Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Noční prohlídka města Vimperk

    středa 17.7 20:00 - Vimperk, sraz na parkovišti u parku (Auto JaMra)

    Noční komentovaná prohlídka s průvodcem.

  • Eliška Kotlínová - Písecké kulturní léto 2019

    středa 17.7 19:00 - Písek, Palackého sady

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Jarním prázdninám na Lipně zima přeje. Vyrazte na hory

Teploty pod nulou a čerstvý sníh hlásí před víkendem Skiareál Lipno. Podmínky pro lyžování jsou nyní ideální a postupně zamrzá i jezero. V sobotu se na svah vydají také hendikepovaní lyžaři. Pro ty jsou připraveny zdarma speciální monolyže.

Ve Skiareálu Lipno jsou perfektní podmínky pro lyžování. Na sjezdovkách je kolem 70 cm sněhu. Díky nízkým teplotám mohou provozovatelé areálu v noci zasněžovat a pomáhá i příroda čerstvým přírodním sněhem. „Sněžná děla nyní spouštíme pouze v noci, abychom přes den lyžařům nekazili zážitek z lyžování. Ve středu napadla vrstva přírodního sněhu, takže vše dostalo tu pravou zimní atmosféru,“ říká ředitel Skiareálu Lipno Petr Dušek.

Hosté, kteří vyrazili na jarní prázdniny právě na Lipno si libují. „S dětmi sem jezdíme každoročně, obě se tady naučily lyžovat. Letos nám vyšlo parádní počasí a sněhu je na sjezdovkách dostatek. Navíc sněžilo, takže jsme si s dětmi užili i koulovačku a postavili jsme sněhuláka,“ pochvaluje si dovolenou na Lipně Karel Machovec z Brna.

Přesto, že jsou naplněny téměř všechny ubytovací kapacity, na provozu areálu se to nijak zvlášť neprojevuje. „Na únor jsme na Lipně dobře připraveni. Když jsme před léty plánovali lanovky a zázemí, se zájmem hostů jsme již počítali,“ usmívá se Dušek. Zimní atmosféra a dobré počasí láká na Lipno i výletníky bez lyží. Ti nejčastěji vyráží na Stezku korunami stromů, odkud si užijí krásné výhledy na jezero a okolní kopce a pokud se podvede, tak i na panorama rakouských Alp.

Ve Skiareálu Lipno o víkendu probíhá tradiční akce Sobota s Lipno bez bariér. Hendikepovaní sportovci zde mohou bezplatně vyzkoušet monolyže pro jízdu v sedě. „Během zimní sezony pořádáme pět sobot, kdy si mohou hendikepovaní zapůjčit speciální lyžařské vybavení zdarma. Dvakrát za sezonu pak organizujeme takzvaný Den s handicapem, během kterého asistují i speciálně vyškolení instruktoři. Pro rodiny s hendikepovanými je to jedinečná příležitost zalyžovat si společně. Další nás čeká již na začátku března a už nyní je ohlášená velká účast,“ přibližuje celou akci koordinátorka projektu Lipno bez bariér Zuzana Kolářová.

Lipno vyhlíží led

S příchodem nízkých teplot začalo zamrzat i Lipenské jezero. Momentálně má led několik centimetrů, přesto už se na něj vydávají první bruslaři. „Lidé jsou nedočkaví, ale je to hazard se životem. Led zatím není dostatečně promrzlý a v místech, kde je například nějaký přítok může snadno dojít k propadnutí,“ varuje mluvčí Lipenska Vojen Smíšek. Dodává, že bezpečná tloušťka pro individuální bruslení je alespoň 10 cm, ale pro tradiční hromadné bruslení na Lipně je to mnohem více. „Lipenskou ledovou magistrálu otevíráme, pokud led dosáhne bezpečných 18 cm. Nyní netrpělivě sledujeme vývoj počasí a věříme, že tloušťka ledu poroste. Pokud se to podaří, mohou se bruslaři těšit na desetikilometrovou projížďku do sousedního Frymburku.“

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace