banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Vojenský den 2019 v Libořezích

  sobota 20.7 9:30 - po celé obci Libořezy

  Účastnit se budou kluby vojenské historie s dobovou technikou, uniformami a vybavením převážně z druhé světové války.

 • Malý princ - pohádka Víti Marčíka pro celou rodinu

  sobota 20.7 15:00 - Suchdol nad Lužnicí, Na farní zahradě

  Pohádka.

Zobrazit všechny události
 

Písecký participativní rozpočet prošel s odřenýma ušima. Občané budou rozhodovat o pěti milionech

Ilustrační foto. , Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

Ilustrační foto.     Autor: Petr Eliáš - Jižní Čechy Teď

PÍSEK – Poslední zasedání píseckého zastupitelstva v tomto roce přineslo dlouhou diskuzi o rozpočtu města a výhledu financí na nadcházející roky. Prognóza úředníků zní vcelku pozitivně – v následujících letech bude mít Písek prostředky na důležité investice. Rozpočet na rok 2019 by mohl být podle návrhu po několika letech opět přebytkový. Značnou část diskuze o rozpočtu spolkl nápad opozice na zavedení takzvaného participativního rozpočtu, o kterém budou moci rozhodovat občané.

 

Rozpočet pro příští rok počítá s příjmy 977 milionů korun. Původní návrh výdajů byl 930 milionů, což by znamenalo přebytek asi 47 milionů korun. „Po dlouhých letech je navrhován přebytkový rozpočet. Posledních pět návrhů bylo schodkových. V následujících letech určitě dojde k ochlazení ekonomiky, ale podle ekonomů by nemuselo jít o velkou krizi s velkým dopadem na Písek," řekl vedoucí odboru financí městského úřadu Ladislav Toman, který tak reagoval na dotazy zastupitelů, jestli odhad vývoje městských financí počítá s možnou ekonomickou krizí.

Bývalý místostarosta a nynější zastupitel za ANO Jiří Hořánek si neodpustil kritiku k částkám na investice. „Ta čísla mi nepřijdou upřímná. Jsou tam v řadě případů nereálné položky a pak může být snaha je salámovou metodou protlačit," řekl Jiří Hořánek. Navrhnul přidat do rozpočtu pět milionů jako částku, o které budou rozhodovat občané. „Nemám nic proti pěti milionům. Kdo to ale bude hodnotit? Není to připravené a můžou z toho vzniknout hádky," oponovala starostka Eva Vanžurová (Pro Písek).

Místostarostka Petra Trambová (Pro Písek) uvedla, že například v Semilech participativní rozpočet zavedli a nemají s ním dobré zkušenosti. „Zkoušeli to s milionem korun. Pan starosta konstatoval, že to nefungovalo, protože o milionu korun rozhodovalo asi deset obyvatel," podotkla Petra Trambová. Miloš Prokýšek z organizační složky Smart Písek k tomu dodal, že už se s kolegy tímto tématem zabývali. Důležité bude totiž vyřešit podmínku, aby o využití oněch pěti milionů rozhodovali skutečně jen oprávnění písečtí voliči. „Je potřeba je ověřit. Potřebujeme nástroj pro komunikaci s občany. Další věc je, jak návrhy občanů vyhodnotit," doplnil Prokýšek.

Padla také otázka, kdo by měl pravidla pro hlasování obyvatel připravit. „Jste ve vedení města čtyři, tak se dojeďte někam podívat. Jsou města, kde si nehrají na Smart city a funguje to tam. Nevymýšlejme něco, co je jinde vymyšlené," zdůraznil Jiří Hořánek. „Pokud víte o městech, kde to funguje, rád se nechám poučit. My už do jisté míry necháváme participovat občany – jsou tu přece osadní výbory, které mají nějaké peníze, o kterých mohou rozhodovat. Vůbec se tomu nebráním, pokud budeme mít funkční model," odpověděl Hořánkovi první místostarosta Petr Hladík z KDU-ČSL.

Pirátský zastupitel Michal Horák uvedl, že participativní rozpočtování je vynález Pirátské strany. „V naší straně to funguje léta. Na úrovni města také – výkladní skříní je Brno. Sdílet zkušenosti z Brna by nebyl problém," myslí si Michal Horák. „Neměli bychom podceňovat obyvatele města. Těch měst, kde se dá inspirovat, jsou desítky – Český Krumlov, Česká Lípa, Děčín, některé části Prahy... Neměli bychom participativní rozpočet předem zavrhovat," prohlásil další zastupitel za Piráty Zbyněk Konvička.

Návrh opozice na participativní rozpočet s pěti miliony korun nakonec prošel jen nejtěsnější většinou 14 hlasů. Piráti pak ještě zvládli protlačit do rozpočtu navýšení financí pro odbor životního prostředí. Tomu přiteče v příštím roce o šest milionů více, než koalice navrhovala. Čtyři miliony mají jít na revitalizaci parku na Husově náměstí a vysazení parku u Václava.

O těchto dvou parcích se mluví řadu let, ale zatím zůstávají jen na papíře. Miloslav Šatra z odboru životního prostředí vysvětlil, že přidělená částka je důležitá pro nastartování projekčních prací v příštím roce a zahájení akcí v roce 2020. Další milion a půl dostala oblast životního prostředí na častější vývoz kontejnerů a půl milionu korun na frekventovanější vývoz odpadkových košů, které by se tak měly podle Miloslava Šatry vyprazdňovat každý den.

Po úpravách v návrhu rozpočtu tak přebytek činí 36 milionů korun. „Nejnákladnější investiční akcí bude v příštím roce realizace ČOV Smart areálu za zhruba 46 milionů korun. Významné prostředky město vydá za dnes již téměř dokončenou stavbu Městské knihovny Písek, respektive její interiéry, a to zhruba 20 milionů. Rekonstrukce Čapkovy ulice vyjde na 12 milionů a vybudování parkovacích ploch a veřejného prostranství u nemocnice si vyžádá z rozpočtu města 31 milionů korun. Zhruba 17 milionů je vyčleněno na stavební úpravy chaty Živec a 18 milionů na případné zahájení stavby plaveckého bazénu. Očekávané dotace na investiční akce činí v roce 2019 zhruba 183 miliony korun," dodává mluvčí radnice Irena Malotová.

Diskuse k článku - 5 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Dan 

  Reagovat

   

  Jak mohou nechat rozhodovat lidi o pěti mega? Co člověk, to názor. Stejně si pak udělají co chtějí, to je jen aby se vlk nažral a koza...

  Vloženo 20.12.2018 21:06:52

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Tak samozřejmě, že je to pirátská hovadina. Společným plánováním ke světlým zítřkům .

   Vloženo 21.12.2018 07:55:35

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Návrh pochází od ANO, ale čtenář zřejmě neumí číst, tak si někoho dosadil. Díky za projevenou inteligenci, zpět do lavic.

    Vloženo 21.12.2018 13:52:47

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Bude se hlasovat, návrh s nejvíce hlasy postoupí, o projektech budou rozhodovat sami občané, pořád lepší, než to nechat jen a pouze na zastupitelích.

   Vloženo 21.12.2018 13:54:21

 • Libor V. 

  Reagovat

   

  Rozpočet na oko pěkný, ale dobře víme, co chce koalice s podporou KSČM v příštích letech udělat a naopak neudělat... nás neoblbnou!

  Vloženo 20.12.2018 12:22:12

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace