Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Noční prohlídka města Vimperk

  středa 17.7 20:00 - Vimperk, sraz na parkovišti u parku (Auto JaMra)

  Noční komentovaná prohlídka s průvodcem.

 • Eliška Kotlínová - Písecké kulturní léto 2019

  středa 17.7 19:00 - Písek, Palackého sady

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

O současnosti a budoucnosti píseckého hokeje s šéftrenérem mládeže Janem Kudrnou

Šéftrenér mládeže IHC Písek Jan Kudrna. , Autor: Foto Martin Dokulil

Šéftrenér mládeže IHC Písek Jan Kudrna.     Autor: Foto Martin Dokulil

PÍSEK - Býval skvěle hrajícím obráncem. Od roku 1994 oblékal dres IHC Písku až do roku 1999, kdy odešel do Liberce. V tomto týmu strávil několik let, kde se Bílým Tygrům podařilo postoupit do extraligy. Také působil v Karlových Varech a v Třinci, kde si zahrál nejvyšší soutěž. Tři roky oblékal dres HC Slovan Ústečtí Lvi. Zahrál si slovenskou extraligu v týmech MsHK Žilina a HK Nitra. V roce 2009 se vrátil zpět do České republiky, kde o něj projevil zájem HC Tábor. U Jordánu strávil necelé dva roky. Odtud přešel zpět do Písku. V dalším roce si zahrál ve Francii v týmu Gap a také v Nantes, kde byl dvě sezóny. V roce 2014 se vrátil zpátky domů a v uplynulé sezóně společně se svými píseckými spoluhráči vybojoval postup zpátky do druhé ligy. Tam sice hraje Písek s mladými hráči ne zrovna lichotivou roli, i když spadnout nemůže. Jan Kudrna už za áčko na led nenaskakuje, stal se v klubu šéftrenérem mládeže. Má co mladým předávat, ale určitě má i co říct k současné situaci píseckého hokeje.

 

Jak vidíte budoucnost hokeje v Písku?

Tak já doufám, že bude co nejlepší. Samozřejmě my pro to děláme, co můžeme. Zaměřili jsme se hlavně na mládež. Čím větší budeme mít žákovskou základnu, tím je větší pravděpodobnost, že se nám podaří hokejisty v dospělém věku vychovat. Písek se nemá vůbec za to stydět. Když se podíváme do přítomnosti, tak těch hokejistů z Písku se již podařilo vychovat docela dost, i když jsme menší klub. V tomto trendu chceme pokračovat i do budoucna.

Jsou tu dobří junioři, kteří by mohli časem doplnit A- tým ?

Tak samozřejmě, že tu nějací jsou. Záleží hodně na nich. Ta doba je trošku jiná. Nemají na prvním místě hokej. Mají spoustu jiných zájmů. Když si vzpomenu na moji éru, tak pro nás nic jiného než hokej neexistovalo. Dnes to u nich trochu chybí. Naše filozofie je taková, aby těch kluků v A- týmu bylo co nejvíc. Nechceme sem tahat hráče z celé republiky. Chceme, aby ti kluci, kteří tu jsou, měli vztah k Písku. A je to i dost finančně náročné sem přivést jiné hokejisty. Chceme na juniorech stavět. Je to vidět i teď na áčku, že tam jsou hodně mladí kluci. Je to jenom na nich, jak se s tím poperou. Ty dveře mají otevřené.

Je o hokej v Písku mezi dětmi zájem?

Musím říct, že za poslední roky, co jsme se na mládež hodně zaměřili, tak se nám povedlo stavy dětí doplnit. Od čtvrté třídy dolů máme stavy parádní. Všude je přes dvacet dětí. Co se týká náboru, tak nám hodně pomáhá celorepubliková akce Pojď hrát hokej. Celkem v náboru máme 75 dětí. Pro nás je to docela zavazující, musíme s těmi dětmi pracovat. Ve vyšších kategoriích máme trochu problémy. Od šesté až sedmé třídy je trochu těžší sehnat hokejisty. Naučit někoho bruslit v šesté nebo sedmé třídě je už docela obtížné. Ale ty nejmenší, si myslím, máme úplně parádní. Takže zájem o hokej se v Písku vrací tam, kde byl před x lety a doufám, že to bude pokračovat Myslím, že těch dětí, co mají zájem, je poměrně hodně. Každý den sem také chodí školy na bruslení. My se snažíme mezi dětmi oslovit ty, u kterých vidíme nějaké předpoklady. Děti o hokej zájem mají, ale musí je v tom podpořit jejich rodiče.

Jak je hokej finančně pro rodiče náročný?

Myslím, že hokej je celkově brán jako finančně náročný sport. U nás v klubu v náboru je roční poplatek 1500 korun za celou sezónu. Záleží, v kolika letech přijdou. Někteří rodiče přijdou a myslí si, že je to částka za měsíc, což je může odradit. Když zjistí, že jde o částku za rok, tak řeknou, že jsme nejlevnější kroužek v Písku. Také dostáváme od svazu nějaké vybavení. Sami ještě nějaké kupujeme pro malé děti. Ta náročnost v tom začátku není úplně taková, jako je v podvědomí mezi lidmi. Základní výstroj dostanou.

Proč se podle vás nedaří mužům?

Ta otázka je trošku složitější. Já jako šéftrenér mládeže samozřejmě na zápasy chodím a sleduji je. My jsme dali prostor hlavně mladým klukům. Největší problém vidím v tom, že nám tam chybí hráči střední a starší generace, kteří by dokázali ty mladé trošku usměrnit a pomoci jim. Mladí hokejisté nejsou schopní bez těchto opor celou sezónu odehrát. Není to problém jen v Písku. Vidím to i u Liberce nebo Benátek. V těchto klubech se snažili, své týmy omladit, ale zjistili, že bez zkušených hráčů to nejde. Je to spojené samozřejmě s financemi. Čím chceme mít lepší a kvalitnější kádr, tím to stojí více peněz. Společně jsme si nastavili rozpočet a snažíme se do něj vejít. Mladým hokejistům v áčku se musí dát čas. Ale myslím si, že jim ani ten čas nepomůže, když nebudou mít vedle sebe starší hráče, kteří jim pomohou nasbírat cenné zkušenosti.

V čem je hlavní problém, že je tak malá návštěvnost na domácích zápasech?

Je to spojené samozřejmě s výsledky. Čím hůř se hraje, tím lidí chodí méně. Nejsem ale zas tolik přesvědčený o tom, když by IHC Písek hrál lépe, že by fanoušků chodilo více. Celkově v Písku lidi kromě hokeje navštěvují málo i fotbal, kde se hraje třetí nejvyšší soutěž. Málo lidí chodí také na házenou, kde hrají nejvyšší soutěž. Doufám ale, že postupem času, když se výsledky od příští sezóny budou zlepšovat, začne na hokej chodit víc lidí. Myslím si, že by se mělo začít více pracovat a komunikovat s fanoušky. Není to jen o tom, že se ve městě nalepí plakáty. Síla sociálních sítí a medií je hodně velká. Dá se tak oslovit hodně lidí. Myslím si, že je to i pro další roky pro vedení jedna z věcí, která by se měla zlepšit. A tím se podpoří, aby na hokej v našem městě začalo chodit víc lidí.

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Libuše Kolářová, Jihočeské týdeníky a JcTed 

  Reagovat

   

  Martin Dokulil je autor fotky, opraveno, děkujeme za upozornění.

  Vloženo 8.2.2018 15:52:00

 • Tomáš 

  Reagovat

   

  Proč máte u fotografie, že se jedná o Martina Dokulila?

  Vloženo 8.2.2018 15:35:57

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace