Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Seniorský večer - Milevská čtyřka

  Čtvrtek 21.11 17:00 - Písek, KD

  Zahraje k poslechu a tanci kapela Milevská čtyřka se zpěvačkou.

 • Miroslav Donutil - Cestou necestou

  Čtvrtek 21.11 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Populární herec, bavič, vypravěč Miroslav Donutil Vás navštíví se svojí show Cestou necestou. Skvělé historky, nové příběhy a zážitky nám připomenou, co vše se může přihodit na cestách.

Zobrazit všechny události
 

Nad záchranou týraného psa se také nikdo nepozastaví, říká organizátorka Slepičí tour Kamila Zikmundová

 Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

    Autor: Jarka Krejčová - Jižní Čechy Teď

STRAKONICE/HORNÍ POŘÍČÍ – V pondělí 27. května mohli Strakoničtí potkávat v ulicích města Kamilu Zikmundovou z Horního Poříčí (19) s plyšovou slepicí Libi. Kamila se zapojila do celorepublikového projektu Slepičí tour, která chce upozornit na nemilosrdný velkochov slepic v klecích a přimět zákonodárce ke změně legislativy.

 

Není to první počin, kterým organizátoři chtějí poukázat na nedůstojný, byť krátký život zvířat. Pro ně je to běh na dlouhou trať, ale občas přinese kýžené ovoce. Jako například v podobě zákazu chovu kožešinových zvířat. Kamila Zikmundová sbírala podpisy na podporu zákazu chovu slepic v klecích po celý den. Setkala se se zájmem veřejnosti, ale i s opačnými reakcemi. Pro čerstvě vyučenou kadeřnici a vizážistku, která začne nyní studovat nástavbový obor vlasová kosmetika, to byla první velká zkušenost. A rozhodně ne poslední. Pomáhat chce dál.

Kolik jste nasbírali podpisů i přes ten handicap, že případní zájemci museli uvést číslo občanského průkazu?
Celkem se podepsalo 77 lidí, myslím, že je to slušné číslo, právě i přes tu podmínku, že lidé museli ukázat občanku. Řada lidí by se byla ráda podepsala, ale s uvedením čísla občanky měla problém. To jsme samozřejmě respektovali.

Jaký máte pocit z této akce?
Dobrý. Přišli lidé, od kterých bych to nečekala, například pan Miloslav Trégl. Překvapil mě majitel právě restaurace Sůl a řepa Pavel Drdel, který mě sám oslovil, abych se slepicí Libi k nim do provozovny přišla. Podepsal to celý jeho personál. Ale stalo se mi i to, že po přímém oslovení některých lidí, mě rovnou odmítli.

Do prodejen s drůbežím masem jste ale určitě nešla, že?
A víte, že jo? Bylo to jedno řeznictví a tam se provozovatelé také podepsali.

Co bylo základním impulsem, že jste se do projektu zapojila?
To byla náhoda. Mé smýšlení o ekologii a ochraně zvířat nakopla stávka Greenpeace, v níž šlo o palmový tuk. Od té doby nejím nic sladkého, co palmový tuk obsahuje. Pak jsem si přečetla povídání zpěváka Bena Cristovaa o týrání slepic ve velkochovech, v klecích. On je jedním z patronů Slepičí tour. Jeho názor na věc mě nadchl a začala jsem hledat víc informací. Do projektu jsem se sama přihlásila a vybrali mě.

Sehrála v tom roli třeba i vlastní zkušenost? Že vaši prarodiče chovají na dvorku slepice a podobně?
Moji prarodiče žijí ve městě. Ale máme letité známé, kteří na venkově slepice chovají. Je to rozdíl, když slepice volně běhají po dvorku a když je pak vidíte v těch klecích, kde se nemohou ani postavit. Víte, já nejsem vegan ani vegetarián, chápu koloběh života, chápu, že jsou to chovy na porážku, ale nechápu, proč by ta zvířata nemohla svůj krátký život prožít důstojně. Říká se, a i studie to potvrzují, že slepice není hloupé zvíře, jak je na ni veřejně nazíráno.

Na Facebooku Strakoňáci se při anonci na akci i po ní rozvinula diskuse, která víceméně Slepičí tour dehonestovala a zesměšňovala – že za chvíli se bude nad člověka povyšovat i moucha. Nebylo vám to líto?
Mrzelo mě to. Některé reakce na sociální síti mě fakt překvapily, jedna paní v diskusi například psala, že by chtěla být slepicí v klecovém chovu, že by se měla dobře...Utvrdila jsem se v tom, že lidé myslí čím dál více jen na sebe, na své ego, jen aby se oni měli dobře. To je samozřejmě logické. Ovšem právě proto, že jsme lidi, jak rádi říkáme páni tvorstva, měli bychom z této pozice pomáhat těm slabším. Pomáháme bezdomovcům, pomáháme zachraňovat přírodu, co je pak divného na tom, že chceme pomoci obyčejným slepicím? I zvířata se přece mohou mít dobře, byť mají život krátký. Nic to nestojí. Nad záchranou týraného psa, kočky, koně se také nikdo nepozastaví a nemávne nad tím rukou. Já jsem třeba rozhodnutá, jakmile to bude možné, vzít si nejstaršího psa z útulku, aby u mě prožil krásný zbytek svého života, a také bych chtěla do péče vojenské služební psy, kteří už jsou ve výslužbě.

Slepičí tour má přimět zákonodárce, aby změnili legislativu. Myslíte si, že je nakročeno správným směrem?
Myslím, že ano. Je to hlavně na mladých lidech a projektu pomáhají převážně mladí lidé. A mohou pomoci hlavně mladí poslanci, kteří smýšlejí jinak, než už otřelí politici. Na mladou generaci se nahlíží tak, že je zkažená a nic nedokáže. Není to pravda. Veškeré snahy na ochranu a záchranu čehokoliv pramení právě od mladých.

Je projekt Slepičí tour pilotně zaměřen jen na zákaz chovu slepic v klecích nebo se týká i toho, aby slepice nebyly kvůli rychlému růstu dopovány podpůrnými látkami?
Myslím, že tohle bude další etapa projektu. Aby slepice dostávaly běžné zbytky, třeba z jídelen, restaurací a žádné růstové hormony. Slepice z klece, když se na ni podíváte, má malé tělíčko a obrovská stehna, je to nepřirozené. Známá má zkušenost, že když si z takového velkochovu vezme třeba deset slepic na svůj statek, přežije jich pár. Nejsou zvyklé na volný pohyb ani na běžnou stravu – zbytky. Už prostě potřebují své dávky drogy, aby mohly žít.

Vás asi tyto ekologické a přírodní záležitosti hodně trápí...
No, vadí mi, jak zacházíme s přírodou. Je to celosvětové, moje snažení o bezklecový chov slepic je v tomto případě kapičkou v moři, ale když nad tím každý mávne rukou, nikam se neposuneme a bude hůř. O prázdninách chci na brigádu jezdit z Poříčí do Strakonic na kole. Jasně, tím, že nepojedu autem, problém z výfukovými plyny nespasím. Ale mám z toho dobrý pocit.

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Kuba 

  Reagovat

   

  Kamilo, díky :)!

  Vloženo 13.6.2019 08:32:56

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace