banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Letní koncert pěveckého souboru Regina Vodňany

    středa 26.6 18:00 - Vodňany, Husův sbor

  • Zámecký park v Červeném dvoře

    Čtvrtek 16.5 až neděle 29.9 - Regionální muzeum, Český Krumlov

    Dokumentační výstava, mapující historický vývoj a proměny zámeckého parku v Červeném Dvoře.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Soutěže (1)

 

Místo náhradní výsadby bude možné v Písku přispět do ekologického fondu

Ilustrační foto.  , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

PÍSEK – Písečtí radní schválili záměr zřídit ve městě ekologický fond. Inspirovali se ve Mníšku pod Brdy, kde mají s podobnou aktivitou dobré zkušenosti. Město Písek chce ale počkat na zákon o ochraně přírody a krajiny, který má fungování ekologických fondů legislativně zakotvit. Ekologický fond tedy město Písek zřídí hned, jakmile bude v tomto zákonu schválen.

 

Ekologický fond má vyřešit hned několik problémů. Stává se, že náhradní výsadba, nařízená za pokácené stromy, zakrátko zahyne, protože se už o ni nikdo dál nestará. Problém bývá i s umístěním náhradní výsadby. Výsadba, která má například nahradit jeden poražený strom, vyžaduje daleko větší prostor. Podle místostarostky Petry Trambové by se firmy, organizace i jednotlivci mohli s městem dohodnout na tom, že místo náhradní výsadky odvedou příslušnou částku do ekologického fondu a město za tyto peníze zajistí výsadbu nových stromů na vhodných připravených místech. Získalo by tak i peníze na rozvoj městských parků podle generelu, na němž se právě pracuje. "Na každý park i na každý strom by pak byl plán péče," dodala místostarostka Trambová.

Místostarosta Ondřej Veselý dodal, že v budoucnu je třeba daleko víc zadržovat dešťovou vodu a u stromů budovat umělé závlahy. Poslední suché roky naznačují, že tato cesta bude nezbytná. Zmínil také, že náhradní výsadba už se stala i předmětem soudního sporu. Rozsudek určil, že město má právo žádat náhradní výsadbu při kácení stromů od průměru kmene sedmi centimetrů. Pokud se ale kácí zchátralý strom, je to bez náhrady. Po zřízení ekologického fondu by podle radních byla možná dohoda i na kombinaci částečné náhradní výsadby na původním pozemku a částečné finanční kompenzace.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace