Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

  • Živé Milevsko - Mezinárodní konference chytrých měst a obcí

    středa 16.10 9:00 - Milevsko, KD

  • Toulky za poznáním Severní Korea

    středa 16.10 10:00 - Milevsko, Kino

    Přednáška.

Zobrazit všechny události
 

Alexandrovci znovu povstali. Reprezentanti souboru v Praze pozvali na české turné

Vadim Ananěv na včerejší tiskové konferenci i zazpíval.  , Autor: Foto Herminapress

Vadim Ananěv na včerejší tiskové konferenci i zazpíval.     Autor: Foto Herminapress

JIŽNÍ ČECHY - Včera se v Praze uskutečnila tisková konference před turné ruského souboru Alexandrovci. V České republice začne 10. května vystoupením ve Zlíně a v Českých Budějovicích soubor přivítají 18. května. Je to o dva dny déle než byl termín původního turné, sjednaného ještě před prosincovým leteckým neštěstím, při kterém zahynula většina členů slavného souboru. Celkem 92 lidí včetně 64 členů souboru zahynulo 25. prosince při pádu letadla do moře nedaleko Soči. Po prvním zděšení se zvedla obrovská vlna zájmu a soubor dal na vědomí, že znovu povstane a ještě v letošním roce uskuteční sjednaná vystoupení. Na místa v orchestru, zpěváků i v baletním souboru se hlásily tisíce nových zájemců. Už v polovině února měl obnovený soubor premiéru v Moskvě. Některá turné byla přesunuta na podzim, ale věrné české a slovenské publikum dostalo přednost a Alexandrovci přijíždějí už na jaře. Nepatrně se jen pozměnily dny vystoupení, české turné potrvá od 10 do 22. května. V Českých Budějovicích se koncert uskuteční v Budvar Aréně 18. května a o vstupenky je velký zájem.

 

S pozváním přijeli včera do Prahy představitelé souboru – zástupce vedoucího souboru Michail Maruševskii, Mistr Kalinka Vadim Ananěv, známý virtuóz na balalajku Konstantin Ignatjev a virtuóz na akordeon Alexandr Bogatyrjev. Představili se rovněž dva noví členové souboru – pěvci Kuzma Rybalkin (bas), Maxim Maklakov (baryton). Umělci osobně pozvali české publikum na turné. Vůbec první návštěva Alexandrovců v Praze se uskutečnila před 80 lety v roce 1937. Obnovený soubor je v plné síle a od února 2017 má za sebou již řadu velmi úspěšných vystoupení.

Už 10. května se ve Zlíně uskuteční první koncert jejich velkého evropského turné – Alexandrovci European tour 2017. Následovat budou další česká i moravská města, závěrečné vystoupení proběhne v Plzni 22. května. Díky své stálé popularitě dokonce vystoupí v Olomouci, Ostravě, Brně a v Praze odpoledne i večer. Na pozvání pořadatele, společnosti Sick Art přijeli nyní reprezentanti souboru do Prahy, aby osobně pozvali české publikum na všechny plánované koncerty.

„Vždy velmi rádi vystupujeme v České republice. Vaše publikum máme opravdu rádi, moc se těšíme. Tentokrát přijíždíme v květnu v nové sestavě. Hodně se za tu dobu změnilo. Všichni moc dobře víte, jaká tragédie se stala. Soubor se za velmi krátkou dobu vzpamatoval, připravil si program. Dokázali jsme doplnit stav a vybrat ty nejlepší umělce Ruska. Proběhly generálky a proběhlo první a hned obrovské vystoupení přímo v Kremlu, které se podle všech reakcí vydařilo. Přijeli jsme ukázat naše umění a schopnosti. Máme za sebou velký kus práce. Uvažovalo se o tom, že by se turné zrušilo, a takové destinace jako Čína nebo Omán se přeložily na podzim. Ale padlo rozhodnutí, že květnové turné se nezruší ani neposune. Koncertovali jsme před pár dny v Turecku a bylo vyprodáno. Zúčastnila se i turecká vláda a diplomatický sbor. Byly to dva koncerty a měly opět obrovský úspěch." řekl zástupce vedoucího souboru Michail Maruševskii.

„Repertoár je tradiční, protože pokaždé když něco měníme, tak je divák rozzlobený a zklamaný, že chce slyšet to, co očekával a na co se těšil," prozradil Mistr Kalinka Vadim Ananěv.

Při letecké tragédii o minulých Vánocích zahynula velká část souboru. I přes hluboký smutek se začátkem roku konaly konkurzy na nové členy, aby Alexandrovci mohli vystoupit na smluvených koncertech po celém světě. Všichni zpěváci prošli velmi náročným konkurzem. Jenom barytonistů se přihlásilo přes 360.
„Pracovat pro soubor je veliká čest. A vystupovat v Praze je velké potěšení. Těším se, že mohu ukázat naši kulturu. Konkurz probíhal tak, že jsem poslal videonahrávku komisi a pak jsem postoupil do dalších kol. V Moskvě se konalo finální kolo a tam mě vybrali. Z celého Ruska jsme se sjeli na jedno místo a bylo to náročnější, než jsem čekal. Připravoval jsme se několik dnů a věřil ve svůj talent," svěřil se nový člen souboru Maxim Maklakov.
Každým koncertem provede dlouholetý moderátor souboru, předseda České asociace rusistů a hudební historik Jiří Klapka, který promluvil o svých pocitech k blížícímu se turné. „Není to lehké, když vám najednou odejde víc než 60 blízkých lidí, se kterými máte spojený kus života. Věřím však, že noví členové souboru budou zajímavými a důstojnými nástupci umělců, kteří odešli," řekl Jiří Klapka a dodal: „Sice budu nastupovat před soubor i publikum s rozpaky a vzpomínkou na úsměvy a pohledy zesnulých přátel, ale těším se na ty nové."

Československo bylo po Francii další zemí, kterou Alexandrovci v roce 1937 navštívili. V Rusku působily tisíce českých hudebníků, dokonce i vzor zakladatele souboru Alexandra Alexandrova byl sbormistr Velkého divadla Oldřich Havránek. Společně s Alexandrovem působil v Operním divadle Konstantina Stanislavského, které vedl další Čech Váša Suk, šéfdirigent Velkého divadla. Soubor má v repertoáru řadu českých a slovenských písní, má také publikum všech generací a vždy se rád k nám vrací.

Je téměř pravidlem, že Alexandrovci na svůj koncert přizvou speciálního hosta. Tentokrát se jedná o zahraniční kapelu GIPSY 4 EVER z Francie, která živě zazpívá a zahraje světoznámé hity Bamboleo a Djobi Djoba. Legendární kapela GIPSY KINGS se rozpadla a tak její bubeník a skladatel Xavier Padilla založil GIPSY 4 EVER. Do České republiky se těší a vystoupení spolu se souborem vnímají jako velkou poctu.

Vstupenky jsou v prodeji v síti TICKET ART a TICKET PORTAL.
Ceny vstupenek jsou 1 490,-, 1 190,-, 890,-, 590,-, 290,- a 99,- korun.

-pr-

Diskuse k článku - napište váš názor
 

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace