Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Country bál s kapelou Malečtí Sobolci

    sobota 20.4 19:00 - Chvalšovice, hostinec U Cháti

  • Velikonoční Labyrint

    sobota 20.4 20:00 - Čestice, Lidový dům

Zobrazit všechny události
 

Pod značkou Albi najdete rukopis návrhářky Alžběty Vláškové z Písku

Alžběta Vlášková a jeden z jejích návrhů.  , Autor: Pavel Komas

Alžběta Vlášková a jeden z jejích návrhů.     Autor: Pavel Komas

Alžběta Vlášková je mladá a nadějná módní návrhářka a malířka z Písku, která si jde cílevědomě za svým snem. Má vlastní značku oblečení Albi a své obrazy vystavuje v galeriích po celých jižních Čechách. Od mala se rozvíjela v tvorbě především na písecké základní umělecké škole. Začala studovat obor modelářství a návrhářství oděvů v Písku, po roce přestoupila do Prahy, kde středoškolské vzdělání v oboru dokončila a pokračovala na oboru Fashion design na fakultě umění a desingu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Po čase se přesunula do Liberce na Technickou univerzitu, kde studovala zpočátku na katedře oděvnictví výrobu oděvu a management obchodu s oděvy a poté textilní a oděvní návrhářství, které úspěšně dokončila. Během studia absolvovala praxe ve firmách Jitex Comfort a Moira, nyní pracuje pro firmu Progress sportswear. To má logiku. Mezi Alžbětiny koníčky patří především sport. Na prvním místě je běh a extrémní překážkový běh, který kombinuje běh a překážky. Ráda také v poslední době zdolává ferraty - zajištěné cesty ocelovým lanem v nepřístupném horském terénu. Není to zkrátka žádná křehká dívenka, jak by se mohlo na první pohled zdát.

 

Čím jste chtěla být jako malá?
Mám splněný dětský sen. Neexistovalo nic jiného, než být módní návrhářkou.

Jak jste se dostala k módě?
Ani nevím, od mala jsem na sebe aranžovala textilie a kreslila jakési postavičky se širokými sukněmi, "honzíky" a korzety.

Kdy jste přišla na myšlenku založit si vlastní značku oblečení Albi? A dají se vaše modely někde koupit?
Nápad přišel už v prvním ročníku střední školy, když jsme cestovali po jižní Francii. Tam jsem potkala velmi vzdělaného a nadaného akademického malíře Dalibora Říhánka. Ten mi řekl, že v umění mám co dočinění s velikány jako Edgar Degas nebo Vincent van Gogh, kteří působili v městečku, kterým jsme projížděli – Albi. Jméno mi přirostlo k srdci a bylo jasno. A dva trojúhelníky nad nápisem jsou mé monogramy. Mé oblečení si zákazník může zakoupit po telefonické domluvě nebo osobní schůzce, které preferuji.

Jakou módu přinese letošní léto?
Já už žiju trendy na jaro/léto 2019, ale pro letošek se opět začínají objevovat proužky, puntíky a skotské kostky. Tím určitě nic nezkazíte. Na letošní jaro a léto jsou v trendu lososové kombinace s bílou, tmavě modrou, popřípadě světle šedou.

A dlouhodobější trendy?
Trendy se mění každou sezonu, ale jsou věci, které jsou nadčasové. Malé černé, puntíky a proužky, které do haute couture - vysoce kvalitního oblečení šitého na míru zavedla Coco Chanel. Krásnou ženskou siluletu dělají také diorovské střihy.

Co je totálně out?
Dnešní doba je velmi uvolněná, tak je prakticky jedno, kdo si co vezmete. Jen mě trochu mrzí, že ženy zakrývají své křivky do oversize, což vlastně v přímém překladu znamená nadměrná velikost. Ale je to střih, kde není rozdíl v obvodu hrudníku, pasu a boků.

Jak se oblékají Češi? V čem dělají chyby?
Řekla bych, že Češi na sebe v tomhle ohledu moc nedbají. Je to ale velká škoda! Co se týče barev, černá je pořád číslo jedna. Dalším mým poznatkem je, že si lidé na sebe volí špatnou velikost a střih. Chápu, že některé střihy jsou moderní, ale ne vždycky každému sedne všechno tak, jak by si přál. Tolik zatracované české ponožky v sandálech dokonce asi natolik inspirovaly, že je v jedné ze svých kolekcí pro Chanel použil i sám Karl Lagerfeld. Další chybou je, když ženy nosí kabelky ke sportovnímu oblečení. Lyžařská bunda a kabelka nejsou to pravé ořechové. Vždycky se držím pravidla, že i když jdu vyhodit odpadky, chci vypadat dobře. Nikdy nevím, koho potkám.

V jakém stylu jsou vaše kolekce?
Pokud jde o navrhování sportovního oblečení, snažím se, aby byl produkt nejen praktický, komfortní, ale chci aby byl i líbivý. Měl nápad a dostal novou energii. Pro sport se snažím navrhovat barevné věci, určitě k němu patří, ale i kvůli bezpečnosti. Na tu také nesmíme zapomínat. Sama hodně sportuji a vlastní poznatky vkládám do svých návrhů. U zakázkových věcí preferuji originalitu, vyjímečnost, přesnost a kvalitu. Prostě něco jiného, než co nosí masová řada lidí. Vše dělám na míru a podle požadavků zákazníka.

Zmínila jste extremní překážkový běh, co vám tenhle sport dává?
Ano, už dvakrát jsem běžela Spartan race. Jednou jsem ho bohužel ze zdravotních důvodů nedokončila, ale na druhý jsem už hodně trénovala a doběhla do cíle.V první řadě je to výzva! A pak se také učím překonávat sama sebe, jak po fyzické stránce, tak po té psychické. A to je hlavní inspirace pro mou práci. Letos se také na jeden chystám. Žijeme jen jednou, tak proč sedět doma. Zážitky a nové přátele na gauči nenajdeme.

Je v Čechách dost návrhářů?
Jsou tady dobří návrháři a já měla to štěstí, že jsem se učila od nejlepších. Jen mě mrzí, že nejsou tolik vidět. Tito lidé jsou velmi skromní. Pak jsou zde lidé, kteří si na návrháře jen hrají. Chlubí se tím, jak udělali kolekci, ale přitom to za ně udělal někdo jiný. Podle mého, když člověk navrhuje, už by měl přemýšlet o technologii, co se střihem a hlavně o materiálech. A nesmí chybět zkušenost se šitím. Je to věda, jako každý obor.

Kde čerpáte inspiraci?
Všude! Příroda, obrazy, zkušenost, doba, čas, náhoda. V poslední době jsou to ale hory, mám tam vše na jednom místě. Ale pokud chci vymyslet něco fashion, velká města jsou ideální. Nicméně nic nejde na povel a potřebuji k tvoření múzu, klid a trpělivost a sebenaštvání. Když jdu po městě, mám většinou tmavé sluneční brýle, pozoruji okolí a přemýšlím. Běžně člověk přijde z práce, sedne a vypne. Ale lidé co tvoří, svým způsobem pracují pořád, protože inspirace je neustále všude kolem nás.

Jste i malířka, prozraďte něco o svých obrazech.
Jsou to především zátiší, do kterých dávám svou momentální náladu a emoce. Každý obraz má svůj příběh, který mu tvořím.Mým nejoblíbenějším motivem je sklo . Je to pro mě vzor čistoty, vůně, tvaru a dokonalosti. V tomto směru obdivuji malíře jako je Rembrandt či Jan Vermeer. Snažím se umět pozorovat objekty a všímat si sebemenších detailů. Rozdílů v barvách a trénovat oči. Málokdo ví, že malířství je často spojováno s návrhářstvím. Když navrhuji, kreslím. Musím umět vyjádřit rozdíl mezi materiálem jako je tkanina, pletenina, kožišina.

Můžeme někde vidět vaše přehlídky nebo výstavy obrazů?
Nyní mám výstavu v Písku ve vinotéce U Maxe a v červenci mě čeká zahájení výstavy v Kaplici. Módní přehlídku zatím nechystám. Bohužel jsem nenašla správný prostor, kde ji uskutečnit.

Co považujete za svůj největší úspěch?
To, že tuto práci můžu dělat! Byl to sen a já si ho splnila. A doufám, že mě ještě nějaké úspěchy čekají.

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace