Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Vojenský den 2019 v Libořezích

    sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

    Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

  • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

    sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

    Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Podnikání městských organizací? Živnostníkům se to nelíbí

Ilustrační foto , Autor: Archiv

Ilustrační foto     Autor: Archiv

PÍSEK - Ředitel městské knihovny Roman Dub předložil na posledním zastupitelstvu návrh, aby byla zřizovací listina knihovny rozšířena o doplňkovou činnost jako je prodej knih, vazba a balení knih a pořádání mimoškolních vzdělávacích akcí, například příměstských táborů. Knihovna by například mohla nabízet vazby diplomových prací studentům. Proti této myšlence vystoupil zastupitel Miroslav Sládek (ODS) a řekl, že nemůže souhlasit, aby se v zařízení dotovaném z městského rozpočtu suplovalo podnikání a vytvářela se tak soukromým firmám konkurence.

Otomar Gottstein (nezařazený) ale namítl, že Městské služby nebo bytová správa suplují podnikání firem běžně. Nevidí tedy důvod nepodpořit drobné podnikání, které chce provozovat knihovna. Rozšíření zřizovací listiny knihovny o podnikatelské aktivity na červnovém zastupitelstvu prošlo, proti byl jen Miroslav Sládek.

Ředitel knihovny Roman Dub je přesvědčený, že nabídka těchto drobných prací nemůže nikoho ohrožovat. Navíc knihovna prý má v plánu rozšiřovat své služby až po přestěhování do nových prostor. „Potřebujeme si opravovat naše knížky, a když už na to budeme zařízení, mohli bychom totéž nabízet i veřejnosti a získat z toho aspoň malý zisk,“ uvedl ředitel.

Knihovna už nyní nabízí například kroužkovou vazbu - u spisu o dvou až čtyřiceti stranách za 25 korun, u čtyřiceti až sto stranách za 30 korun. Soňa Bláhová, která se v Písku knižní vazbou a knihařskými službami živí, to považuje za nereálnou cenu. „Jen horní fólie stojí ve velkoobchodu čtyři až šest korun, dalších pět až šest korun stojí kroužkový hřeben. Kde je pak práce a další náklady. Při takových cenách může být profit tak pětikoruna a žádný podnikatel by za tyto ceny nemohl platit nájem, energie, materiál, odvody a živit sám sebe,“ uvedla. Skutečně ekonomická cena kroužkové vazby se podle ní pohybuje mezi čtyřiceti a padesáti korunami. Soňa Bláhová dodala, že v jejím oboru tak jako tak práce ubývá.

V podmínkách zřízení doplňkových služeb knihovny přitom stojí, že tyto služby musí být ziskové.

Libuše Kolářová

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace