Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Den s Lesy ČR

    neděle 15.9 13:00 až 16:00 - Helfenburk, začátek na parkovišti

    Soutěže pro děti, dovednostní soutěže, opékání špekáčků.

  • O pejskovi a kočičce - činoherní pohádka

    neděle 15.9 10:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

Zobrazit všechny události
 

Muzejní noc s Jitexem v Prácheňském muzeu v Písku

Ilustrační foto.  , Autor: Prácheňské muzeum v Písku

Ilustrační foto.     Autor: Prácheňské muzeum v Písku

PÍSEK - Již jen poslední dny zbývají do konce módního jara v Prácheňském muzeu v Písku. Výstavy, přednášky, konference, komentované prohlídky a další akce spojené s Jitexem završí v pátek 24. května muzejní noc. Brány píseckého hradu se otevřou v 19 hodin a v tu chvíli odstartuje tradiční akce, která se v městě na Otavě bude konat již potřinácté.

 

Program bude jak jinak než „upletený", vždyť se bude celý točit kolem textilního podniku Jitex a jeho 70. výročí založení. Na fenomén, který překročil hranice města i jižních Čech, se bude vzpomínat slovem, tancem, divadlem i filmovými snímky. Chybět nebude módní přehlídka, ve které se představí jak modelky se současnou produkcí nástupnické firmy Jitex Comfort, tak dámy, které oděvy a prádlo ze zdejšího textilního závodu převáděly již před několika desítkami let. Svou profesi tak po letech opráší a ze skříní vytáhnou módní kusy, které právě zhruba před třiceti lety plnily stránky tehdejší katalogů a magazínů.

K plánovaným bodům programu patří dále i komentované prohlídky výstavou, tanec se špulkami v podání skupiny ZIP, promítání snímků z archivu České televize týkající se Jitexu či tkaní a pletení v dílně pro děti. Zde si budou moci malí návštěvníci uplést třeba i čepici. Na muzejní noc přijede do Písku i Divadlo Kuba z Plzně, které má pletenou scénu a loutky a které hlavně nejmenším zahraje své pohádky. Není těžké uhádnout jaké. Pletené. I živá hudba bude tentokrát odkazovat na starou „jitexáckou" dechovku.

V Písku je již třetí měsíc k vidění rozsáhlá výstava Jitex 70. Až do 26. května je čas na její zhlédnutí, muzejní noc o dva dny dříve je k tomu ideální příležitostí.

Program:
19:00 Nádvoří muzea Zahájení, módní přehlídky
19:30 Nádvoří OA Vystoupení Z.I.P. - Oliver Twist
19:30 Rytířský sál Vyhlášení výsledků soutěže pro žáky ZŠ "Jitex - propletené příběhy
19:30 - 21:30 Parkány muzea I. Dětská pletárna
19:30 - 22:30 Přednáškový sál Jitex ve filmu
20:00 - 20:40 Parkány muzea II. Divadélko Kuba: Pletené pohádky
20:15 Nádvoří muzea Módní přehlídky /opakování/
20:45 Galerie muzea Komentovaná prohlídka výstavy Jitex 70
21:00 Nádvoří OA Vystoupení Z.I.P - Vyprávěj
21:45 Galerie muzea Komentovaná prohlídka výstavy Jitex 70 /opakování/

Po celou dobu: Volná prohlídka expozic a výstav, Hudební nostalgie v Galerii, Tradiční muzejní hospůdka s hudbou Antonína Frťaly

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace