banner3
Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Noční prohlídka města Vimperk

  středa 17.7 20:00 - Vimperk, sraz na parkovišti u parku (Auto JaMra)

  Noční komentovaná prohlídka s průvodcem.

 • Eliška Kotlínová - Písecké kulturní léto 2019

  středa 17.7 19:00 - Písek, Palackého sady

  Koncert.

Zobrazit všechny události
 

Portyčáci roznesli Bukov na kopytech. Odvěcí nepřátelé si to rozdali mezi mantinely

PÍSEK – Od pradávna mezi sebou v Písku „válčily“ party kluků – Portyčáci a Bukováci z opačných břehů Otavy a taky hoši od sv. Václava. Jejich památné souboje končily často boulemi a prodřenými kalhotami. Na legendární klukovské boje dodnes pamětníci s nostalgií vzpomínají. Ztvárnil je také režisér Václav Krška ve svém snímku Kluci na řece, který vznikl v roce 1944.

 

Právě Portyčáci a Bukováci se rozhodli v sobotu 2. dubna položit základ nové tradici a symbolicky zakopat válečnou sekeru. Kameny, klacky a praky vyměnili za hokejky a tenisák a utkali se o pohár ježka v kleci na hokejbalovém hřišti v městském sportovním areálu. Početné týmy Portyče a Bukova si lehce upravily hokejbalová pravidla. Dokonce si prosadily i to, že každý tým smí během jednotlivé třetiny nařídit přerušení zápasu a vyžádat si tak mimořádnou přestávku. I když někteří jedinci ztěžka oddychovali už po pár minutách, o pauzu nepožádal nikdo. Obavy z posměšků protivníka byly velké.

Zahájení zápasu předcházely zdvořilé podzravy a výměna vlaječek, jako vystřižená z mistrovských zápasů profesionálních sportovců. Oficiality ale brzy vystřídaly bojovné pokřiky. „Na portyčskej skále, chcípla kobyla, pojďte Portyčáci, bude hostina!“ ukazovaly Bukováci, že se soupeře rozhodně nebojí. „Myši, žáby, jepice, Bukouni jsou vopice, hubu mají špinavou, ještě přes ní dostanou!“ odpověděli pokřikem Portyčáci v černých dresech.

Mezi střídačkami se neslo heslo: „Není důležité zúčastnit se, ale vyhrát!“ V tomto ohledu byli rozhodně více spokojení hráči v dresech Portyče, kteří začali výborně a dotáhli utkání do vítězného konce v poměru 6:2. Bukovu nepomohlo ani zvýšené úsilí od druhé třetiny a zmohl se jen na dvě branky. Pohár, který zdobí ježek v kleci, předal Portyčákům tajemný Široko, známý z Foglarových příběhů o Rychlých šípech. Bukováci ale nemusejí smutnit, na pohár se prý můžou chodit aspoň dívat. Vystavený by měl být v hostinci U Tří lip, kde se scházejí právě Portyčáci. Polička v Divadle Pod čarou, útočišti Bukováků, zůstane minimálně do příštího roku prázdná.

Prosluněné dubnové odpoledne nabídlo hráčům i přihlížejícím pohodovou a přátelskou atmosféru. Přišlo dokonce víc diváků, než chodívá na hokejbalovou ligu. K újmě přišlo několik hokejek a neúprosný asfaltový povrch přivodil taky několik drobných šrámů.

Diskuse k článku - 6 příspěvků
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • petr hubal 

  Reagovat

   

  skvely den,skvely lidi-proste pohoda a zpatky v case o vic jak 30let---s pozdravem mirek dusin:-)

  Vloženo 11.4.2016 12:59:03

 • Luca 

  Reagovat

   

  OK, kouknu jen jedním okem.

  Vloženo 4.4.2016 09:43:30

 • l@no 

  Reagovat

   

  Koukání na JEŽKA je za 10,-kč...

  Vloženo 4.4.2016 00:13:39

  • Milan 

   Reagovat

    

   Ok, přijdu se podívat, kdo mi to zaplatí :)

   Vloženo 8.4.2016 11:18:42

 • Katka 

  Reagovat

   

  Skvělá nově založená tradice!!! Palec nahoru! :)

  Vloženo 3.4.2016 19:39:16

 • dadatocauer@centrum.cz 

  Reagovat

   

  ;-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  Vloženo 3.4.2016 10:21:29

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace