Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Trio SOČR ~ Píseň písní

    neděle 26.5 19:00 - Písek, KD

    Třetí z Píseckých nokturen 2019 bude ve znamení Písně písní v podání Tria Symfonického Orchestru Českého Rozhlasu. (Původně plánované Tilia Trio se zpívajícími saxofony bohužel pozdě zjistilo kolizi termínu s Pražským jarem)

  • Host Blatenských listů - Spisovatel Jan Měšťan

    neděle 26.5 18:00 - Blatná, Kavárna Železářství U Šulců

Zobrazit všechny události
 

Plavební komora Hněvkovice je Vodohospodářskou stavbou roku 2017

HNĚVKOVICE – Nové plavební komoře u jezu Hněvkovice na Vltavě byl udělen titul Vodohospodářská stavba roku 2017 v kategorii staveb pro vzdouvání a úpravu vodních poměrů nad 50 milionů korun.

Plavební komora byla slavnostně zprovozněna 20. května 2017 ministrem dopravy Danem Ťokem a otevřela se tak vodní cesta od Prahy před nádrže Slapy a Orlík až do Českých Budějovic. Vodní cestu budovalo Ředitelství vodních cest ČR jako státní investor při financování z prostředků Evropské Unie prostřednictvím Operačního programu Doprava a ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
„Poděkování za ocenění náleží zejména celému týmu vodohospodářů, projektantů a stavařů, kteří věnovali své úsilí, aby poslední plavební komora na Vltavě nad Prahou se změnila z říše snů do reality. Po šedesáti letech se plavba vrátila na Vltavu a naplnilo se očekávání několika generací, aby lodě doplouvaly do Českých Budějovic po kvalitně splavné vodní cestě. Nynější hospodářský význam vodní cesty je v rekreaci, která se stává stále populárnější a tisíce Čechů našly zalíbení v dovolené na palubě lodi nejen v zahraničí, ale také doma," uvedl ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. „Věřím, že letošní sezóna bude úspěšná a novou plavební komorou se proplaví mnoho lodí," dodal.
Plavební komora na jezu Hněvkovice byla dokončena jako poslední ze série čtyř nových plavebních komor, jejichž výstavba začala v roce 2008. Umožňuje nyní nerušenou plavbu na 98 kilometrech vodní cesty od Českých Budějovic až po přehradní hráz Orlík. Menší lodě do hmotnosti 3,5 tuny a šířky 3 metrů mohou pomocí lodního výtahu a vleku překonat hráze Orlík i Slapy a dosáhnout tak po 190 kilometrech Prahy nebo po 239 kilometrech soutoku s Labem v Mělníku.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace