banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Léto na Kampě - PPB a Zropuch

    sobota 24.8 18:00 - Klub Kampa, kampus JU, České Budějovice

    Festival.

  • Pivní slavnosti Myslkovice

    sobota 24.8 13:00 - Zámecký park, Myslkovice

Zobrazit všechny události
 

Plavební komora Hněvkovice je Vodohospodářskou stavbou roku 2017

HNĚVKOVICE – Nové plavební komoře u jezu Hněvkovice na Vltavě byl udělen titul Vodohospodářská stavba roku 2017 v kategorii staveb pro vzdouvání a úpravu vodních poměrů nad 50 milionů korun.

Plavební komora byla slavnostně zprovozněna 20. května 2017 ministrem dopravy Danem Ťokem a otevřela se tak vodní cesta od Prahy před nádrže Slapy a Orlík až do Českých Budějovic. Vodní cestu budovalo Ředitelství vodních cest ČR jako státní investor při financování z prostředků Evropské Unie prostřednictvím Operačního programu Doprava a ze Státního fondu dopravní infrastruktury.
„Poděkování za ocenění náleží zejména celému týmu vodohospodářů, projektantů a stavařů, kteří věnovali své úsilí, aby poslední plavební komora na Vltavě nad Prahou se změnila z říše snů do reality. Po šedesáti letech se plavba vrátila na Vltavu a naplnilo se očekávání několika generací, aby lodě doplouvaly do Českých Budějovic po kvalitně splavné vodní cestě. Nynější hospodářský význam vodní cesty je v rekreaci, která se stává stále populárnější a tisíce Čechů našly zalíbení v dovolené na palubě lodi nejen v zahraničí, ale také doma," uvedl ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. „Věřím, že letošní sezóna bude úspěšná a novou plavební komorou se proplaví mnoho lodí," dodal.
Plavební komora na jezu Hněvkovice byla dokončena jako poslední ze série čtyř nových plavebních komor, jejichž výstavba začala v roce 2008. Umožňuje nyní nerušenou plavbu na 98 kilometrech vodní cesty od Českých Budějovic až po přehradní hráz Orlík. Menší lodě do hmotnosti 3,5 tuny a šířky 3 metrů mohou pomocí lodního výtahu a vleku překonat hráze Orlík i Slapy a dosáhnout tak po 190 kilometrech Prahy nebo po 239 kilometrech soutoku s Labem v Mělníku.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace