Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 

V Českých Budějovicích se po půlnoci objevila v babyboxu holčička. Bude Ivanka po hejtmance

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Dnes 42 minut po půlnoci někdo odložil holčičku do babyboxu v Českých Budějovicích. Signál v tu chvíli okamžitě putuje nejen ke zdravotníkům, ale také k duchovnímu otci babyboxů u nás - Ludvíku Hessovi. Od vzniku prvního babyboxu v Praze - Hloubětíně v roce 2005 už jich otevíral celkem 75.

"Ivanka mě probudila v 00.42 nejprve telefonem, vzápětí i svou fotografií - zabalená ve směsi modré deky a žlutého ručníku i s kouskem leopardí kůže. Vzápětí mi volal ředitel jihočeské záchranky a prezident Asociace záchranek Marek Slabý, s nímž jsme budějovický babybox před více jak šesti roky otvírali. Na jménu Ivanka jsme se shodli hned. Připomíná, že nás dva seznámila Ivanka Stráská, jihočeská hejtmanka a protagonistka babyboxů," říká Ludvík Hess.

"Marek Slabý mi sdělil, že holčička je na první pohled zdravá a zcela novorozená, v tuhle chvíli si už hoví na neonatologii českobudějovické nemocnice. Váží prý kolem čtyř kilogramů," dodal. 

"Jde o letošní 16. děťátko v babyboxu. Ivanka zvýšila skóre ve prospěch holčiček vs. kluků na 103:75. Je prvním českobudějovickým nechtěným mládětem. Právě před týdnem jí předcházelo děvčátko v Neratovicích a před jedenácti dny klučík v Benešově u Prahy, ach jo," zakončil statistiku povzdechem Ludvík Hess, který si sám přidělil přezdívek Babydědek Lu.

Cítí se být dědečkem všech 178 dětí, které se za třináct let díky babyboxům dostaly od rodičů, kteří o ně nestáli, k rodičům, kteří po nich toužili. Celá kampaň zřizování odkládacích schránek na děti, jejichž kořeny jsou mimochodem už u středověkých klášterů, kam matky odkádaly dítě na schody a postaraly se o ně jeptišky, měla i mnoho tuhých odpůrců. Ti namítali, že možnost odložení dítěte snižuje zodpovědnost matek. Ludvík Hess však vždy stál za tím, že prvořadé je dítě, a proto zřizování babyboxů provází motto: V popelnici umřu! 

Právě Ivana Stráská byla vždy na jeho straně, takže mají Budějovice ode dneška Ivanku. 

Diskuse k článku - 1 příspěvek
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
  •  

    Reagovat

     

    Hezké a díky matce, že má dost rozumu.

    Vloženo 17.10.2018 12:41:08

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace