banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Relaxační malba pro dospělé

  pondělí 23.9 17:30 - Milevsko - Dům kultury

 • Václav Neckář se skupinou Bacily

  pondělí 23.9 19:00 - Písek, Divadlo Fráni Šrámka

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Strakonické komunální volby neplatí. Znovu tak rozhodl krajský soud

Ilustrační foto. , Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Tomáš Přibyl - Jižní Čechy Teď

AKTUALIZOVÁNO - 17.5.2019 15:59

STRAKONICE – Českobudějovický krajský soud dnes zveřejnil své nové rozhodnutí v kauze strakonických komunálních voleb, které napadl Karel Janský. Soud znovu rozhodl, že volby neplatí a musí se opakovat. Důvodem je opět to, že se podle krajského i Ústavního soudu Strakonická Veřejnost v čele města chovala účelově a mocensky a podstatně tím ovlivnila předvolební kampaň.

 

Nové rozhodnutí je možné znovu napadnout u Ústavního soudu. Pokud se tak nestane, čekají Strakonice nové volby zřejmě někdy v závěru léta. Strakonická Veřejnost, která by rozhodnutí mohla napadnout zřejmě jako jediná, se o svém dalším postupu bude radit o víkendu. Nyní rozhodnutí zatím nekomentovala.

Jde o velmi neobvyklé a precedentní rozhodnutí a kauzu. Pro politiky znamenají rozhodnutí krajského i Ústavního soudu jednoduchý vzkaz, že proti nedemokratickému chování se je možné bránit a demokracie není jen o tom, co je legální, ale také o tom, co je správné.

Volby se konaly loni 5. a 6. října. V zákonné lhůtě podal návrh na jejich zneplatnění jeden z kandidátů Karel Janský. Soud o návrhu jednal poměrně dlouho a vyslechl řadu svědků a nakonec volby zrušil, protože dospěl k názoru, že Strakonická Veřejnost některými kroky likvidovala možný vliv své politické konkurence.

Strakonická Veřejnost ale rozhodnutí českobudějovického krajského soudu napadla u Ústavního soudu. Ten se ztotožnil se závěrem, že Strakonická Veřejnost se chovala mocensky a účelově a tím podstatně ovlivnila předvolební kampaň. Ústavní soud ale neshledal jako dostatečné zdůvodnění toho, jako se to projevilo ve výsledku voleb. Proto rozhodnutí krajského soudu zrušil a vrátil k novému projednání. 

Nyní krajský soud rozhodl opět o neplatnosti voleb a nově ho zdůvodnil. Rozsudek na webu krajského soudu má 55 stran. Přinášíme ho ve fotogalerii.

Karel Janský k rozsudku řekl: „Jsem rád, že se ukázala pravda. Trvalo to čtyři roky, než jsem svou investigativní činností a žalobou ke krajskému soudu dokázal, že opravdu docházelo k porušování zákona a k hrubému ovlivnění voleb. Jen doufám, že se nyní státní orgány i média začnou zajímat o to, jak město bylo čtyři roky spravováno ve prospěch několika málo jedinců. Dle mého názoru Strakonická Veřejnost odřízla město od okolního světa a zneužívala své postavení a finanční prostředky. Jsem připraven zveřejnit další skutečnosti, které naplno ukážou, jak pár jedinců dokázalo zprivatizovat město, často nelegálním způsobem. Důkazy předložené krajskému soudu byly jen zlomkem toho všeho. Pro mě to rozhodnutí není konečná, to je teprve začátek."

Diskuse k článku - 29 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • pro Toma 

  Reagovat

   

  Tome, bude nejlepší aby Vás najmuli a roztřídil jste strakonické občany na ty, kteří nejsou giganti a bylo by jim podle Vás nejlepší odejmout volební právo a pak na ty, kteří jsou podle Vás géniové a ty na radnici dosaďte rovnou bez voleb, ne? Jste fakt komik a nechte nás volit bez Vašich rad.

  Vloženo 19.5.2019 20:45:56

 • Tom 

  Reagovat

   

  Nepředpokládám, že všichni strakoničtí voliči jsou duševní giganti, takže klidně budou házet hlasy tomu, kdo porušoval zákon. Už jim ale nedojde, že příště může klidně SV porušit zákon tím způsobem, že se jich to bolestivě dotkne. Nejhorší je na tom ale fakt, že SV a její voliči hází vinu na někoho, kdo zákon neporušil (viz někteří myslitelé z FB skupiny "strakoňáci") a vůbec si neuvědomují, že kdyby SV jednala čestně, tak se tento problém neřeší.

  Vloženo 19.5.2019 14:58:22

 • Miloš 

  Reagovat

   

  Teď je potřeba, aby už byly ty volby, myslím, že se toho Strakonická veřejnost bát nemusí. Ne všechno se musí povést, ale udělali pro lidi řadu dobrých věci, jen namátkou dudáci zadarmo bez vyhrazených VIP míst atd.

  Vloženo 19.5.2019 11:03:45

 • all 

  Reagovat

   

  Pane Jánský, já myslím že teď je váš konec. Nikdo o vás nestojí. A ty vaše rádoby skutečnosti si strčte za klobouk. NEVYHRAJETE!!!!!!!

  Vloženo 19.5.2019 00:14:16

 • Jirka 

  Reagovat

   

  Nebylo by lepší aby se tady ta diskuse zavřela než aby ji evidentně jedna strana zneužívala k házení špíny?

  Vloženo 18.5.2019 17:49:51

  • Jirka 

   Reagovat

    

   Je to totiž evidentní, protože když se kouknete na facebook, kde musí každý vystupovat pod svým jménem tak jsou reakce úplně jiný nebo žádný. Takže sem někdo neustále přidává tendenční a jednostranný příspěvky aby vytvářel nějaký dojem a to by tak redakce neměla nechat.

   Vloženo 18.5.2019 17:55:51

   • QWERTY 

    Reagovat

     

    Vy jste ten povolaný určovat co je tendenční a co ne? Která tendence je ta správná?? Ta má či vaše? Kouknu na facebook a ten je hrubě tendenční na druhou stranu. Jeden tábor vyčítá Vondrysovi letitý diktát, ale zároveň tvrdě diktuje opozici co je správné. Kdo vyjádří protichůdný názor, je okamžitě lynčován.

    Vloženo 18.5.2019 20:00:52

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    A nejsem volič Vondryse. Ani SV. Změna byla nutná, ale špatné nelze nahradit horším.

    Vloženo 18.5.2019 20:04:28

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Abysme nedostali ještě něco horšího

     Vloženo 18.5.2019 21:14:37

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace