Kdy a kam

  • Taneční pro pokročilé

    Úterý 19.2 19:00 - Písek, KD

  • Večer pod lampou

    Úterý 19.2 18:00 - Planá nad Lužnicí, knihovna

    Beseda s Petrou Steinerovou a péči o pleť.

Zobrazit všechny události
 
 
 
 

Miss čtenářů Jižní Čechy TEĎ

Která soutěžící se vám líbí nejvíce?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Potvrzeno! V údolí Rudolfovského potoka žije vzácný mlok skvrnitý

 Autor: Sdružení Calla

    Autor: Sdružení Calla

ČESKOBUDĚJOVICKO - V údolí Rudolfovského potoka byl potvrzen výskyt mloka skvrnitého, který je v jižních Čechách extrémně vzácným druhem. Již v minulosti se objevilo několik pozorování a dokonce i jedna fotografie mloka skvrnitého z údolí Rudolfovského potoka. Odborníky byla však považována za nepravděpodobná, protože v jižních Čechách se mlok téměř nevyskytuje. Letos však mloka v údolí vyfotografovalo nezávisle na sobě několik občanů a dokonce bylo pořízeno i několik videozáznamů.

 

„Nález mloka v údolí Rudolfovského potoka můžeme považovat za unikátní. Jeho populace si zaslouží naši důslednou ochranu. Jakékoli zásahy v údolí musí být od nynějška posuzovány s ohledem na výskyt mloků," říká Jiří Řehounek z Cally. Mlok skvrnitý je ocasatý obojživelník, který převážně obývá listnaté a smíšené lesy. K rozmnožování využívá pomalu tekoucí potoky, tůně a studánky s čistou vodou. V České republice je řazen mezi silně ohrožené druhy.

Výskyt mloka skvrnitého jen potvrzuje výsledky biologického průzkumu, který v údolí Rudolfovského potoka nedávno odhalil výskyt 38 chráněných a ohrožených druhů, což dnes již není konečné číslo. Údolí je však cenné také jako zachovalá plocha krajinné zeleně na okraji krajské metropole.

„Jedna z letošních fotografií bohužel zobrazuje i mloka přejetého na cestě. Nejen z tohoto důvodu se zasazujeme o ponechání tohoto krásného území v současném stavu. Nová výstavba a s ní spojené zvýšení automobilové dopravy může mít negativní vliv jak na přírodu v údolí, tak i na jeho rekreační funkci," dodává Jaroslav Valevský ml. z rudolfovského spolku Náš domov.

 

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace