Jižní Čechy TEĎ - nejrychlejší zprávy z regionů
 
 
 

Kdy a kam

 • Kreativní dílnička

  pondělí 18.11 18:00 až 21:00 - DDM Netolice

  Kreativní dílnička při které si můžete snadno a jednoduše vyrobit penál, kosmetickou tašku nebo nákupní tašku. Dílnička je vhodná i pro začátečníky.

 • Postavme se na své nohy

  pondělí 18.11 17:30 - Katolický dům, Dačice

  Přednáška s fyzioterapeutkou Jitkou Jakubcovou. Uvědomme si společně, jak krásné může být, stát na vlastních nohách.

Zobrazit všechny události
 

Blog: Kdo osvobodil Tábor? Děti otázka zaskočila

Aspoň že skauti věděli, proč na pietním aktu jsou, a že do Tábora přijeli osvoboditelé z východu. , Autor: L. Kolářová

Aspoň že skauti věděli, proč na pietním aktu jsou, a že do Tábora přijeli osvoboditelé z východu.     Autor: L. Kolářová

Když odmyslíme věčnou debatu o tom, proč se v Táboře pietní akt nekoná přesně v den výročí konce druhé světové války války - tedy 8. května, byla vzpomínková slavnost i o den později důstojná a díky přítomnosti zástupců řady organizací, spolků a také školních dětí měla i početnou účast. Zájemců z řad veřejnosti byla jen hrstka a postávali opodál v parku. Na otázku, proč se v Táboře osvobození připomíná až později, zazněly už dříve z radnice odpovědi - nebyli by k dispozici vojáci, kteří přímo v den výročí mají povinnosti v Praze, a ve volný den by nemohly přijít školní děti.

 

Šesťáci a sedmáci z nedaleké základní školy Zborovská tentokrát vytvořili početný špalír, ale jak se ukázalo - mnohé děti o důvodu své přítomnosti na akci neměly moc ponětí. Během řazení průvodu jsem je oslovila s otázkou: Víte, kdo osvobodil Tábor?

Napřed zavládlo trochu rozpaků. "No to nevím, to jsme ještě neměli," řekl jeden z chlapců a děvčata se přidala: "To by asi věděl Jirka, ale ten je nemocnej." Jiný chlapec nahlas zauvažoval: "Tábor osvobodili buď Rusové nebo Američani, jedno z toho." A další řekl: "Ne, stopro to byli Rusové." Poslední z chlapců přidal i časové upřesnění, které mělo logiku: "Bylo to asi někdy ke konci druhé světové války." Vedle stál mladý učitel. Na otázku, jak je možné, že děti nemají o osvoboditelích tohoto kraje ponětí, mladý muž řekl, že je třeba se zeptat učitelky dějepisu. On je učitel matematiky.

Učitelka dějepisu byla nedaleko. A sdělila, že válka se učí až v deváté třídě a toto jsou šesťáci a sedmáci. Ještě kousek dál stáli ředitelé táborských škol. Ti si myslí, že všeobecná neznalost historie u dětí není věcí školy, ale rodiny. "Hrdost Čechů se všeobecně nepěstuje. Pietní akt by se měl udělat odpoledne a vidělo by se, kolik rodičů s dětmi by to zajímalo. Já jsem měl dodat tři třídy, tak jsem je dodal," řekl ředitel školy Zborovská Petr Vašíček. Ředitelka ZŠ Helsinská Alena Heršálková podotkla, že zájem veřejnosti byl vidět, když se v parku sázela lípa k výročí republiky. "To se konalo přesně v den výročí a nepřišel skoro nikdo," připomněla Alena Heršálková, která je i táborskou zastupitelkou.

Na otázku po osvoboditelích Tábora ale bryskně zareagovaly děti ve skautských uniformách, které přišly položit věnec. "Tábor osvobodila Rudá armáda," zaznělo.

Co si myslí zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu o tom, že řada dětí neví o osvoboditelích Tábora nic? "Taková je doba. Můžou za to kantoři a rodiče," se smutkem konstatoval předseda táborské pobočky ČSBS Vladimír Štípek. A člen této organizace Josef Straka připojil: "Tady u nás se na Rudou armádu a Sovětský svaz zapomíná. Přitom i Churchill napsal, že nebýt Sovětského svazu, nikdy by se válka nevyhrála. Tohle Churchillovo dílo by měli studenti povinně číst. Před rokem 1989 se neslavilo osvobození Plzně Američany, teď se zas neslaví tady. Na Rudou armádu nezapomínají jen v Ostravě." Rozhovor zaslechla nedaleko stojící žena, která se zapojila: "Když jsem jela z Plzně sem, po trase probíhaly probíhaly v různých městech západočeského kraje mohutné oslavy, nakonec i ve Strakonicích a v Písku, ale přejedete Vltavu a nic." "My neumíme zachovávat rovnováhu, jsme tendenční a chovají se tak i média," dodal Josef Straka.

Spolu s Vladimírem Štípkem vzpomněli na členy své rodiny, kteří byli za války v koncentračních táborech. "Můj táta byl pět let v Dachau, takže se o tom zajímám. Proto vím, že všechny německé střední školy mají povinnost dnešní děti aspoň jednou do dochovaných koncentračních táborů vzít."

Josef Straka měl na závěr ještě poznámku k vystoupení faráře Michala Pulce. Duchovní nebývali součástí pietních aktů, začali se na nich objevovat v posledních letech. Není známo na čí přání, protože člen organizace Českého svazu bojovníků za svobodu Josef Straka řekl: "Napište tam, že by stačil poloviční projev faráře. Nepřipadá mi vhodné, aby mluvil dvojnásob dlouho než starosta města. Navíc na jeho modtlitby nikdo nereagoval a žádné amen se tady od lidí neozvalo. My jsme ateisti."

Když už se účastníci piety téměř rozešli, u památníku se najednou objevila skupinka maličkých dětí se dvěma ženami. Jak se ukázalo, byla to dětská skupina neboli jesle Vojenské policie s Ivanou Sudovou a Kateřinou Blažkovou, které se o děti starají. Vzaly děti před pomník a skloněné jim něco vyprávěly. Děti soustředěně poslouchaly. O čem asi byla s takovými špunty řeč? "Jsou teprve dvouletí, tak jim vysvětlujeme, že se kdysi bojovalo a umřelo spoustu vojáků a dalších lidí, a proto se jim sem nosí kytičky," poskytla Ivana Sudová aspoň kousek naděje, že až jednou veteráni a členové Českého svazu bojovníků za svobodu nebudou, najdou si ti, kteří nezapomenou, byť mnohé nasvědčuje tomu, že památka válečných obětí je řadě lidí mladé a střední generace úplně ukradená.

V příštím Týdeníku Táborsko se ještě k tématu vrátíme. Oslovili jsme například táborské zastupitele, aby se vyjádřili, jak vidí situaci oni.

Diskuse k článku - 38 příspěvků
 

Kam dál?

Další zprávy z regionu

 
 

Diskuse ke článku

Zbývá znaků: 1200
 
 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  No dobře tendenčí článek. Kdyby nebyla demarkační linie, tak by asi soudružka pisatelka dneska žádný článek nepsala, protože by Tábor osvobodili Američani a ne bolševíci.

  Vloženo 9.5.2019 17:07:18

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Proč tomu tak je, že děti neznají? Pokud sledujete zprávy a publicistické pořady veřejnoprávní televize, tak znáte odpověď. Tendenčně pojaté zpravodajství, dokumenty atd. Dne 5. května nespočet přímých vstupů z oslav v Plzni po celý den, ve zprávách hlavní zpráva dne. Nic proti tomu, je to historická pravda.
  Historická pravda jsou ale i události na východ od demarkační čáry. A k této pravdě včera a dnes pouze pár kusých zpráv. A k tomu i jízlivá poznámka na Zemana, že si dovolil účastnit se oslav na ruské ambasádě. Takže stejné jako za bolševika, pouze opačně.
  Prostě tendenční masáž obyvatelstva, stejně jako v případě blížících se eurovoleb. Stejně, jako v případě loňského výročí 21. srpna, každodenní pořady, dokumenty a speciální pořady týden před a týden po výročí. No a letos 15. března k výročí okupace Německem pouze
  jeden, sice celodenní pořad. Když tedy veřejnoprávně, tak se vším všudy! Jinak vám děti za 10 let na stejnou otázku odpoví, že nás osvobodilo Německo společně s EU!!!

  Vloženo 9.5.2019 16:03:13

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Plzeň si plně zaslouží jakékoliv zviditelnění oslav už jen proto, že za to, že ji osvobodili Američané, byla taky komunisty náležitě potrestána..... a i o tom by se mělo psát a diskutovat a učit.

   Vloženo 10.5.2019 21:48:33

 • Co na tom nechápou 

  Reagovat

   

  Protektorát přece osvobodili Američané, to je jasné.

  Vloženo 9.5.2019 15:52:08

 • jan 

  Reagovat

   

  Měl jsem dodat tři třídy, tak jsem je dodal... říká pan ředitel. Co víc k tomu dodat ?

  Vloženo 9.5.2019 15:34:07

  • anonymní čtenář 

   Reagovat

    

   Ano, smutné. Když já tam studoval, měl pan ředitel Buriánek povinnost dodat každoročně 27 tříd. Kam ten svět spěje..

   Vloženo 9.5.2019 15:43:40

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Opravuji. Soudruh ředitel Buriánek..

    Vloženo 9.5.2019 15:45:06

   • anonymní čtenář 

    Reagovat

     

    Tak už se zase "dodávají" , jenom jsou slabší ročníky.

    Vloženo 9.5.2019 18:25:31

 • anonymní čtenář 

  Reagovat

   

  Zdali to ví autorka?? Tábor totiž nikdo neosvobodil. Teda rozhodně ne Američani nebo Rusové. Pokud by už někdo musel najít, pak snad nedobře koordinované skupiny místních odbojářů, které se snažili odzbrojovat Němce již od prvních květnových dnů. A to nedopadlo pokaždé nejlépe. Američani zastavili u Strakonic a Rusové byli do 8.května v Berlíně. Posledních 3000 Němců odtud odtáhlo k Písku 9 května a ve snaze dojít k Američanům. A za dva dni přijela Rudá armáda a utábořila se za Benešovou vilou. A byli jsme osvobození. Ale v osmašedesátém jich přijelo víc. A zase jsme byli osvobozeni. Sláva.

  Vloženo 9.5.2019 15:30:59

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace