banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Geraldine Aron - Můj báječný rozvod

  Úterý 15.10 19:00 - Písek, Divadlo pod čarou

  Divadelní komedie.

 • Život na jihočeském venkově v 19. století

  Úterý 15.10 17:00 - Strakonice, sál knihovny

  Přednáška s Jankem Koubou.

Zobrazit všechny události
 

Krampusové budou letos řádit v Kaplici, Milevsku a Strakonicích. Na Hluboké už ne

AKTUALIZOVÁNO - 17.11.2016 10:27

JIŽNÍ ČECHY – V několika městech jižních Čech chystají Krampus show. Jde o čertovskou show s průvodem nebo bez něj, kde se předvedou čertovské skupiny z různých koutů republiky a zahraničí. Kde se vzala tato démonická postava? Jak jsou města připravená na řádění čertovských nestvůr v maskách, za nimiž například přijelo do Hluboké nad Vltavou 25 tisíc návštěvníků? Na Hluboké už ale Krampusové nebudou. Zato budou poprvé v sobotu 19. listopadu v Milevsku.

 

Kde se vzal Krampus

Krampus je rohatá mimolidská figura, která v rakouském a jihoněmeckém folkloru odpovídá českému čertovi, tedy průvodci Mikuláše. Postava Krampuse se objevuje 5. prosince také obvykle v doprovodu Mikuláše. Ten děti odměňuje dárky, zatímco Krampus má za úkol potrestat ty zlobivé. Podle pověsti Krampus zlobivé děti sní a kolem 22. prosince se přemění v normální lidskou bytost a nic si nepamatuje. Historie bájné obludy má své kořeny už v předkřesťanských dobách. Stejně jako u naší verze čerta má účel především zastrašovací. Zlobivé děti si ničím nemohou být jisté. Pytel, který nosí krampus na zádech, je určen k jejich odnesení za pekelné brány. Odporná bytost se vyloupla ze starogermánských legend a dnes se za Krampuse oblékají mladí muži napříč celou Evropou. Tento zvyk je stále hojně udržovaný v Rakousku, jižním Bavorsku, jižním Tyrolsku, v severovýchodní Itálii, Rumunsku, Maďarsku, Slovinsku, ale třeba i v Chorvatsku a samozřejmě na Slovensku, na Moravě a v Čechách. V předvečer sv. Mikuláše se po ulicích potulují tyto potvory, které se v různých zemích nazývají různě. Chřestí řetězy, vypadají tak, že se jich mnohdy bojí i dospělí. Krampus s sebou má obvykle koště z březových větví, kterým občas někoho mírně sešvihá. Na krku mu většinou visí obrovský zvonec. Zážitek je tedy nejen vizuální. Vzhled Krampusů je působivý. Masky jsou vyřezány z lipového nebo borového dřeva. Rohy, které jsou i přes metr dlouhé, se používají pravé - zvířecí, nejčastěji beraní, mufloní, kamzičí nebo třeba jelení. Chlupaté ručně šité kožichy mají také své temné kouzlo.

V Kaplici je z Krampusů turistické lákadlo

Od roku 2012 jsou zváni Krampusové do Kaplice. Mezi lidmi se tehdy říkalo, že při jejich průvodu údajně v Rakousku došlo k úmrtí člověka, a tak tato show volně přesídlila právě za hranice do Kaplice. „Slyšel jsem to samé. Nevím žádné podrobnosti, jen tyto kusé informace zprostředkované lidmi," uvedl místostarosta Kaplice Libor Lukš. V Kaplici nikdy nebyl při této akci větší problém, kromě nedostatku parkovacích míst. Do města se na průvod sjíždí každým rokem okolo dvaceti tisíc návštěvníků z celé republiky i ze zahraničí. Kaplice na tomto fenoménu postavila turismus. Kvůli této akci přibyla parkovací místa, aby nedošlo ke kolapsu státní silnice, což se v jednom z ročníků skutečně stalo. Již tradičně se do Kaplice sjíždí nejvíc čertovských souborů. Letos to bude 10. prosince. „Průvod bude opatřený nízkými ploty z obou stran kvůli bezpečnosti účinkujících i návštěvníků. Pochopitelně je zapotřebí bezpečnostní agentura a asistence policie. Při prvních ročnících nás nenapadlo, že bude tak obrovský zájem lidí," poznamenal místostarosta. Nyní se o Kaplici mluví jako o městě Krampusů. Byla zde otevřena dokonce Galerie Krampus v podzemí budovy bývalého pivovaru na náměstí, kterou každoročně navštíví tisíce dospělých i dětí. „Každé město chce mít svou chloubu. Něco, co zaujme svou originalitou a výjimečností. Něco, co bude potřebným lákadlem nejen pro občany našeho města a regionu, ale bude i cílovým místem na trase českých i zahraničních turistů," řekl místostarosta Lukš.

Premiéra v Milevsku a ve Strakonicích
V Milevsku zavítají Krampusové v sobotu 19. listopadu na fotbalový stadion. Jelikož se i zde očekává větší účast návštěvníků, dojde krom běžných parkovacích míst i na náhradní parkoviště u podniku ZVVZ a od 15 do 18 hodin bude jezdit bezplatný svoz mezi tímto parkovištěm a stadionem. Předpokládá se, že na show se lidé odvezou a po jejím skončení dojdou z kopce na parkoviště k ZVVZ už pěšky. Parkovací místa budou zdarma. Na stadionu bude připraven program, stánky s občerstvením a po Krampus show proběhne ohňostroj.

Vůbec poprvé se rohaté příšery chystají také do Strakonic, a to 17. prosince. Průvod budou provázet bezpečnostní opatření jako v jiných městech. Parkování bude na standardních místech a počítá se také s možností parkovat na části takzvaného cirkusplacu a na místním letišti. Bude uzavřený střed města a most Jana Palacha. Krampusové se vydají od sochy Švandy dudáka z Velkého náměstí směrem ke křižovatce u restaurace Hvězda, odkud půjdou směrem na cirkusplac. Tam bude probíhat na provizorním molu čertovská přehlídka a na pódiu doprovodný program. Po skončení čertovského řádění se plánuje koncert kapely AC/DC revival.

 

Diskuse k článku - 15 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 • anet 

  Reagovat

   

  přidou mi k smíchu

  Vloženo 2.12.2016 13:08:30

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Milevsko jde do kytek s tímto přístupem vstupných. Každému doporučuji si brát daňový doklad dle zákonů ČR, aby bylo na finančním úřadě vidět, kam a komu směřují peníze na dovolenou. EET na vás, už aby to bylo.

  Vloženo 18.11.2016 22:43:12

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Kolik asi maškarní sdružení platí za celý areál letního stadionu sportovní společnosti, když to není akce města. Jestlipak platí sdružení inzerci ve zpravodaji?

   Vloženo 18.11.2016 22:45:12

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Jste tady parta závistivých idiotů a doufám, že si to všichni přečtete, než to administrátor smaže!!!

  Vloženo 18.11.2016 13:14:29

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  a že maškarní sdužení si udělá plakáty na Krampus nezákoně,protože Rakušani mají ochranou známku na Krampus,holt na muzeum maškar se musí nějak vydělat

  Vloženo 18.11.2016 12:53:24

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Zdá se, že se to většině návštěvníků nelíbilo. Asi má velká většina špatný vkus podle vás a v Mievsku jsou profíci. Já tam nebyl, ale reakce je převážně negativní. Mě stačili loni pivní slavnosti. To byla také ubohost, cca tři strnánky s pivem. Ohrazený prostor. Hudba mizerná a samozřejmě vstup. Velmi "profesionální" i tohle bych nazval trapasem. Hlavně, že peníze z města do kultury jen tečou. Pro co a pro koho?

   Vloženo 20.11.2016 23:00:23

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Když jsi tam nebyl tak proč se k tomu vyjadřuješ? To by se dalo nazvat trapasem.

    Vloženo 21.11.2016 00:28:10

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Člověk se dnes dozví hodně věcí. A je to zajímavé.

  Vloženo 18.11.2016 12:44:15

« Novější příspěvky 1 2  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace