Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Krampus

  sobota 14.12 15:00 - Kaplice, město

 • Adventní koncert k 200. výročí narození Františka Gregory

  sobota 14.12 17:00 - Písek, Kostel Narození Panny Marie

Zobrazit všechny události
 

Písek byl vyhlášen Městem pro byznys Jihočeského kraje. Druhý je Jindřichův Hradec, třetí Milevsko

Zleva starosta Milevska Ivan Radosta, uprostřed místostarosta Písku Jiří Hořánek, vpravo starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka. , Autor: Libuše Kolářová

Zleva starosta Milevska Ivan Radosta, uprostřed místostarosta Písku Jiří Hořánek, vpravo starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.     Autor: Libuše Kolářová

JIŽNÍ ČECHY - Písek, který vloni skončil těsně pod nejvyšší příčkou, se letos dočkal návratu na první místo ve výzkumu Město pro byznys. Loni i předloni první Jindřichův Hradec letos bere stříbro. Vítěznou trojici doplňuje Milevsko ještě loni dvanácté. Srovnávací výzkum Město pro byznys, který zpracovává analytická agentura Datank, hodnotí podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy ve všech obcích s rozšířenou působností v České republice a městských částech Hlavního města Prahy. V Jihočeském kraji se sleduje 17 měst. Diplomy za první tři místa v rámci kraje dnes dopoledne převzali jejich představitelé na Krajském úřadu v Českých Budějovicích.

 

Proč je Písek první? 

Třicetitisícové město na Otavě se může pochlubit velmi vysokým podílem firem, stejně tak i vysokým podílem malých a středních podniků. Písek potvrdil pověst města studentů, má vysoký počet žáků v odborném vzdělání, a také index stáří je na velmi nízké úrovni. V oblasti pracovního trhu vítězné město vyniká nízkou nezaměstnaností, a to i tou dlouhodobou!

Zvyšuje se také počet obyvatel, což svědčí nejen o dobrých podmínkách pro podnikání, ale i pro život. Písku vzrostl počet obyvatel z 29 169 v roce 2016 na 30 461 k 31. 12. 2017. Město se může pyšnit nejvyšší likviditou v kraji a také vysokými kapitálovými výdaji. Písek dosáhl rovněž velmi dobrých výsledků v testu elektronické komunikace, která prokazuje dobrou komunikaci úřadu s podnikateli.

Myslíme si, že to není krátkodobá záležitost, ale je to dlouhodobý trend. Pokud budeme podporovat podnikatele, přinese to zaměstnanost, bude se ve městě více utrácet, a to znamená i lepší podmínky například pro malé obchody a živnostníky. Jednoduše řečeno se to, že radnice spolupracuje s podnikateli, lidem ve městě vyplatí“, okomentoval vítezství místostarosta Písku Jiří Hořánek.

V Jindřichově Hradci mají vstřícný úřad, Milevsko podnikatelsky roste

Jindřichův Hradec je vůbec nejlepší v kritériích přístupu veřejné správy. Má nejlepší radniční webové stránky s podnikatelským obsahem, nabízí v kraji nejvyšší počet úředních hodin, má nejnižší poplatky za vodné a stočné. Radnice také vynakládá dostatečné finanční prostředky na veřejnou dopravu. V Jindřichově Hradci jsou na radnici úřední hodiny v pondělí a středu od 7.30 do 17 hodin, v pátek od 7.30 do 13.30 hodin, v úterý a ve čtvrtek jsou úřední hodiny pro ověřování a pracoviště Czech Point od 7.30 do 15.30. Zajištěna je ale zastupitelnost pro veřejnost na všech odborech i v úterky a čtvrtky. 

V bronzovém Milevsku je nejvyšší meziroční nárůst počtu ekonomických subjektů v celém kraji, město zároveň nabízí velmi nízké ceny pozemků a jednu z nejnižších daní z nemovitosti. Údaj, že Milevsko je na tom nejlépe v kraji z pohledu indexu stáří zaskočil i milevského starostu Ivana Radostu. O Milevsku je totiž známo, že jeho obyvatelstvo  je z jihočeských měst nejstarší. Výklad tohoto kritéria zjišťujeme. 

CzechInvest znovu vybírá investičně nejatraktivnější regiony

Samostatnou soutěžní kategorií, kterou vyhlašuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, je Investičně atraktivní region. Tato kategorie hodnotí přístup místních samospráv vůči podnikům a připravenost podnikatelského prostředí dané lokality pro nové soukromé investice. Jejím cílem je prezentovat úspěšné příklady obcí v České republice, které efektivně spolupracují s podnikatelskou sférou na hospodářském a investičním rozvoji regionu. Přihlášky je možné zasílat na adresu mestoprobyznys@czechinvest.org od 1. února do 31. března 2018. Prvních šest nominovaných bude představeno na vyhlášení celostátních výsledků výzkumu Město pro byznys v dubnu 2018.

Celkové pořadí

1. Písek

2. Jindřichův Hradec

3. Milevsko

4. Blatná

5. Třeboň

6. České Budějovice

7. Kaplice

8. Prachatice

9. Dačice

10. Strakonice

11. Český Krumlov

12. Tábor

13. Vimperk

14. Trhové Sviny

15. Soběslav

16. Týn nad Vltavou

17. Vodňany

 

Žebříčky podle jednotlivých kritérií

V kritériu Podnikatelské prostředí

se hodnotí aktuální vývoj počtu podnikatelských subjektů, podíl malých a středních firem, stabilita krajiny, vzdálenost k dálnici, index stáří, ceny stavebních pozemků, změny v počtu obyvatel, nezaměstnanost, průměrný plat, počet studentů...

V tomto kritéritu je pořadí: 1. Písek, 2. České Budějovice, 3. Blatná, 4. Milevsko, 5. Třeboň, 6. Tábor, 7. Strakonice, 8. Trhové Sviny, 9. Soběslav, 10. Český Krumlov, 11. Kaplice, 12. Jindřichův Hradec, 13. Vodňany, 14. Vimperk, 15. Prachatice, 16. Dačice, 17. Týn nad Vltavou

V kritériu Přístup veřejné správy

se hodnotí podíl kapitálových výdajů obce, podíl výdajů na veřejnou dopravu, likvidita, dluhová služba ve vztahu k běžným příjmům obce, informace na webu města směrem k podnikatelské veřejnosti, výše poplatku vodného a stočného, daně z nemovitosti, rozsah úředních hodin a proběhl také tajný test elektronické komunikace, kterým se zjišťuje jak rychle a v jaké kvalitě úřad odpovídá na dotazy. 

V tomto kritériu je pořadí: 1. Jindřichův Hradec, 2. Písek, 3 Milevsko, 4. Prachatice, 5. Dačice, 6. Kaplice, 7. Blatná, 8. Vimperk, 9. Tábor, 10. Třeboň, 11. Strakonice, 12. Tábor, 13. České Budějovice, 14. Trhové Sviny, 15. Týn na Vltavou, 16. Soběslav, 17. Vodňany

Výsledky po započtení obou kritérií jsou celkovými výsledky, přičemž například dálniční dostupnost měla váhu 12 procent, webové stránky rovněž 12 procent, tajný test elektronické komunikace 15 procent a skóre úředních hodin 6 procent...

Podrobné výsledky: http://www.mestoprobyznys.cz/ 

Nezdá se vám to? Dotazy na:

david.pavlat@communa.cz

 

Diskuse k článku - 28 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Každé zviditelnění Milevska dobré. Radosta si myslí, že je to jeho zásluha, Třeštík si myslí to samé a občané města se musí postarat sami o sebe. Volby už na podzim, tak uvidíme.

  Vloženo 29.3.2018 22:45:38

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Milevský starosta hodně slíbil a málo splnil. Měla jsem za to, že Milevsko je v indexu stáří nejhorší v jižních čechách a tady píší, že je to naopak. Na základě toho také vylidňující se Milevsko získalo třetí místo. Jak je to s tím indexem stáří v Milevsku?

   Vloženo 30.3.2018 08:54:18

  • petr 

   Reagovat

    

   Já myslím, že se toho po volbách moc nezmění. Nakonec tam zůstanou ti stejní. Znám dost šikovných lidí, ale ti do špinavé politiky plné falše nepůjdou. Jsou moc slušní na to, aby si nechali své jméno pošpinit politikou. Na to prostě musí být nátura, nechat si nadávat, kritizovat ty druhé a tvářit se, že jsem ten nejlepší a beze mě by to v Milevsku nešlo.

   Vloženo 30.3.2018 09:42:56

   • mojmír 

    Reagovat

     

    Přesně tak, "petr".

    Vloženo 30.3.2018 15:28:56

 • mojmír 

  Reagovat

   

  No tak to si z nás asi někdo dělá srandu! Kdyby toto byla realita, to by to muselo v Milevsku vypadat hodně jinak!!!
  Nevěřte politikům a pochybným výzkumům. Nebo to je Jihočeský Kraj tak v pr...? Kdyby měl Radosta trochu rozumu a svědomí, tak by se styděl tu cenu převzít. Ale tváří se spokojeně. Tak si na podzim zase zvolte "příjemné úsměvy".

  Vloženo 29.3.2018 20:10:24

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   dobře - Mojmír i Petr - tato cena je výsměch v době, kdy jde v Milevsku vše ke dnu

   Vloženo 30.3.2018 19:32:46

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Definice z webových stránek v odkazu pod článkem:
  "- index stáří (poměr obyvatel ve věku do 15 let ku obyvatelům nad 65 let), čím mladší populace, tím lépe"
  Asi důsledky baby boomu (čti bejby, ne báby).

  Vloženo 29.3.2018 13:51:17

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Tak v Milevsku by snad mohli brát v úvahu nový projekt Živé Milevsko. Ale ten je teprv na papíře a to se snad nemohlo loni ještě počítat.

  Vloženo 29.3.2018 10:03:18

  • mojmír 

   Reagovat

    

   "Smart" Milevsko- skvělý módní a zastírací projekt: aby se něco jako dělalo! Projekty, studie, záměry. Dobré zaměstnání- řečnění a .....?

   Vloženo 30.3.2018 15:50:34

 • Irena 

  Reagovat

   

  Nedělejte si iluze Táboru je venkov taky ukradený. Táboráci si o sobě myslí že jsou něco víc.

  Vloženo 29.3.2018 10:02:17

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   On je ale Tábor opravdu víc, třeba za kulturou, na fotbal nebo na hokej jezdím tam, i když to mám o něco dál než do Písku. Historická část Tábora je nádherná.

   Vloženo 29.3.2018 21:57:21

  • mojmír 

   Reagovat

    

   "Ireno" co je to přesně, když řeknete- že Táboráci si o sobě myslí, že jsou o něco víc? Je to než vyhrocené kulturní nedorozumění ? Já jsem taky z vesnice. Je to prostě realita, že jsou města a vesnice, centra a periférie, bohatí a chudí, atd. atd. atd. S pozdravem Mojmír.

   Vloženo 30.3.2018 16:17:56

   • Radek 

    Reagovat

     

    Bohatí a chudí že jsou realita? S tím se snad nemusíme smířit!

    Vloženo 31.3.2018 13:34:27

    • Taky žvanil 

     Reagovat

      

     Tak se nesmiřuj

     Vloženo 1.4.2018 16:59:18

« Novější příspěvky 1 2 3  | Starší příspěvky »
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace