Kdy a kam

 • Okolím Písku - pěší výlet

  neděle 18.11 13:00 - Písek - sraz před Sportovní halou v Tylově ul.

  Klub českých turistů - Otava Písek. Trasa bude určena dle charakteru počasí až na místě srazu. Pěšky do 10 km. Možnost krátkého přesunu vlakem nebo autobusem.

 • Literární odpoledne v Heydukově památníku

  neděle 18.11 16:00 - Památník A. Heyduka, Tyršova 438, Písek

  Připravila a uvádí Stanislava Hošková.

Zobrazit všechny události
 

Meteorolog Ivo Rolčík: Šumava zažila neobvyklé letní mrazy

Sucho v srpnu 2015 ve Volarech. , Autor: Foto archiv Ivo Rolčíka

Sucho v srpnu 2015 ve Volarech.     Autor: Foto archiv Ivo Rolčíka

ŠUMAVA – Už zhruba deset let se čtenáři na jihu Čech setkávají se jménem Iva Rolčíka. Šumavského meteorologa z Volar. Letos čtyřicetiletý záchranář se věnuje měření meteorologických jevů od šesté třídy díky úkolu od paní učitelky. Letošní šumavské léto je podle něj zatím poměrně bohaté na srážky a také přišly noční mrazy, jaké v tomto období Šumava nepamatuje zhruba třicet let.

Jaké je zatím letošní léto v porovnání s posledními zhruba deseti lety?

První letní měsíc byl velmi teplý - od roku 2007 třetím nejteplejším červnem. Paradoxně ale nebylo moc letních dnů, za to bylo hodně oblačnosti a tím pádem méně slunečního svitu. Slunečnější než červen byl duben i květen, což se nestává příliš často. Co se týče prvního letního měsíce z pohledu srážek, tak spadlo nadprůměrné množství vody. Červen se stal ve Volarech šestým nejsrážkovějším měsícem za 10 let. Šumava jako celek je na tom letos se srážkami dobře v porovnání s většinou území České republiky, kde panuje sucho.

Přineslo letošní léto něco zajímavého nebo meteorologicky méně obvyklého?

Klimatologické léto není ještě ani ve své polovině, takže na celkové hodnocení je velmi brzy. Jedna meteorologická zajímavost ale přišla s prvními červencovými dny, kdy k nám začal proudit chladný vzduch od severu a noční teploty tři noci po sobě klesaly neobvykle nízko. Ve Volarech se mráz sice vyskytuje i v letních měsících, letos ale teplota klesla až skoro k -3°C, což se za dobu mého měření ještě nestalo. I můj kamarád, známý lovec mrazů Tonda Vojvodík, konstatoval, že tak nízké noční teploty na začátku července od 80. let minulého století zaznamenal vůbec poprvé.

Jaký předpokládáte podle vašich zkušeností zbytek léta?

To si netroufám vůbec předpovědět a nepouštěli by se do toho ani profesionálové. Dlouhodobé předpovědi jsou jen jakým si výhledem, který samozřejmě sleduji, ale nespoléhám se na něj. Poslední výhled naznačuje, že by do začátku srpna neměla přijít žádná vlna veder, tedy teploty překračující 30°C. Mě osobně vyhovují teploty do 25°C, takže z mého pohledu by byla s tímto výhledem spokojenost. Ale vše může být i jinak, počasí je v posledních letech docela nevyzpytatelné.

Z archivu Ivo Rolčíka přidáváme pár zajímavých snímků. 

Ivo Rolčík se narodil v Opavě, ale většinu dětství a života prožil v jižní části Šumavy a nyní žije s rodinou ve Volarech a pracuje pro záchrannou službu. Počasí sleduje takřka denně od začátku roku 1990, tedy už přes osmadvacet let. Meteorologickou stanici měl a má u Lipna jeho tatínek, s kterým měřil a Ivo má vlastní stanici ve Volarech už jedenáct let a údaje z ní dává na svůj web, píše články, posílá fotografie i do České televize a pomáhá dalším amatérským meteorologům. A díky své práci ve volném čase je i populární. „Reakce od lidí jsou pozitivní. Plno lidí se mě ptá, jaké počasí bude o víkendu, sousedky, jestli můžou pověsit ven prádlo a nezmokne jim. Na ulici mě často zastavují místní a zajímají se, kolik napršelo vody nebo jaký byl v noci mráz, kdy napadne sníh či jak dlouho bude trvat obleva,“ řekl Ivo Rolčík.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace