banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Transsibiřská a Transmongolská magistrála

    Úterý 20.8 20:30 - Stánek - Žižkovo náměstí, Tábor

    Cestopis.

  • Loutka - Dvorní divadlo

    Úterý 20.8 18:30 - Jezírko v parku za Kulturním domem Veselí nad Lužnicí

    Divadelní komedie pod širým nebem.

Zobrazit všechny události
 

Škola začíná a žáky čekají velké změny

Ilustrační foto , Autor: Jiří Řeháček

Ilustrační foto     Autor: Jiří Řeháček

Dnes začíná nový školní rok. Do základních škol nastupuje 833 200 žáků a do středních 409 500. Trend malých tříd po patnácti žácích s individuálním přístupem se zcela zastavil a děti zasedají ve třídách běžně po pětadvaceti i pětatřiceti žácích. Školy nemají peníze a všechny čekají velké změny.

Přeplněné třídy

Třídy na prvním stupni jsou přeplněné, protože už druhým rokem přicházejí ze školek silné ročníky. Jen prvňáků letos nastoupí 112000, tedy o sedm tisíc víc než loni. V některých městech dokonce ředitelé žádají obce jako zřizovatele o výjimku, aby mohli otevírat třídy po třiatřiceti i pětatřiceti žácích.

Zaklínadlo: Nejsou peníze

Peníze nejsou nejen pro učitele, ale ani na pomůcky. Mnohé školy mají i moderní učebny, ale peníze nejsou na další jejich vybavení, nákup počítačových programů i učebnic.

Boj o písmo

Nedávno se zavedlo do škol nové písmo Comenia Script, které je podobné tiskacímu. Mohl to být hit kdyby písanky nebyly o padesátikorunu dražší než běžné písanky. Učitelé se snaží podporovat nové písmo a pochvalují si, že děti dříve píší než při výuce psacího a levákům nedělá takové obtíže. Jinde jsou zase odpůrci nového školního písma. Někde i o písmu hlasují.

Plošné testování pozastaveno

Žáci i učitelé pátých a devátých tříd si oddechli, protože se nyní zkušební testy, které provedla školní inspekce na některých školách, vyhodnocují. Podle výsledků chce ministerstvo navrhnout zákon. Ten musí schválit parlament, a ten momentálně nemáme.

Druhý cizí jazyk je už povinný

Na druhém stupni přibude povinný druhý cizí jazyk. Školy mohou s výukou začít od osmé, nebo sedmé třídy. Ministerstvo tvrdí, že lepší jazyková vybavenost dětem pomůže v dospělosti při hledání zaměstnání. Angličtina je prý základ, ale druhý jazyk je nutnost. Plošné nařízení vyvolalo i kritiku, nejen rodičů, ale i pedagogů, kteří argumentují tím, že druhý cizí jazyk bude pro děti zbytečná zátěž.

Zavedení finanční gramotnosti, dopravní a sexuální výchovy

Už od základní školy se žáci budou učit finanční gramotnosti, aby byli schopni finančně zabezpečit sebe a svou rodinu. Rozšiřuje se i dopravní výchova, protože poslední roky narůstá smrtelných a dalších úrazů dětí. Nezapomíná se ani na téma korupce, občanskoprávní a trestněprávní odpovědnosti a možných důsledků. Další oblastí je sexuální výchova, kde jde o pochopení významu sexuality a jejího zapojení do vztahu v souvislosti se zdravím, etikou, morálkou a pozitivními životními cíli, pochopení významu zdrženlivosti v dospívání a uvědomění si důležitosti odpovědného sexuálního chování. Přibudou í témata jako obrana vlasti a povinnosti občanů k obraně země, jak se chovat při mimořádných situacích, jako jsou třeba živelní pohromy.

Je vyhlášená druhá etapa slučování středních škol

Střední školy se proti základním potýkají s nedostatkem žáků a některým z nich hrozí zánik či sloučení s jinou školou. Slabé ročníky ale mají výhodu, že vysoké školy jsou jim otevřené. Bezmála dvě třetiny čtvrťáků si mohou být jisty, že se na nějakou vysokou školu dostanou.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace