Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Geraldine Aron - Můj báječný rozvod

  Úterý 15.10 19:00 - Písek, Divadlo pod čarou

  Divadelní komedie.

 • Život na jihočeském venkově v 19. století

  Úterý 15.10 17:00 - Strakonice, sál knihovny

  Přednáška s Jankem Koubou.

Zobrazit všechny události
 

Příběhy pohřešovaných Jihočechů: Kam zmizel mladík z Kostelce nad Vltavou?

Pavel Cmunt v době zmizení. , Autor: Archiv Policie ČR

Pavel Cmunt v době zmizení.     Autor: Archiv Policie ČR

AKTUALIZOVÁNO - 19.11.2016 07:53

JIŽNÍ ČECHY – V Jihočeském kraji se v současné době pohřešuje kolem třiceti lidí. Někteří jsou v databázi jen několik hodin či dnů, jiní měsíce a někteří dlouhá léta. V novém seriálu se budeme postupně věnovat lidem zmizelým před více lety. Opustili své blízké záměrně nebo se stali oběťmi nejhoršího trestného činu? Pavla Cmunta z Kostelce nad Vltavou pohřešují rodiče už dvanáct let.

 

 

První případ nás zavádí do obce nedaleko Orlické přehrady. Píše se 26. prosinec 2004 a v Kostelci nad Vltavou se koná tradiční hasičský ples. Hraje muzika, tancuje se i popíjí, jak už to na venkovských tancovačkách bývá.

Na plese jsou přítomni i sourozenci Cmuntovi. V pozdních večerních hodinách mezi nimi dochází k prudké rozepři a menší fyzické potyčce. V té době dvacetiletý Pavel opouští po hádce restauraci, krátce se zastavuje doma, ještě v noci ale odchází. A tady všechny jeho stopy pravděpodobně končí.

„Někdo sice ještě říkal, že ho druhý den viděl v centru obce na hřišti, ale už si to nikdo nepamatuje přesně,“ říká účetní obecního úřadu Mirka Kubešová.

Starosta Kostelce nad Vltavou Pavel Kosík si vybavuje, že krátce po zmizení objížděl s otcem Pavla Cmunta všechny jeho kamarády. „Vzali jsme moje auto a jezdili všude, kde byla nějaká šance, že by Pavel mohl být. Navštívili jsme všchna jeho oblíbená místa. Zajeli jsme do Milevska i Strakonic, kde měl hodně známých ze školy. U nikoho ale nebyl a nikdo o něm ani nic neslyšel,“ vzpomíná na období před dvanácti lety starosta Kostelce nad Vltavou Pavel Kosík.

Rodiče Pavla Cmunta se obrátili se žádostí o pomoc také na obecní policii v nedalekém Kovářově, s níž měl v té době Kostelec smlouvu o spolupráci. Ale úspěšnÍ nebyli ani strážníci a ani policejní pátrači, kteří se do hledání pohřešovaného také vzápětí zapojili.

 

Rodinné spory?

Kvůli čemu se Pavel na plese se svým bratrem pohádal, nikdo přesně neví. „Snad za tím byly nějaké rodinné problémy, asi měl také se svým životem jiné plány, než si představovali jeho rodiče. Konflikt mohl vzniknout právě kvůli tomu,“ říká jedna z místních žen, která si nepřeje zveřejnit své jméno.

K tomuto názoru se přiklání i šéf týmu jihočeských pátračů, vrchní komisař Petr Tousecký. „Podle záznamů, které máme k dispozici, docházelo ke sporům kvůli způsobu Pavlova života, který se rodičům nelíbil,“ nahlíží do dvanáct let starého spisu komisař Tousecký. Podle jeho názoru je u Pavla Cmunta značná naděje, že může být mezi živými. „Rozhodl se tehdy možná zpřetrhat všechny rodinné vazby. Mohl odjet za prací do ciziny, ale může se také pohybovat kdekoliv po republice,“ dodává Petr Tousecký.

Že je Pavel mezi živými, si myslí i starosta Kostelce nad Vltavou. „Neměl tady žádné nepřátele, byl pracovitý, prostě jen dostal zkrat. Pravda ale také je, že ta doba už je příliš dlouhá a proč se nevrátil, je těžké odhadnout. Jeho telefon byl navíc ještě několik dnů po zmizení plně funkční,“ krčí rameny Pavel Kosík a přidává historku jedné z místních obyvatelek. „Přibližně rok a půl po jeho zmizení byla v Praze, kde ho možná zahlédla. Je téměř stoprocentně přesvědčená, že to byl on, když na něj zavolala, tak se na chvíli otočil, ale potom utekl,“ uvedl starosta.

Rodiče přestali Pavla Cmunta hledat přibližně po roce. „Pavlovo zmizení je hodně poznamenalo a převrátilo jim život naruby. O svých pocitech s okolím nemluví. Pavlův otec se uzavřel do sebe a se světem okolo prakticky nekomunikuje. Máma určitě nepřestala věřit, že se jednoho dne objeví, ale ani ona se s místními příliš nestýká,“ dodává Pavel Kosík.

K událostem před dvanácti lety se odmítli rodiče Pavla Cmunta vracet. „Je to pro nás hodně těžké a nechceme o tom už s nikým mluvit,“ reagoval na telefonickou prosbu o rozhovor Pavlův otec a hovor ukončil.

 

 

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace