Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Oldřích Janota

  pátek 13.12 19:00 - Horká vana, České Budějovic

  Koncert.

 • Setkání seniorů

  pátek 13.12 16:00 - Záhoří, místní hostinec

Zobrazit všechny události
 

Šumava jako experiment? Hejtman okomentoval odvolání ředitele národního parku

Ministr životního prostředí Richard Brabec odvolal ke konci dubna ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka. Ten čelil kritice především ze strany ekologů. Park dočasně povede Pavel Hubený, v nejbližší době se vypíše konkurz na nového ředitele.Richard Brabec dnes také představil nový plán péče NP Šumava. Bezzásahová zóna podle něj bude dosahovat 23 procent celkové rozlohy parku.

 

Dnešní odvolání Jiřího Mánka a současné náhlé vyhlášení schválení Plánu péče o Národní park Šumava považuje jihočeský hejtman Jiří Zimola za smutnou a alarmující zprávu zároveň.

„Dlouhodobě voláme po koncepčním dlouhodobém přístupu. S Plzeňským krajem jsme dokonce stvrdili společný postup deklarací, kterou jihočeské krajské zastupitelstvo jednomyslně schválilo paradoxně včera. Před měsícem jsem měl po schůzce s panem ministrem dojem, že můžeme najít  kompromisní vztah a řešení. Dnešními zkreslenými argumenty tento můj pocit zcela vyvrátil. Zákon o Šumavě nutně potřebujeme nikoliv kvůli kůrovci, ale evidentně jako ochranu před úředníky a unáhlenými svévolnými kroky, opakujícími se s příchodem téměř každého nového ministra,“ zdůraznil Zimola.

Dále dodal, že Šumavu netrápí bezzásahovost, ale trpí bezzásadovostí. Podle Zimoly se stala experimentálním územím pro postupy, které naprosto ignorují nejen názory, ale i životy těch, kteří tu žijí.

 

Diskuse k článku - 2 příspěvky
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • jk  | 

  Reagovat

   

  Nějak tomu nerozumím. Za socialismu byla Šumava velmi krásná a prosperovaly i výrobny-pily atd. Občané byli spokojeni, když tam měli zabezpečené živobytí. Co je tedy vůbec podstatou sporů? Může to někdo krátce vysvětlit?

  Vloženo 27.4.2014 20:07:44

 • Jiří Řeháček  | 

  Reagovat

   

  KONEČNĚ!!! Nespokojenost milovníků Šumavy je dlouhodobá. Dokonce se objevila i na tomto serveru, například v článku Zelená Šumava nebo největší poušť uprostřed Evropy. Tehdy jsem byl slovně napaden ředitelem Mánkem i jeho tiskovým mluvčím, příčilo se jim, že se opírám o názory skutečných ochránců přírody jako je i architekt Pavel Valtr, přednášející na Západočeské univerzitě v Plzni, ze Střediska pro výzkum regionálního rozvoje a ateliéru urbanismu, architektury a ekologie UrbioProjekt, kterého znám osobně.
  odkazy: http://botanka.eblog.cz/2014/01/31/sumava-pro-lidi; http://botanka.eblog.cz/2013/12/12/pavel-valtr-sumava-a-jeji-perspektivy; http://www.urbioprojekt-valtr.cz/download1/aktuality_domaci.pdf; http://www.urbioprojekt-valtr.cz/download1/sumava_web.pdf a http://www.urbioprojekt-valtr.cz/download1/sumava2_web.pdf.

  Vloženo 25.4.2014 21:15:55

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace