Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Robert Fulghum - opravář osudů, o jeho tvorbě i životě

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, Šmidingerova knihovna

    Beseda.

  • Bachata pro začátečníky

    středa 23.10 17:00 - Strakonice, DDM

Zobrazit všechny události
 

Jezdecký klub Zahrádka Faunus má teď adresu ve Smrkovicích

V nově vybudovaných stájích ve Smrkovicích.

V nově vybudovaných stájích ve Smrkovicích.

AKTUALIZOVÁNO - 18.11.2016 07:18

SMRKOVICE - U Písku vyrostl nový jezdecký areál rodiny Zahrádkových. Vybudovali ho David a Viktor Zahrádkovi, kteří patří k předním jihočeským parkurovým závodníkům. V tuto chvíli jsou v jejich areálu k dispozici boxy na ustájení koní zájemců o jezdectví, kterým se v případě zájmu David může věnovat i jako kvalifikovaný cvičitel.

 

 

Od poníků až k medailím

Jezdecký klub Faunus rodiny Zahrádkových vznikl už v roce 1990 ve Kbelnici na Strakonicku. Založili jej dva Moraváci - Yveta Zahrádková, která jezdila kdysi rekreačně v Kroměříži, a její manžel, veterinář, který v Brně závodil na parkurech. V 80. letech se jim narodili dva synové – David (1981) a Viktor (1985). Rodina se přestěhovala do jižních Čech a Zahrádkovi ve Kbelnici provozovali jezdeckou školu pro veřejnost.

Koncem 80. let začali oba bratři s jezdectvím, tak jako dnešní děti – na ponících. „Kluci jezdili na ponících i do školy ve Štěkni. Domluvila jsem jim tam, že si mohli u jednoho pána vedle školy koně nechávat přes vyučování. Ráno si dali tašky na záda, nasedli a vyrazili,“ vzpomíná maminka Yveta. A Viktor se směje: „To si pamatujem moc dobře, když hustě sněžilo, zavřeli jsme oči a jeli. Jurášek a Egon naštěstí znali cestu sami.“

V 90. letech oba mladé jezdce, už na velkých koních, trénoval Flujr Galljamov, který společně se Sergejem Motyginem přišel do areálu ve Chlaponicích. Výsledky se dostavily – Viktor Zahrádka byl jako junior v letech 2000 a 2001 dvakrát bronzový a jednou čtvrtý na mistrovství republiky v parkurovém skákání. Vyhrál i jihočeský přebor v drezuře. Není divu. Ruští trenéři na drezuru hodně dbají. Považují ji za nezbytný základ, který nelze obejít. „To byl těžký dril, jezdili jsme denně pět až šest koní, čtyři hodiny denně jsme byli v sedle. Dvakrát týdně se skákalo, všechno ostatní byla jízdárenská práce,“ vzpomíná Viktor Zahrádka na doby, kdy v klubu sedlali Charlieho Chaplina a Lovena.

 

Dvanáct let na stavbě

Pak přišla dvanáctiletá etapa, kdy Zahrádkovi pořád jen stavěli a budovali. Závodění muselo stranou. Vybudovali jezdecký areál v Paměticích u Písku, který nakonec těsně před dokončením prodali, aby se mohli přesunout blíž městu. Ve Smrkovicích totiž před čtyřmi lety objevili staré stáje na dobrém místě a znovu se pustili do práce. Vybudovali boxy pro koně, zázemí, tři byty, kde celá rodina žije pohromadě.

David i Viktor se opět pustili do tréninku a oba se v letošní sezoně dopracovali do soutěží stupně S. Viktor s osmiletým Ascanem po hřebci Rock´n Rollovi, David s devítiletým koněm Aygo po hřebci Quick Lauro Z. „Doufám, že půjdeme dál,“ věří Viktor a David dodává: „Na konci sezony jsme jeli dvě soutěže S. Já si plány nedělám, když se v S udržím a kůň bude zdravý, budu spokojený.“

Viktorova jedenáctiletá dcera Kristýna se připravuje na koni Murfosis a chystá se příští rok skládat zkoušku k získání závodní licence. Na ponících už začíná i šestiletý Viktorův syn Filip. „Chceme tady určitě časem uspořádat i nějakou hobby soutěž,“ plánují oba bratři.

 

Vzniká klub

Areál může nabídnout vnitřní boxové ustájení, dokončuje se mycí box, solárium i terénní úpravy kolem areálu. Koně jsou celý den venku ve výbězích, večer se vracejí do boxů a je o ně dobře postaráno. „Chceme tu rozvíjet klub, k dispozici je i klubovna, je vždycky příjemnější potkávat se s dalšími jezdci než trénovat sám,“ říká Viktor Zahrádka.

V okolí jsou vhodné terény pro westernové ježdění, ustájit si tu lze turistické koně, drezurní i parkuráky. Majitelé koní mohou využívat pískovou jízdárnu. Sami Zahrádkovi tu mají deset koní a další jezdci a koně budou vítáni.

 

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace