Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

    sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

    Festival.

  • Pivní slavnosti Myslkovice

    sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Jan Kudrna: Cílem je dostat mládežnický hokej v Písku výš

Bývalý úspěšný hokejista a odchovanec píseckého hokeje Jan Kudrna zastává funkci šéftrenéra mládeže. Ještě v jeho mládežnickém věku se v Písku hrály nejvyšší republikové soutěže juniorů a dorostu, ale v posledních letech zaznamenal hokejový klub IHC Písek ústup ze slávy. Jan Kudrna má v plánu dostat mládežnický hokej ve městě nad řekou Otavou znovu na výsluní.

Jak zhodnotíte uplynulou sezonu z pohledu šéftrenéra mládeže?
Myslím, že sezona pro nás byla docela úspěšná. Když to vezmu od nejvyšších kategorií, což jsou dorosty, tak se oba - mladší i starší dostaly v lize do lepší skupiny - nadstavby, kde sehrály kvalitní utkání. To bylo i naším cílem, aby poměřily síly s těmi lepšími týmy. To obě družstva splnila, takže jsme spokojeni. Co se týče žáků, tak ti starší svoji skupinu, kde bylo osmnáct týmů, vyhráli. Starší žáci hrají smíšenou ligu starších žáků, to jsou kluci osmých tříd. Šesťáci skončili ze šestnácti týmů druzí, pro páťáky byla vytvořena speciální skupina, ve které nakonec skončili v půlce tabulky. Ze začátku se nám tahle skupina moc nezdála, ale potom jsme byli rádi, že jsme ji hráli. U nejmenších dětí více než výsledky nás těší velký počet dětí, na tom chceme do budoucna stavět. U všech těchto mladších dětí je jen jedna úroveň, nejsou rozděleny na výkonnostní soutěže, ale jen na skupiny. Až u osmých tříd je nadstavba, kde hrají o mistra republiky, u menších to není.
Proč mládež, která tady vždycky hrála nejvyšší soutěže, už se teď těm nejlepším nevyrovná?
Myslím si, že jižní Čechy jsou trochu specifický kraj. Ne, že by úroveň byla špatná, ale dvě extraligy dorostu jsou na něj moc a kvality tady není tolik, aby mohla utáhnout dva týmy. Druhá věc je, že dnes chce svaz hnát extraligu do větší kvality a nemůže jí hrát kdekdo. To byl i příklad naší poslední extraligové sezony mladšího dorostu, kdy se spadlo. Je to výběrová soutěž, příklad jsou naši osmáci, kteří šli hrát extraligu a pak ji nezachránili, protože rok předtím byli předposlední ve své skupině žákovské ligy.
Máte nějakou vizi, jak by se kvalita dorostů zase zvedla a hrály znovu vyšší soutěž?
Do budoucna bychom si chtěli extraligu zase zahrát. Může se nám povést jeden ročník, který postup uhraje, ale je potřeba koukat na x ročníků dopředu. Nevím, jestli má smysl jeden rok postoupit a druhý zase sestoupit. Je potřeba, aby pět ročníků po sobě mělo kvalitu a soutěž se hrála dlouhodobě a nejenom nahoru dolů.
Často pořádáte nábory malých hokejistů. Jak jste s těmito akcemi spokojeni?
Náborům jsme se začali intenzivně věnovat asi před čtyřmi lety. Děláme různé akce. Musím říct, že za poslední tři roky se počty dětí rapidně zvedly. Na počet si nemůžeme stěžovat, naopak hodně týmů nám ho závidí. Ve čtvrté třídě máme dvacet dva hráčů, ve třetí dvacet jedna, ve druhé taky dvacet jedna a v náboru, kde jsou ročníky 2011 a níž, chodilo v průměru na tréninky šedesát dětí. To je proti jiným jihočeským městům nadstandard. Hodně nám pomáhá akce svazu s názvem Pojď hrát hokej, která se koná dvakrát do roka. Kolikrát je to pro nás kontraproduktivní, protože je na ledě tolik dětí, že nám jedna plocha nestačí. Jsme rádi, že zájem o hokej v Písku se znovu zvedá.
Je vás tady několik placených trenérů. Co musíte udělat pro to, aby se mládežnický hokej dostal tam, kde kdysi byl, to znamená do extraligy. Je tento návrat vůbec ještě možný?
Musíme vzdělávat trenéry. Každý musí povinně absolvovat ročně několik seminářů a školení. Víme, jaké jsou trendy a jak se má trénovat. Je to hodně i o přístupu dětí, musí mít motivaci se zlepšovat. Když budou hráči motivovaní, výkony budou jiné, než když někdo bude chodit na trénink znuděný a nebude ho to bavit. Já doufám, že se nám to podaří. Myslím si, že dostat se do extraligy, bude čím dál tím těžší, protože svaz udělal nějaké změny a zmenšuje se počet účastníků. Je to náš dlouhodobější cíl. Chtěl bych poděkovat hráčům i trenérům, kterých tady není moc. Všichni toho máme za celou sezonu hodně. Hlavně bych chtěl poděkovat také rodičům, i když máme někdy rozepře, jsou nedílnou součástí sportu.

Připravil Václav Kozma

V příštím čísle Píseckých postřehů najdete obsáhlý rozhovor s předsedou výboru IHC Písek Dušanem Benákem.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace