Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Country tancování

    středa 20.11 10:00 - Písek, KD

  • Géniové světové hudby v klavírních proměnách

    středa 20.11 19:00 - Písek, Trojice

    Jiří Pazour – skladatel, koncertní klavírní improvizátor a pedagog Pražské konzervatoře.

Zobrazit všechny události
 

Písek přivítá na sedmi podiích mezinárodní festival jednoho umělce

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

PÍSEK – Portugalský folk, rumunská elektronika, německá avantgarda, australské blues a mnoho dalšího. Písecký festival Cool v plotě i letos nabídne mezinárodní přehlídku toho nejlepšího, co vzniká na rychle se rozvíjející scéně hudby tvořené jedním člověkem.

 

Na sedmi pódiích v centru města vystoupí více než třicet sólistů, z nichž někteří představí program koncipovaný specificky pro tuto příležitost. Nově vytvořená scéna v gotickém příkopu poskytne prostor pro páteční Silver Rocket stage i pro tvořivé dílny.

Mezinárodní festival jednoho umělce Cool v plotě se letos uskuteční v Písku 31. srpna a 1. září. Ve svých dosavadních osmi ročnících představil na sto padesát umělců z více než třiceti zemí světa. Jeho jedinečná dramaturgie se výlučně zaměřuje na umělce, kteří tvoří samostatně. Převážně hudební program oscilující mezi mnohými žánry jako jsou jazz, new folk, soul, elektronická, experimentální hudba, world music a dalšími, je doplněn o autorská čtení, video art či tanec.

Letos se můžete těšit na zvuk kontrabasu, violoncella, akustických i elektrických kytar, didgeridoo, houslí nebo klasického koncertního křídla. Elektronické projekty se budou střídat s čistě akustickými vystoupeními. Jména, na která jsme letos obzvláště zvědaví, jsou například Christoph Pajer, člen rakouských Metamorphosis vynikající zpěvák a hráč na elektrické a akustické housle, čelní představitelka rumunské nezávislé elektronické scény Miruna Burozescu aka Borusiade.

Svůj ambientní elektronický projekt představí Tamara Sofia Smidt vystupující pod jménem Awali. One man band v pravém slova smyslu představí Australan Gwyn Ashton. Spojení beatboxu, hry na didgeridoo, perkusních nástrojů a elektroniky využívá ve svém sólo hraní Portugalec s marockými kořeny Tiago Francisquinhu v projektu nazvaném Cano Guru. Vítěz mnoha prestižních evropských anket a soutěží Portugalec Luis Peixoto na pódiu také kombinuje elektroniku s akustickými nástroji a představuje tak velmi energickou, aktuální podobu portugalského folklóru.

Na sobotní večer se letos podařilo domluvit Christiana Löfflera - hudebního producenta, skladatele a Dje, který už několik let patří k naprosté světové elitě na poli elektronické hudby. Jeho živá vystoupení v sobě spojují melancholii i euforii v rámci velmi osobní hudební zpovědi o životě na pobřeží Baltického moře.

Výjimečný zážitek určitě přinese i tajuplná, šamanismem severoamerických indiánů nasáklá a naprosto unikátní hudební performance v podání světoběžníka, který si říká Andy the Doorbum. Mezi mnohé další umělce patří Dorota Bárová, Petr Kumandzas, Cherry Sunkist, Cermaque nebo Ochepovski.

Festival se odehrává na šesti pódiích v historickém centru města a přivádí své návštěvníky na tak krásná místa jako je nádvoří galerie Sladovna a s ním sousedící nádvoří Prácheňského muzea, koncertní síň Trojice, hradební gotický příkop nebo kávový klub Vykulená Sova. Dva dny, na které se nezapomíná, více než třicet umělců z deseti zemí světa, genius loci města na Otavě, tvořivé dílny a zajímavé občerstvení to vše a mnohem více je festival jednoho umělce Cool v plotě.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace