Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Večer otevřených dveří

  pátek 22.11 18:00 - Milevsko, Klášter

  Program: 18.00 – individuální porhlídka klášterních prostor 19.00 – koncert Scholy Gregoriana Pragensis

 • Češi na Měsíci aneb nejen kosmonauti zkoumají měsíc

  pátek 22.11 18:00 - Muzeum Jindřichohradecka, Balbínovo nám. 19, Jindřichův Hradec

  Přednáška lektorky budějovické hvězdárny Jany Nevrklové.

Zobrazit všechny události
 

Blog: Kdo osvobodil Tábor? Děti otázka zaskočila

Aspoň že skauti věděli, proč na pietním aktu jsou, a že do Tábora přijeli osvoboditelé z východu. , Autor: L. Kolářová

Aspoň že skauti věděli, proč na pietním aktu jsou, a že do Tábora přijeli osvoboditelé z východu.     Autor: L. Kolářová

Když odmyslíme věčnou debatu o tom, proč se v Táboře pietní akt nekoná přesně v den výročí konce druhé světové války války - tedy 8. května, byla vzpomínková slavnost i o den později důstojná a díky přítomnosti zástupců řady organizací, spolků a také školních dětí měla i početnou účast. Zájemců z řad veřejnosti byla jen hrstka a postávali opodál v parku. Na otázku, proč se v Táboře osvobození připomíná až později, zazněly už dříve z radnice odpovědi - nebyli by k dispozici vojáci, kteří přímo v den výročí mají povinnosti v Praze, a ve volný den by nemohly přijít školní děti.

 

Šesťáci a sedmáci z nedaleké základní školy Zborovská tentokrát vytvořili početný špalír, ale jak se ukázalo - mnohé děti o důvodu své přítomnosti na akci neměly moc ponětí. Během řazení průvodu jsem je oslovila s otázkou: Víte, kdo osvobodil Tábor?

Napřed zavládlo trochu rozpaků. "No to nevím, to jsme ještě neměli," řekl jeden z chlapců a děvčata se přidala: "To by asi věděl Jirka, ale ten je nemocnej." Jiný chlapec nahlas zauvažoval: "Tábor osvobodili buď Rusové nebo Američani, jedno z toho." A další řekl: "Ne, stopro to byli Rusové." Poslední z chlapců přidal i časové upřesnění, které mělo logiku: "Bylo to asi někdy ke konci druhé světové války." Vedle stál mladý učitel. Na otázku, jak je možné, že děti nemají o osvoboditelích tohoto kraje ponětí, mladý muž řekl, že je třeba se zeptat učitelky dějepisu. On je učitel matematiky.

Učitelka dějepisu byla nedaleko. A sdělila, že válka se učí až v deváté třídě a toto jsou šesťáci a sedmáci. Ještě kousek dál stáli ředitelé táborských škol. Ti si myslí, že všeobecná neznalost historie u dětí není věcí školy, ale rodiny. "Hrdost Čechů se všeobecně nepěstuje. Pietní akt by se měl udělat odpoledne a vidělo by se, kolik rodičů s dětmi by to zajímalo. Já jsem měl dodat tři třídy, tak jsem je dodal," řekl ředitel školy Zborovská Petr Vašíček. Ředitelka ZŠ Helsinská Alena Heršálková podotkla, že zájem veřejnosti byl vidět, když se v parku sázela lípa k výročí republiky. "To se konalo přesně v den výročí a nepřišel skoro nikdo," připomněla Alena Heršálková, která je i táborskou zastupitelkou.

Na otázku po osvoboditelích Tábora ale bryskně zareagovaly děti ve skautských uniformách, které přišly položit věnec. "Tábor osvobodila Rudá armáda," zaznělo.

Co si myslí zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu o tom, že řada dětí neví o osvoboditelích Tábora nic? "Taková je doba. Můžou za to kantoři a rodiče," se smutkem konstatoval předseda táborské pobočky ČSBS Vladimír Štípek. A člen této organizace Josef Straka připojil: "Tady u nás se na Rudou armádu a Sovětský svaz zapomíná. Přitom i Churchill napsal, že nebýt Sovětského svazu, nikdy by se válka nevyhrála. Tohle Churchillovo dílo by měli studenti povinně číst. Před rokem 1989 se neslavilo osvobození Plzně Američany, teď se zas neslaví tady. Na Rudou armádu nezapomínají jen v Ostravě." Rozhovor zaslechla nedaleko stojící žena, která se zapojila: "Když jsem jela z Plzně sem, po trase probíhaly probíhaly v různých městech západočeského kraje mohutné oslavy, nakonec i ve Strakonicích a v Písku, ale přejedete Vltavu a nic." "My neumíme zachovávat rovnováhu, jsme tendenční a chovají se tak i média," dodal Josef Straka.

Spolu s Vladimírem Štípkem vzpomněli na členy své rodiny, kteří byli za války v koncentračních táborech. "Můj táta byl pět let v Dachau, takže se o tom zajímám. Proto vím, že všechny německé střední školy mají povinnost dnešní děti aspoň jednou do dochovaných koncentračních táborů vzít."

Josef Straka měl na závěr ještě poznámku k vystoupení faráře Michala Pulce. Duchovní nebývali součástí pietních aktů, začali se na nich objevovat v posledních letech. Není známo na čí přání, protože člen organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Josef Straka řekl: "Napište tam, že by stačil poloviční projev faráře. Nepřipadá mi vhodné, aby mluvil dvojnásob dlouho než starosta města. Navíc na jeho modtlitby nikdo nereagoval a žádné amen se tady od lidí neozvalo. My jsme ateisti."

Když už se účastníci piety téměř rozešli, u památníku se najednou objevila skupinka maličkých dětí se dvěma ženami. Jak se ukázalo, byla to dětská skupina neboli jesle Vojenské policie s Ivanou Sudovou a Kateřinou Blažkovou, které se o děti starají. Vzaly děti před pomník a skloněné jim něco vyprávěly. Děti soustředěně poslouchaly. O čem asi byla s takovými špunty řeč? "Jsou teprve dvouletí, tak jim vysvětlujeme, že se kdysi bojovalo a umřelo spoustu vojáků a dalších lidí, a proto se jim sem nosí kytičky," poskytla Ivana Sudová aspoň kousek naděje, že až jednou veteráni a členové Českého svazu bojovníků za svobodu nebudou, najdou si ti, kteří nezapomenou, byť mnohé nasvědčuje tomu, že památka válečných obětí je řadě lidí mladé a střední generace úplně ukradená.

V příštím Týdeníku Táborsko se ještě k tématu vrátíme. Oslovili jsme například táborské zastupitele, aby se vyjádřili, jak vidí situaci oni.

Diskuse k článku - 38 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  A kdo tedy vlastně osvobodil Tábor, ví to autorka?
  Historickým faktem je, že poslední Němci z Tábora odešli v noci z 8. na 9. května 1945, a Rudou armádu Táboráci vítali až 10. května po 11. hodině u Černých mostů. Nepadl tu jediný výstřel...
  Dobové fotografie a noviny, např. týdeník Palcát z května 1945 dokládají, že Táboráci byli vděční za poražení nacismu a ukončení 2. světové války všem spojencům, což vyjádřili výzdobou veřejných prostranství i soukromých domů vlajkami všech vítězných mocností. Tak tomu bylo až do roku 1948, poté byl jediným oficiálním osvoboditelem Sovětský svaz, jehož státní vlajka se v květnových dnech vyvěšovala.
  Když se po roce 1989 Češi rozpomněli, že Rudá armáda nebyla jedinou, které vděčíme za osvobození, někteří -zvláště ti, kteří znají jen komunistickou interpretaci historie, ze z toho dodnes nevzpamatovali.

  Vloženo 9.5.2019 20:41:34

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Článek perfektně ladí s bannery po straně s pozvánkou na propagandistické defilé ruské armády v Českých Budějovicích.

  Vloženo 9.5.2019 20:22:39

  • blok 

   Reagovat

    

   Tak si zablokuj
   ||jcted.cz/public/temp/photos/campaign

   Vloženo 9.5.2019 20:39:27

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  To snad těm dětem mohli ti učitelé říct proč tam jdou, nebo ani oni to nevěděli, nebo to neměli v osnovách? Na budově HZS v Měšicích také asi nevěděli, že je státní svátek, vlajku vyvěsili až odpoledne, asi jí nemohli najít. Ten člověk co píše, že nás osvobodili bolševíci je ubožák.

  Vloženo 9.5.2019 18:22:06

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Btw. Rusové se do Tábora dostali až potom, co tu žádní Němci nebyli, takže asi tak je to s tím osvobozováním :) Jak někdo psal pode mnou, Tábor se osvobodil sám a kdyby nebylo dohody o demarkační linii, tak by tu byli Amíci mohem dřív. Už bylo psáno, že 8.5. byli Sověti ještě v Berlíně a Amíci mohli v klidu pokračovat v osvobození.

   Vloženo 9.5.2019 18:33:54

 • Radka 

  Reagovat

   

  Možná by si to autorka mohla po sobě před uveřejněním příště přečíst. Jestli děti zaskočila otázka z dějepisu, ona se zase dopustila mj. jazykových a stylistických chyb. Nevím, ale u novináře trošku trapas, ne?

  Vloženo 9.5.2019 18:00:52

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Co se ve škole tedy učí? Možná, že by se kromě platu učitelů mělo řešit také a hlavně to, jaká je na školách úroveň výuky....

  Vloženo 9.5.2019 17:23:32

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   V 6. třídě dějiny strarověku, v 7. středověk a počátek novověku, např.

   Vloženo 9.5.2019 18:18:35

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace