Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Sociální sítě

  Úterý 12.11 9:00 - Milevsko, KD

  Přednáška.

 • Zdravotní pojišťovna MV ČR

  Úterý 12.11 13:00 až 16:00 - Milevsko, KD

  Mobilní pracoviště.

Zobrazit všechny události
 

Odpor proti plánovaným úpravám U Vodáka na píseckou radnici zabral

PÍSEK – Bouřlivá diskuse se rozpoutala o studii města k vytvoření odpočinkové zóny v lokalitě U Vodáka v Písku, které se mezi lidmi říká nejčastěji U tří rybníků, i když jsou tam ve skutečnosti čtyři. Na veřejné debatě v penzionu U Malířských se proti obrázkům s písečnými plážemi u rybníků, veřejnými ohništi, novým mobiliářem, mlatovými plochami dalšími kontejnery na odpad snesla tvrdá kritika. Město uvedlo, že představený záměr je navržený v maximalistické verzi a je možné jej redukovat. Kritici, kteří byli ve znatelné většině, ale namítali, že jde o cennou lokalitu při vstupu do Píseckých hor, kterou tento projekt může poškodit. Lidé dostali 14 dní na posílání připomínek, které pak město vyhodnotí.

 

Teď to ale vypadá, že po vlně kritiky se s představovanou maximální verzí už zřejmě nepočítá. Oficiální stanovisko město přislíbilo vydat až po zpracování všech podnětů veřejnosti, ale podle zjištění redakce pravděpodobně vznikla dohoda nepouštět se do větších úprav, udržovat pouze současný stav, opravit či vyměnit současné lavičky, citlivě vylepšit vstupy do rybníků a sladit podle potřeby sečení trávy.

K celé věci se vyjádřila také písecká starostka Eva Vanžurová (Pro Písek), která vydala obsáhlé prohlášení. V něm uvedla, že z novinových titulků a článků to vypadá, jako by chtěla radnice zničit kouzelný kout přírody. „Po nákladné revitalizaci soustavy rybníků na úpatí Píseckých hor byly tyto rybníky pronajaty společnosti Český rybářský svaz za účelem chovu ryb. V posledních letech se ale výrazně začala zhoršovat kvalita vody. To mělo hned několik příčin. Jednou z nich byla jistě sucha, která v letech 2016 až 2018 sužovala téměř celou republiku. Svůj vliv mají i extrémně horká léta. Rozbory vody ale prokázaly, že významnou měrou se na zhoršující se kvalitě vody podílí i rybí obsádka a přikrmování ryb. Rybníky se proto v letních měsících měnily v nevábně páchnoucí vodní plochy, které spíš odrazovaly od výletů a příjemných procházek. Stále více občanů na tuto skutečnost upozorňovalo a na vedení města se v tomto směru obraceli i někteří zastupitelé se svými interpelacemi," uvedla starostka, kde začaly úvahy nad změnami v lokalitě.

Město rybářům vypovědělo smlouvy a předalo rybníky do správy Lesům města Písku. „Lesy města Písku reagovaly velmi rychle a profesionálně. Už v zimním období 2018/2019 byla provedena prořezávka náletových dřevin, zdravotní řezy vzrostlých stromů. Už jenom to znamenalo výrazný posun k lepšímu a dnes je zřejmé, že i když suché období pokračuje, kvalita vody v rybnících i okolního prostoru se výrazně zlepšila. Ve stejné době se objevily i první návrhy, jak dále v této lokalitě pokračovat. Téma zaznělo i v předvolební kampani v roce 2018, bylo tedy zřejmé, že bychom měli předložit toto téma k veřejné diskusi, aby se každý svobodně mohl vyjádřit k tomu, jakou podobu by měla lokalita U Vodáka v budoucnu mít a k čemu by měla sloužit," pokračuje starostka.

Dodává, že na projednání do penzionu U Malířských přišli převážně jen zástupci rezidentů a ekologických aktivistů. „Ti odmítli předloženou variantu, která by posilovala rekreační funkci v daném místě. Je to jejich názor, zdá se být i pochopitelný. Vzhledem k tomu, že proti němu nelze postavit názor jiné skupiny lidí, která by si přála jinou variantu řešení, je to pro mě názor jediný a tím i směrodatný," dodala Eva Vanžurová. A pak svým způsobem potvrdila informace o dalším postupu, které Písecké postřehy získaly. „V tuto chvíli budeme tedy postupovat stejně jako doposud. Lesy města Písku budou pečovat o zeleň a čistotu rybníků, jejich práce bude směřovat k nutným opravám mobiliáře a udržování stávajícího stavu lokality," stojí v prohlášení, kde se dále píše, že některé reakce kritiků byly možná zbytečně hysterické.

Na zmíněné veřejné debatě U Malířských několikrát padl dotaz, kdo konkrétně stojí za návrhem proměny lokality U Vodáka. Místostarosta za ČSSD Ondřej Veselý několikrát odmítl říci, kdo byl iniciátorem. „Kdybych vám to řekl, tak byste toho člověka zabili," řekl tehdy v zaplněné stodole penzionu při představování studie. Kritici mu odpověděli, že kvůli jinému názoru přece nikomu ubližovat nebudou. A dál trvali na odpovědi, které se však nedočkali. Ta vyplynula až z jedné internetové diskuze, protože zejména na sociálních sítích se o lokalitě U Vodáka diskutuje velmi bouřlivě. „Studie vznikla, protože je součástí koaliční dohody, do které jsme ji protlačili my (ČSSD). Úpravu lokality U Vodáka jsme měli ve volebním programu. Zadával ji odbor životního prostředí na můj pokyn, hrazena byla z městského rozpočtu. Cenu neznám, ale bude do 50 tisíc," napsal v diskuzi Ondřej Veselý.

Diskuse k článku - 17 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • NN 

  Reagovat

   

  Chtěla bych vědět, zda to měla ČSSD v programu. Pochybuji o tom. To by se to tvořilo z peněz, které nejsou moje. Je to zbytečné rozhazování. Co ostatní zastupitelé? Mlčení je souhlas?

  Vloženo 13.7.2019 07:15:23

 • JaMi 

  Reagovat

   

  Prořezávku náletových rostlin na Trubkáči jsem pro váděl v rámci brigády pro MO ČRS. Ne pro město. Ani za město. Město by si tam mělo hlídat feťáky. Nalezené stříkačky a jiné sračky jsme při čištění odevzdali městské policii. A laskavě se nechlubte prací členů rybářů MO. Píšete tu lži.

  Vloženo 13.7.2019 01:57:46

 • JaMi 

  Reagovat

   

  Ten projekt by měli zaplatit ze svého. Ne za naše peníze. No kurňa, kde to jsme? Jsme tu pro radni, ne bo oni pro nás?

  Vloženo 13.7.2019 01:50:01

 • I 

  Reagovat

   

  Nezlobte se, ale fakt nechápu,proč se má realizovat něco, co lidé vůbec nechtějí. Nezaznamenala jsem ani jeden příspěvek, který by byl pro ten záměr, který tak vehementně pan Veselý prosazuje, Nabízí se otázka PROČ to dělá. Proč je v podstatě proti všem. Nabízí se i různé odpovědi, a nevěřím tomu, že je to jenom to, že to sociální demokracie měla ve volebním "plánu". Zajímalo by mě, jestli se ta plánovaná plošina u Vodáka někomu zamlouvá. Jestli ano, prosím napište to sem a zmiňte alespoň jeden klad projektu. Já nevidím ani jeden.

  Vloženo 12.7.2019 21:33:40

 • brr 

  Reagovat

   

  Hysterické reakce jsou přímo úměrné hloupým nápadům, které někdo vymyslel (p. Veselý nechce říct kdo). Abychom asi zase zvolili někoho, kdo si bude vymýšlet hloupé nápady, aniž by se podílel na financování projektu.

  Vloženo 12.7.2019 15:50:00

  • Písečák 

   Reagovat

    

   Vymyslel to Veselý, má tam domeček... projeďte si katastr.

   Vloženo 12.7.2019 19:19:26

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace