Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Ochotnický soubor Copánek

    neděle 20.10 10:00 - Písek, KD

    Divadlo pro děti.

  • The Muh Trio - The Art of Jazz Trio

    neděle 20.10 18:00 - Písek, Trojice

    Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Zdeněk Staroba: Trenéra dělají hráči, v Čížové to platí obzvlášť

Po neúspěšné třetiligové sezoně, kdy se u mužstva Čížové vystřídalo několik trenérů, se ke kormidlu čížovského A mužstva vrátil kouč Zdeněk Staroba. Jeho úkolem bylo, aby celek složený převážně z hráčů, kteří mají prvoligové zkušenosti doplněný o stále ještě nadějné mladíky, úspěšně provedl vodami fotbalové divize. A to se také podařilo. Čížovští získali ve třiceti zápasech šedesát dva bodů při aktivním skóre 75:32 a obsadili v divizní skupině A druhé místo. Většinu soutěže měli na dohled i první příčku, ale tu si s přehledem uhájila Admira Praha a soutěž jasně se sedmdesáti šesti body ovládla. Trenér Zdeněk Staroba po posledním utkání celou sezonu zhodnotil.

Tým jste převzal po sestupu z České fotbalové ligy. V jakém byl stavu?
Ve velmi špatném a to říkám hodně kulantně. Hodně hráčů chtělo skončit, což se pak také stalo. Sestup je vždy rána pro každý tým. Například týmy, které hrály Českou fotbalovou ligu s námi, jako Nymburk, Roudné nebo Český Krumlov, měly obrovské problémy i po sestupu v následném divizním ročníku.

Odešli někteří hráči, musel jste kádr doplnit. Kde jste sháněl posily, jak se doplnění povedlo a byl jste s hráčskou kvalitou spokojený?
Samozřejmě, kádr jsme museli doplnit a stabilizovat. Oslovil jsem gólmana Nováka, Fenyka a Martin Jirouš sehnal bratry Gregory. Představoval bych si širší kádr, bylo nás tak akorát, ale zvládli jsme to.

Většina hráčů tvrdí, že v Čížové hrají kvůli dobré partě. Vnímáte to jako trenér podobně?
Souhlasím, Čížová je specifické mužstvo a parta je základ. Kdo tu nikdy nebyl a nenahlédnul pod pokličku, neuvěří.

Celou soutěž jste se drželi v popředí tabulky a šlapali jste na paty vítězné Admiře. Co chybělo k tomu, abyste dosáhli na příčku nejvyšší?
Samozřejmě chyběla trénovanost. Pokud bychom měli nějaký řád, dodržovalo se to, co má a tím myslím i pana Vávru, jsem přesvědčený, že jsme měli obrovskou šanci divizi vyhrát. Vždyť jsme trénovali dvakrát týdně, někteří jednou, a to je hodně málo.

V kterých zápasech jste zbytečně ztratili body? A které výsledky vás nejvíce potěšily?
To bych tak nehodnotil, někdy se k vám přikloní štěstíčko, někdy ne. Já myslím, že konečné umístění musíme brát. A jak říkám já, je to zázrak. Zázrak, který si málokdo z místních uvědomuje. Ale tak to je a pokud bude tréninkový proces tak chudý a bídný jako letos,výsledky budou horší. Takový trend tady je. Bohužel.

Koho z hráčů můžete za celou sezonu pochválit, kdo patřil mezi tahouny mužstva? Zklamal vás někdo?
Hodně kvalitní byla osa - gólman Jarda Novák, David Novák, Petr Janda, Martin Jirouš. Ale musím pochválit i ostatní, že se ve složitých podmínkách na zápasy zodpovědně připravili. Trenéra dělají hráči a já musím říct, že v Čížové to platí několikanásobně. Nikdo mě nezklamal.

Budete stát u kormidla čížovského A týmu i v příští sezoně, nebo máte jako renomovaný trenér i jiné nabídky a ambice?
Pokud bude Čížová pokračovat a vypadá to, že jo, tak zůstávám s touto partou dál. Jen doufám, že na lavičce nebudu sám a někdo přijde do realizačního týmu.Takto je to opravdu hodně málo. A uvidíme, co kluci, jak říkám, závěr soutěže byl, co se kádru týče, složitý. Co se týká nabídek na trénování, momentálně mají zájem o moje služby dva týmy, jeden divizní a jeden třetiligový, uvidíme. Ale mojí prioritou je dostudovat na pedagogické fakultě JCU magisterské studium. Mám před sebou ještě rok a není to v mém věku nic jednoduchého.

Už jsou avizované nějaké odchody?
Určitě odchází Martin Šlapák, zbytek mi zatím nic neoznámil. Uvidíme, ale záleží to na panu Vávrovi.

Máte v hledáčku nějaké hráče, kteří by mužstvo mohli posílit a zacelit mezery po odcházejících hráčích?
Tady v Čížové se to řeší za pochodu. Rozhoduje pan Vávra a já žádný konkrétní pokyn od něj nemám. Čekám na schůzku, ale ta zatím nepřišla, takže zatím nic. Uvidíme, pokud zbytek zůstane, moc toho nepotřebujeme, neboť nemáme na to mít široký kádr.

Letní přestávka je krátká, už v srpnu začne nový ročník. Bude pro vás znovu divizní, nebo přijmete nabídku na uvolněné místo v České fotbalové lize, kterou jste jako druhý tým loňského ročníku dostali, když ve třetí lize některé týmy končí?
Ano, dostali jsme nabídku na ČFL z druhého místa, ale přepustili jsme to dalším. Alespoň takové mám poslední informace. Můj názor na ČFL zůstává stejný jako před dvěma lety, to znamená, že Čížová momentálně není na tak vysokou soutěž připravená.

V Čížové bývá příprava před začátkem sezony vždy složitá, kádr se teprve tvoří a příliš se netrénuje. Bude tomu před začátkem nového fotbalového ročníku tentokrát jinak?
Myslím si upřímně, že ne, ale uvidíme. Nic naplánováno není, začínáme 16. srpna, pak uvidíme.

Máte představu, jak si klub vede po ekonomické stránce?
To nemám, opravdu ne.

Jaké budou v Čížové pro nadcházející sezonu cíle?
To opravdu nevím, to záleží na vedení klubu, ale nikdo mi žádný cíl nedal. Ale co se týká mě, tak budu spokojený s dobrým fotbalem, aby se klukům vyhýbala zranění a dosáhli jsme umístění v první polovině tabulky.

V divizní skupině A bude mít Čížová za soupeře: Klatovy, Mýto, Mariánské Lázně, Rokycany, Jindřichův Hradec, Soběslav, Hořovicko, Petřín Plzeň, Cheb, Doubravku, Sedlčany, Beroun, Přeštice, Katovice, Dynamo Č. Budějovice B.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace