Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Tradiční benefiční vánoční koncert

    pondělí 16.12 18:00 - Písek, Trojice

  • Izrael - Po stopách Ježíše Krista

    pondělí 16.12 10:00 - Písek, Senior Point

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Nadšenci v Chřešťovicích na Písecku založili spolek na ochranu památek

Radka Lacinová jako průvodkyně v chřešťovickém kostele sv. Jana Křtitele. , Autor: Petr Eliáš

Radka Lacinová jako průvodkyně v chřešťovickém kostele sv. Jana Křtitele.     Autor: Petr Eliáš

CHŘEŠŤOVICE – V Chřešťovicích na Písecku vznikl Spolek památky Chřešťovicka. Byl založen vloni 23. listopadu a do spolkového rejstříku zapsán letos v únoru, aby se angažoval v ochraně místních památek a krajiny. „Proto je cílem spolku mimo jiné shánět finanční prostředky a dary, které pak budou použity právě na opravy a zachování památek," uvádí o sobě spolek, u jehož zrodu stála Radka Lacinová, současná místopředsedkyně výkonného výboru spolku. Předsedou je Vít Kothánek.

 

Aktuálně spolek propaguje opravu kostela sv. Jana Křtitele v Chřešťovicích nad řekou Vltavou. Pořádá komentované prohlídky za dobrovolný příspěvek, který pak připojuje do sbírky. Přispívat lze také přímo na účet, jehož číslo je zveřejněno na webových stránkách SDH Chřešťovice, kde najdete proklik na informace o spolku. „Stav účtu památek je pravidelně zveřejňován v albrechtickém obecním zpravodaji. Ten, kdo přispívá, může na požádání nahlížet i do výpisů z účtu," říká Radka Lacinová.

„Můj děda tu dělal kostelníka, takže jsme to tu hodně často navštěvovali. Chvíli jsem pobývala v Písku, pak jsem se sem vrátila, protože tu manžel má chalupu. Začala jsem se o život v obci zase zajímat, a když jsem šla jednou pomoci s úklidem kostela před poutí, viděla jsem například špatný stav oltářů. A rozhodla jsem se, že je potřeba něco dělat. Začala jsem psát články do obecního zpravodaje a do novin, abych lidem historii Chřešťovic ukázala a začali se o ni zajímat," popisuje Radka Lacinová.

A ve své snaze šla ještě dál. „Slovo dalo slovo a vytvořila jsem stanovy spolku. Pak jsem je sice uklidila, protože jsem si myslela, že do toho nikdo nepůjde, ale nakonec mě popostrčili bratr a manžel. Svolali jsme schůzi, z bratra jsme udělali předsedu a začali jsme fungovat," objasňuje Radka Lacinová vlastně docela jednoduchý recept na zaktivizování okolí. Chce to jen chuť do práce. „Na začátku jsme byli tři, což je počet potřebný počet pro založení spolky. A teď už máme 29 členů," říká Radka Lacinová. „Založení spolku byla výzva, ale poslední motivací bylo to, když starosta Albrechtic nad Vltavou pan Ušatý předal po jednom koncertu pět tisíc ještě neexistujícímu spolku jako dar. To už bylo zavazující," doplňuje ji hospodář spolku Petr Lacina. Dobrovolníci se starají i o čistotu přírody a organizují brigády. Spolupracují také s místními hasiči, protože skoro všichni členové spolku pro ochranu památek jsou zároveň ve sboru. Pomoc přislíbila i obec.

Pár slov o chřešťovickém kostele

V okolí místa, kde dnes stojí kostel sv. Jana Křtitele, bývalo v dávných dobách hradiště a pohřebiště s menší svatyní. „Později zde byl kamenickou hutí, která stavěla hrad Zvíkov v rámci výstavby drobných sakrálních staveb, postaven kostel sv. Jana Křtitele na poušti. Z této doby se zachovalo ve východním průčelí gotické dvojdílné okno s kružbou. Z doby přestavby za vlády Kalenických z Kalenic v 16. století je gotické sklenutí žeber v lodi i svorník. Dřevěná zvonice, která se vypíná nad kostelem, v sobě obsahovala dva starobylé zvony. První z nich byl z roku 1552, druhý z roku 1742," uvádí obec Albrechtice nad Vltavou k historii kostela.

Během první světové války došlo k zrekvírování zvonů. „Samotný kostel pak měl až do roku 1936 jenom zvonek ve věžičce nad hlavní lodí. V roce 1936 byly vysvěceny a zavěšeny tři zvony, které ale dlouho na zvonici nepobyly. Byly zrekvírovány za druhé světové války, až na nejmenší zvon sv. Josef, který vyprosil osadníkům tehdejší farář Prágr," stojí dále v soupisu historie obce.

Starost o odkaz předků

Radka Lacinová říká, že po nájezdech zlodějů po revoluci nezůstalo v kostele téměř nic z původní výzdoby kostela. Spolek památky Chřešťovicka si jako první cíl vytknul pomoc při obnově soch svatých Petra a Pavla, které jsou teď uloženy na faře v Záhoří. „Sochy se budou nejprve konzervovat a pak snad i restaurovat, aby se do Chřešťovic mohly vrátit. Jsou to sochy v životní velikosti. Pak se bude přemýšlet, co dál. Práce je tu hodně, všechno se tu rozpadá a je prolezlé červotočem," popisuje Radka Lacinová a zmiňuje, že kromě darů jednotlivců střádá spolek i vstupné z prohlídek a koncertů v kostele – další koncert dobové hudby je naplánován na září. Jihočeský kraj dal na konzervaci zmíněných soch 50 tisíc, chřešťovický spolek dodá 15 tisíc, obec pět tisíc. „A to je jen částka na konzervaci, aby se sochy nerozpadaly," uvádí Radka Lacinová.

Kostel je v majetku církve a ve správě záhořské farnosti. „Pro nás je to nejzásadnější památka vedle chřešťovického zámku, který naštěstí koupil movitý majitel, který ho začal opravovat. Kostel je díky obci zvenku opravený, ale vnitřek se rozpadá. Všechny ty akce jsou běh na dlouhou trať," říká Radka Lacinová. Hospodář spolku Petr Lacina dodává, že se od začátku fungování podařilo získat 52 tisíc, které má na účtu. „Neštědřejší byl pan Vladimír Pavlík, který poslal 20 tisíc, ale přispívají i místí po menších částkách," říká Petr Lacina. Spolek by chtěl do obnovy z darů zahrnout také menší sakrální stavby v okolí, jako jsou křížky a kapličky.

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace