Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Krampus

  sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

 • Předvánoční burza minerálů, drahých kamenů, šperků a fosilií

  sobota 14.12 9:00 až 14:00 - Písek, Prácheňské muzeum

Zobrazit všechny události
 

Má střídání letního a zimního času smysl?

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

JIŽNÍ ČECHY – Už více než týden se řídíme podle letního času. Někteří z nás přijímají změnu bez problémů, jiní se cítí nevyspalí a unavení a k aklimatizaci potřebují delší dobu. Střídání letního a zimního času se může stát i tématem voleb do Evropského parlamentu. Jako jednu z priorit si ho vybrala KDU-ČSL.

 

Lidovec Tomáš Zdechovský se na webových stránkách vyjádřil o střídání časů jako o absurditě na druhou. Tvrdí, že argumenty, které se dříve uváděly pro jeho zavedení, se ukázaly jako mylné. Ekonomická úspora, která bývá zmiňována jako hlavní důvod, se podle něj prakticky rovná nule. Naopak v době změny času prý dochází k vyšší nehodovosti a u citlivých jedinců se projevuje řada potíží, například nespavost a únava nebo bolesti hlavy. Senátor Petr Šilar chce v letních měsících iniciovat celoevropské hlasování For only one time - Pouze jeden čas.

Zeptali jsme se, jak situaci vidí někteří Jihočeši.

„Mně střídání časů nedělá vůbec žádné potíže. Naopak jsem rád, když je v létě o hodinu déle vidět.  Osobně jsem zásadně proti rušení zavedených časů,“ odpověděl čtyřiatřicetiletý Jan.

Jeho partnerka naopak zmínku o tom, že bychom každý půlrok nemuseli posouvat ručičky hodin dopředu a zase zpátky, uvítala: „Rok od roku je to pro mě horší. Změny nesu hodně těžce. Špatně spím, ráno vůbec nemůžu vstát, cítím se pořád unavená. Trvá to dlouho, než si zvyknu. A je jedno, jestli mi hodinu přidají, nebo uberou.“

Další dotazovaná žena uvedla, že ji rozčílí už jenom to, když se první týden po změně času podívá ráno na budík a ví, že normálně by bylo o hodinu míň, takže místo v šest vstává vlastně už v pět hodin. A to jí dokáže zkazit náladu na podstatnou část dne.  Jinak žádné zdravotní problémy v souvislosti s posouváním času nevnímá.

V podobném duchu se nesly i odpovědi ostatních respondentů, někomu změny vadí, někomu ne. A jak se na střídání letního a zimního času díváte vy? Má ještě vůbec smysl? Podělte se s námi o názor. Třeba v anketě na této stránce. 

 

 

 

 

Diskuse k článku - 3 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Nortonik  | 

  Reagovat

   

  http://www.petice24.com/zmena_leniho_casu

  Vloženo 10.4.2014 07:32:34

  • eillin  | 

   Reagovat

    

   Nortonik: tahle petice je pouze za zkrácení doby trvání letního času.Já jsem pro úplné zrušení,protože změna času nemá smysl. Komu to vyhovuje,ať si stává o hodinu dřív.

   Vloženo 10.4.2014 08:14:46

 • blanka  | 

  Reagovat

   

  Změna času je nesmyslná.... ani člověku, ani zvířatům, ani národnímu hospodářství neprospívá. Je to přežitek, který je proti přírodě.

  Vloženo 10.4.2014 07:27:52

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace