let za dobré chování, tak práci tento člověk hledat určitě nebude aby to zaplatil.

   Vloženo 20.6.2018 13:15:38

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace