Kdy a kam

 • Taneční pro pokročilé

  Úterý 19.2 19:00 - Písek, KD

 • Večer pod lampou

  Úterý 19.2 18:00 - Planá nad Lužnicí, knihovna

  Beseda s Petrou Steinerovou a péči o pleť.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Miss čtenářů Jižní Čechy TEĎ

Která soutěžící se vám líbí nejvíce?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Písečtí Piráti jsou proti snižování počtu zastupitelů. Uvažuje o něm ANO

Martin Brož, historicky první zastupitel Pirátů v píseckém zastupitelstvu.

Martin Brož, historicky první zastupitel Pirátů v píseckém zastupitelstvu.

Na příštím zasedání zastupitelstva dne 8. března bude projednáván návrh na snížení, zachování či zvýšení počtu zastupitelů města Písku. Navrhovatelem je podle předloženého materiálu do zastupitelstva města starostka Písku Eva Vanžurová (Jihočeši 2012), která doporučuje zachovat počet 27 zastupitelů. Objevují se však snahy o výrazné snížení počtu zastupitelů. Dle námi zjištěných informací se jedná zejména o návrh místostarosty města Jiřího Hořánka (ANO), který bude navrhovat snížení počtu členů na 21. Tento zásah by měl vliv i na velikost rady města, která by v takovém případě mohla čítat maximálně 7 členů. Návrh ovlivňuje nejen komunální volby, které se budou konat v tomto roce a které by zvýhodnily některé strany, ale i následnou práci radnice.


K věci se vyjadřuje i pirátský zastupitel Martin Brož: „Pokud matematicky vezmu rozpětí obce mezi 10 – 50 tisíci obyvateli a v závislosti na tom je doporučeno mít 15 – 35 členů zastupitelstva, pak vychází, že Písek by dle tohoto kvora měl mít s jeho 30 tisíci obyvateli 25 zastupitelů. Jelikož má Písek spádové oblasti okolních obcí, tak jejich zastoupení 27 členy je matematicky zcela správné, tudíž nevidím důvod, proč by se to mělo měnit. Tedy pokud v tom není nějaká čertovina, jak posílit vliv ANO na písecké radnici," uvádí ve svém dopise všem zastupitelům Martin Brož, který tak reagoval na dopis, zaslaný zastupitelům místostarostou obce.

„Jestli dnes můžeme někde mluvit o ohrožování demokracie, jsou to právě podobné malé náznaky a postupné procesy, které běžné oko obyvatel většinou nezachytí. Lidé si často představují, že ohrožení demokracie přijíždí s tanky z východu. Dnešní „bitvy" se ale dle mého názoru přesunuly spíše na úroveň legislativních procesů, tedy na úroveň zákonodárné moci. Snížení počtu zastupitelů považuji, podobně jako Martin, v tomto konkrétním případě za zbytečné," popisuje místopředseda píseckých Pirátů Josef Soumar

Jedním z důvodů snížení počtu zastupitelů je dle místostarosty možnost ušetřit finanční prostředky obce. „Nemyslím si, že zrovna v tomto směru by se mělo šetřit, ba naopak, více hlav více ví. Raději byste měli jako koalice šetřit na nesmyslech, jako je lávka, plavečák a další, kde bohužel máte navrch díky tomu, že máte koaliční smlouvu, přes kterou vlak nejede," reagoval pobouřeně zastupitel Martin Brož.

„Osobně bych se snažil pochopit mnoho důvodů, které by pan místostarosta předložil, žel důvod ohledně ušetření prostředků je v současné chvíli lehce za hranou. Připomenu, že jen odepsaná a nepoužitelná projektová dokumentace na plavecký bazén v Písku stála již více než 10 milionů korun a to jsou peníze, které se mají šetřit. Další dokumentace a plány jsou v takzvaném Zásobníku projektů. Nyní se koalice ve velkém pustila do „porcování medvěda" a dle odsouhlaseného rozpočtového výhledu má mít město k dispozici v roce 2019 zůstatek peněžních prostředků v predikované výši 1,157 milionu korun. Odhaduji, že výsledek v roce 2019 bude nakonec přívětivý, ale aktuálně rozjeté plány a projekty města jsou ve výši více než miliardy korun, při tom aktuálně chybí například důstojná sportovní hala, kde by písecké děti sportovaly a dosahovaly národních úspěchů, chybí oprava důležitých ulic, oprava lávky přes ostrov a například kultivace a zabezpečení ostrova, který má potenciál být centrem a kulturním místem v Písku. Podobných nápadů mají Piráti mnoho a připomenu, že jsme jednoznačně proinvestiční strana, ale s důrazem na hlídání cen, transparentnost, otevřenou diskusi s obyvateli a jejich zpětnou vazbu, co ve městě upřednostňují a jaké jsou jejich problémy a vize. Jednu z priorit v této oblasti vidím v zavedení opravdu transparentního rozpočtu obce s dohledáním příjemců plateb dle fakturačních údajů. Dále také rozpočtovou kázeň a odpovědnost, kam patří například narovnání nájemních a smluvních vztahů nejen ve sportu, které navrhoval Martin po výstupu kontrolního výboru na minulém zastupitelstvu města (viz. odkaz)," dodal Josef Soumar, člen finančního výboru města za Pirátskou stranu.

Piráti Písecko

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Láďa R. 

  Reagovat

   

  Já skoro vůbec nepiju, ale jestli tahle radnici po volbách skončí, tak se tak vožeru!! Pardon.

  Vloženo 28.2.2018 12:10:08

 • Písecký 

  Reagovat

   

  už aby byly volby.

  Vloženo 27.2.2018 17:48:38

 • Smolová 

  Reagovat

   

  Souhlas, dohledejte si, kolik peněz se dává do Sladovny a Kulturního centra, na kolik nás vyjde slavný "smart" a další nesmyslné akce jako je cirkus zvaný "Mikulášská" na náměstí, Cipískoviště v parku - o ničem. Skutečně za tohoto vedení radnice se velmi zhoršil stav v Písku.

  Vloženo 27.2.2018 08:08:35

 • Jan 

  Reagovat

   

  Hlavně také co stojí smart kšefty Knota !!

  Vloženo 26.2.2018 21:46:18

 • Vikis 

  Reagovat

   

  Spíš by se měli zaměřit na to, kolik prachů se leje do sladovny a centra kultury!!

  Vloženo 26.2.2018 20:40:23

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace