Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Kreativní dílnička

  pondělí 18.11 18:00 až 21:00 - DDM Netolice

  Kreativní dílnička při které si můžete snadno a jednoduše vyrobit penál, kosmetickou tašku nebo nákupní tašku. Dílnička je vhodná i pro začátečníky.

 • Postavme se na své nohy

  pondělí 18.11 17:30 - Katolický dům, Dačice

  Přednáška s fyzioterapeutkou Jitkou Jakubcovou. Uvědomme si společně, jak krásné může být, stát na vlastních nohách.

Zobrazit všechny události
 

Blog: Kdo osvobodil Tábor? Děti otázka zaskočila

Aspoň že skauti věděli, proč na pietním aktu jsou, a že do Tábora přijeli osvoboditelé z východu. , Autor: L. Kolářová

Aspoň že skauti věděli, proč na pietním aktu jsou, a že do Tábora přijeli osvoboditelé z východu.     Autor: L. Kolářová

Když odmyslíme věčnou debatu o tom, proč se v Táboře pietní akt nekoná přesně v den výročí konce druhé světové války války - tedy 8. května, byla vzpomínková slavnost i o den později důstojná a díky přítomnosti zástupců řady organizací, spolků a také školních dětí měla i početnou účast. Zájemců z řad veřejnosti byla jen hrstka a postávali opodál v parku. Na otázku, proč se v Táboře osvobození připomíná až později, zazněly už dříve z radnice odpovědi - nebyli by k dispozici vojáci, kteří přímo v den výročí mají povinnosti v Praze, a ve volný den by nemohly přijít školní děti.

 

Šesťáci a sedmáci z nedaleké základní školy Zborovská tentokrát vytvořili početný špalír, ale jak se ukázalo - mnohé děti o důvodu své přítomnosti na akci neměly moc ponětí. Během řazení průvodu jsem je oslovila s otázkou: Víte, kdo osvobodil Tábor?

Napřed zavládlo trochu rozpaků. "No to nevím, to jsme ještě neměli," řekl jeden z chlapců a děvčata se přidala: "To by asi věděl Jirka, ale ten je nemocnej." Jiný chlapec nahlas zauvažoval: "Tábor osvobodili buď Rusové nebo Američani, jedno z toho." A další řekl: "Ne, stopro to byli Rusové." Poslední z chlapců přidal i časové upřesnění, které mělo logiku: "Bylo to asi někdy ke konci druhé světové války." Vedle stál mladý učitel. Na otázku, jak je možné, že děti nemají o osvoboditelích tohoto kraje ponětí, mladý muž řekl, že je třeba se zeptat učitelky dějepisu. On je učitel matematiky.

Učitelka dějepisu byla nedaleko. A sdělila, že válka se učí až v deváté třídě a toto jsou šesťáci a sedmáci. Ještě kousek dál stáli ředitelé táborských škol. Ti si myslí, že všeobecná neznalost historie u dětí není věcí školy, ale rodiny. "Hrdost Čechů se všeobecně nepěstuje. Pietní akt by se měl udělat odpoledne a vidělo by se, kolik rodičů s dětmi by to zajímalo. Já jsem měl dodat tři třídy, tak jsem je dodal," řekl ředitel školy Zborovská Petr Vašíček. Ředitelka ZŠ Helsinská Alena Heršálková podotkla, že zájem veřejnosti byl vidět, když se v parku sázela lípa k výročí republiky. "To se konalo přesně v den výročí a nepřišel skoro nikdo," připomněla Alena Heršálková, která je i táborskou zastupitelkou.

Na otázku po osvoboditelích Tábora ale bryskně zareagovaly děti ve skautských uniformách, které přišly položit věnec. "Tábor osvobodila Rudá armáda," zaznělo.

Co si myslí zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu o tom, že řada dětí neví o osvoboditelích Tábora nic? "Taková je doba. Můžou za to kantoři a rodiče," se smutkem konstatoval předseda táborské pobočky ČSBS Vladimír Štípek. A člen této organizace Josef Straka připojil: "Tady u nás se na Rudou armádu a Sovětský svaz zapomíná. Přitom i Churchill napsal, že nebýt Sovětského svazu, nikdy by se válka nevyhrála. Tohle Churchillovo dílo by měli studenti povinně číst. Před rokem 1989 se neslavilo osvobození Plzně Američany, teď se zas neslaví tady. Na Rudou armádu nezapomínají jen v Ostravě." Rozhovor zaslechla nedaleko stojící žena, která se zapojila: "Když jsem jela z Plzně sem, po trase probíhaly probíhaly v různých městech západočeského kraje mohutné oslavy, nakonec i ve Strakonicích a v Písku, ale přejedete Vltavu a nic." "My neumíme zachovávat rovnováhu, jsme tendenční a chovají se tak i média," dodal Josef Straka.

Spolu s Vladimírem Štípkem vzpomněli na členy své rodiny, kteří byli za války v koncentračních táborech. "Můj táta byl pět let v Dachau, takže se o tom zajímám. Proto vím, že všechny německé střední školy mají povinnost dnešní děti aspoň jednou do dochovaných koncentračních táborů vzít."

Josef Straka měl na závěr ještě poznámku k vystoupení faráře Michala Pulce. Duchovní nebývali součástí pietních aktů, začali se na nich objevovat v posledních letech. Není známo na čí přání, protože člen organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Josef Straka řekl: "Napište tam, že by stačil poloviční projev faráře. Nepřipadá mi vhodné, aby mluvil dvojnásob dlouho než starosta města. Navíc na jeho modtlitby nikdo nereagoval a žádné amen se tady od lidí neozvalo. My jsme ateisti."

Když už se účastníci piety téměř rozešli, u památníku se najednou objevila skupinka maličkých dětí se dvěma ženami. Jak se ukázalo, byla to dětská skupina neboli jesle Vojenské policie s Ivanou Sudovou a Kateřinou Blažkovou, které se o děti starají. Vzaly děti před pomník a skloněné jim něco vyprávěly. Děti soustředěně poslouchaly. O čem asi byla s takovými špunty řeč? "Jsou teprve dvouletí, tak jim vysvětlujeme, že se kdysi bojovalo a umřelo spoustu vojáků a dalších lidí, a proto se jim sem nosí kytičky," poskytla Ivana Sudová aspoň kousek naděje, že až jednou veteráni a členové Českého svazu bojovníků za svobodu nebudou, najdou si ti, kteří nezapomenou, byť mnohé nasvědčuje tomu, že památka válečných obětí je řadě lidí mladé a střední generace úplně ukradená.

V příštím Týdeníku Táborsko se ještě k tématu vrátíme. Oslovili jsme například táborské zastupitele, aby se vyjádřili, jak vidí situaci oni.

Diskuse k článku - 38 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • Petra Vodická 

  Reagovat

   

  Ano, nepřekvapujeme mě, že spoustu dětí o tom nic nevědělo, ale chyby učitelky dějepisu to není. Novodobá historie se skutečně vyučuje až v 8-9. třídě. Ale napadá mě, což už nemají Občanskou výchovu ve školách? A co takhle, když se se školou někam jde, copak se už nikdo neptá, kam a proč? A v neposlední řadě, copak se rodiče neptají dětí, kam jdou a nezavedou konverzaci s dětmi k těmto událostem? A co starší generace? Pamatuji babičku, jak vyprávěla o válce, děda o tom jak byl v totálním nasazení....Myslím, že celá společnost má zodpovědnost za budoucí generace.... Zajímavé je, že Skauti i po sto letech dělají něco správně a to, že efektivně komunikují s mladou generací a dávají jim občanskou zodpovědnost a respekt, klobouk dolů!!!

  Vloženo 10.5.2019 05:42:27

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Ale paní Vodická, moje děti tohle všechno vědí a vždy k 28.10, 21.8., 17.11.,1.1. a 8-9.5. se nějak sejdeme a k těmto významným událostem si přidáme další souvislosti. I Vánoce jsou svátky navazující na narození Krista, jehož učení má vliv na naši dobu. Historie je věc neměnná, dá se jen ideologicky překroutit. Zde bych dal volnost dětem na školách si témata opravdu na internetu "vygooglovat" doma jako domácí úkol. Spíše bych se soustředil na předměty jak vyhrát nad exekuční lobby, jak se životně nezadlužit a jak se pomocí nových technologií celoživotně vzdělávat, pochopit osobní svobodu, umět si ji vážit a ctít vše co tuto osobní svobodu kultivuje. A Skauti jsou Skauti, Sokolové jsou Sokolové, Knihovna Václava Havla je Knihovna Václava Havla, atd. To jsou spolky, kterých jsou mraky a nelze vyvyšovat jeden nad druhý. Dohromady však kultivují demokracii a likvidují zbytky komunismu v nás...

   Vloženo 10.5.2019 19:16:54

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Jenomže dnešním dětem ze základky už bude těžko babička vyprávět o válce......

   Vloženo 11.5.2019 16:19:42

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    To je stále dokola. Dnešní děti umí dobře pracovat s internetem. Tady někdo nechápe, že mohou v krátkém čase najít jak se věci objektivně měly a nemusí se zabývat tím, že jim někdo předkládá neúplné informace a někdy i subjektivní. Tohle pochopit bude pro někoho těžší. To chápu.

    Vloženo 11.5.2019 20:48:15

    • anonymní čtenář 

     Reagovat

      

     Můj komentář byl směrován paní Vinické, která píše, že si pamatuje jak jim babička vyprávěla o válce a děda o tom jak byl totálně nasazený. Poválečná generace asi těžko bude vyprávět vnoučatům o válce, maximálně tak o roce 68 a 89.... tady nešla vůbec řeč o internetu, to špatně chápete. Internet jako zdroj informací je bez diskuzí.

     Vloženo 11.5.2019 21:08:03

    • Evžen 

     Reagovat

      

     Na internetu můžou získat akorát pěkný maglajz informací. To je všechno. Úlohu rodiny a školy žádný internet nenahradí. O tom ten článek byl, že dnešní mládeži úplně chybí jeden rozměr, ale někteří to nepochopili.

     Vloženo 12.5.2019 09:39:03

 • Lenka 

  Reagovat

   

  Že nikdo nic neříká k výrokům veteránů.To si netroufáte co? Ale že redaktorka řekla nahlas to co všichni vědí tak je poprask. Smrádek ale teploučko, hlavně neodkrejvat peřinu že jo. Pokrytci!

  Vloženo 9.5.2019 22:55:17

 • Mirek 

  Reagovat

   

  Vy jste fakt komici. Tábor bude asi jediný československý město který se osvobodilo samo. Němci určitě neprchli před ruskou armádou, ale před hrdiny modropupkáči. Tábor vlastně žádný osvoboditele nepotřeboval, divím se, že tam lezli. Paní Kolářová to jste jim zas jednou šlápla v tom Táboře na kuří oko a divím se, že tam s těma nabubřelejma maloměšťákama vůbec jste protože co vím, tak jste se přistěhovala z Plzně. Vůbec nejlepší jsou potrefený učitelky jak to tady z toho ční.

  Vloženo 9.5.2019 22:34:56

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Míro, Tábor zdaleka není jediné město v Čechách, které nikdo neosvobozoval. Válka tehdy skončila prostě dříve, než se Rudá armáda dostala na demarkační linii. Němci zdrhli, a incidenty které jejich úprk k Američanům provázeli, je jenom zdržovaly. Co je na tom komického? Odpověď na otázku z titulku je jasná. Tábor nikdo osvobodit nestihl. Kdyby se paní redaktorka ptala kdo osvobodil Česko, odpověď by byla jiná zjednodušeně "Spojenci".

   Vloženo 10.5.2019 09:17:19

   • Evžen 

    Reagovat

     

    Novinářka asi chtěla vědětco ty děti o osvobození Tábora vědí. Výsledek byl že vlastně nic. Protože to hází špatný světlo nejen na rodinu ale i na školu tak tady někteří mají ty zuřivý reakce.

    Vloženo 12.5.2019 09:40:36

    • Topol sr. 

     Reagovat

      

     Kdybychom měli v Táboře Reichstag tak by nás nejenom dobyli, ale také úplně zdemolovali jako ten nacistický Berlín. Ještě že ten Říšský sněm postavili kousek vedle.

     Vloženo 15.5.2019 13:12:47

 • Ondřej Soběslavský 

  Reagovat

   

  nejdůležitější je, že spojenými silami byla rozvrácena, zničena říše, jejímž představitelem, vrcholem byl jistý Hitler Adolf. To je třeba stále připomínat, za to děkovat a tímto směrem mají být vedeni už i " školkáči ". Přišli - li z východu, západu, severu či jihu není tak důležité.
  ondřej soběslavský

  Vloženo 9.5.2019 21:56:36

  • Karel Staněk 

   Reagovat

    

   Ano,máte pravdu,jenže Rudá armáda měla prvořadý úkol dobít Berlín,neboť je schýlilo k podepsání nacistů jen "vítězným velmocem" t.j. USA,Anglii a Francii,bez SSSR,které roztřískalo za strašných obětí 3/4 německých divizí.Proto se osvobození Prahy odsunulo

   Vloženo 10.10.2019 11:46:01

 • Účastník piety 

  Reagovat

   

  Paní Marie, autorka prvního příspěvku, má pravdu. Paní novinářka ztrapňuje každého, vždy a všude. A každý rok nám tady podsouvá lži a své výmysly. Není to ostuda těch dětí, že neví, kdo nás osvobodil. To je naše chyba, také chyba generace paní novinářky, že to dnešní generace neví. Pietní akt ke Dni vítězství se v Táboře koná už řadu let z toho důvodu, že historicky se datuje konec války v Táboře dne 9.5. A ne že vojáci jsou v Praze. Také si musíme uvědomit, že tento akt bez vojenské hudby by byl pro naše město "nepředstavitelný". Také vojenské bojové prapory jsou často vynešeny dne 8.5. do Prahy na Národní památník na Vítkově. Účast obyvatel Tábora a dětí ze škol ve dny státních svátků je také minimální. Tak jestli si paní novinářka myslí, že je lepší hymnu a chorál pustit z kazeťáku, mít poloviční účast a vojáky bez praporů, pak bychom ten datum mohli změnit. A že tento akt má důstojný průběh, to není jen zásluha těch, kteří tam přijdou, ale poděkování a uznání patří hlavně vedení města a vojákům z naší posádky. Ti dělají tento akt na takové úrovni, že nám to spousta i krajských měst může závidět. Podívejte se na internetu, jak probíhaly pietní akty dne 8.5. v jiných městech.

  Vloženo 9.5.2019 21:06:51

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace